مشخص کردن زمان دقیق برای آبیاری کاکتوس‌ها

مشخص کردن زمان دقیق برای آبیاری کاکتوس‌ها

مشخص کردن زمان دقیق برای آبیاری کاکتوس‌ها: کاکتوس‌ها گیاهانی هستند با نیاز آبی کم که با ساختار داخلی خود آب را درون بافت‌های خودشان ذخیره می‌کنند و درزمان خشکی از آب درون بافت‌های خود استفاده می‌کنند. شاید برای شما هم پیش آمده که یک کاکتوس را خریداری می‌کنید و نمی‌دانید چه زمانی و چگونه به آن آب دهید و برای اطلاع از نحوه آبیاری آن به دوستان با تجربه یا فرد فروشنده مراجعه می‌کنید. مطمئناً با جواب مثلاً هفته ای یک مرتبه یا در هفته دو بار مواجه می‌شوید و با این روش کاکتوس خود را آبیاری می‌کنید. در این مقاله ما قصد داریم با چند دلیل ثابت کنیم که این جواب‌ها برای آبیاری کاملاً اشتباه است.

۱_ شرایط محیطی:
اولین گزینه‌ای که برای زمان آبیاری مهم و ضروری است شرایط محیطی کاکتوس یا گیاهی که در آن محیط نگهداری می‌شود می‌باشد. هر شهر یا هر خانه‌ای دمای خاصی دارد و گیاهی که وارد محیط جدید می‌شود با یک دمای خاصی مواجه می‌شود. ممکن است دمای هر خانه با خانه دیگری فرق داشته باشد و مطمئناً دمای محیط هر خانه ای یکی نمی‌باشد و چون دما بر روی زمان آبیاری تأثیر مستقیم دارد نمی‌توان برای آبیاری مدت زمان دقیقی مشخص کرد.

۲_ جنس گلدان:
جنس گلدان نیز در زمان آبیاری تأثیر دارد و امروزه با پیشرفت در صنعت کشاورزی و باغبانی گلدان‌های فراوانی با جنس‌های مختلف وارد بازار شده‌اند. گلدان‌های سرامیکی و سفالی و بتنی (سیمانی) زهکشی قوی‌تری نسبت به گلدان‌های فلزی و چوبی و پلاستیکی دارند و خاک درون آن‌ها زودتر خشک شده و به آبیاری بیشتری نیاز دارند. پس جنس گلدان نیز باید در نظر گرفته شود.

۳_ نوع خاک:
نوع خاکی که برای گیاه یا کاکتوس خودتان استفاده کردید خیلی مهم می‌باشد. یکسری خاک‌ها زهکشی بالایی دارند و آب را به مدت کمی درون خودشان نگه می‌دارند اما یکسری از خاک‌ها نیز آب و رطوبت را به مدت طولانی‌تری درون بافت خود نگهداری می‌کنند مانند پیت ماس و کوکوپیت که این نوع خاک‌ها برای کاکتوس‌ها مفید نیستند و اگر برای ترکیب خاک از آن‌ها استفاده می‌شود سعی کنید به میزان خیلی کمتری از آن‌ها استفاده کنید تا کاکتوس‌ها به مدت کمتری در معرض خیسی قرار بگیرند.

۴_ فصل‌ها:
فصل‌ها نیز بسیار در زمان آبیاری تأثیر دارند مثلاً در فصل بهار و تابستان هوا گرم‌تر بوده و خاک زودتر خشک می‌شود و نیاز به آبیاری بیشتری می‌باشد اما در فصل‌هایی مثل پاییز و زمستان به علت سرد بودن هوا آبیاری به میزان خیلی کمتری باید صورت گیرد یا اصلاً آبیاری نباید کرد.

۵_ سن گیاه:
کاکتوس‌هایی که پیرتر و بزرگ‌تر هستند آب بیشتری درون خود ذخیره می‌کنند و فعالیت کمتری نسبت به کاکتوس‌های جوان‌تر دارند و به همین علت نیاز به آبیاری کمتری نسبت به کاکتوس‌های جوان‌تر و کوچک‌تر دارند. همچنین سایز گلدان نیز مهم است، قطعاً کاکتوس‌های کوچک‌تر درون گلدان‌های کوچک کاشته می‌شوند و حجم خاک این گلدان‌ها کمتر بوده و زودتر خشک می‌شوند و به همین دلیل خواستار آبیاری بیشتری هستند اما کاکتوس‌های بزرگ‌تر گلدان‌های بزرگ‌تری دارند و حجم خاک آن‌ها بیشتر است و زمان بیشتری صرف می‌شود تا خاک آن‌ها خشک شود و آبیاری کمتر صورت می‌گیرد.

۶- نوع کاکتوس:
نیاز آبی انواع گونه‌های کاکتوس‌ها متفاوت است واین نکته را باید در موقع آبیاری در نظر گرفت. برخی از گونه کاکتوس‌ها نیاز آبی کمتری دارند.

۷- فصل رشد کاکتوس‌ها:
کاکتوس‌ها مانند تمامی گیاهان دیگر در زمان رشد که برای اکثر کاکتوس‌ها فصل بهار و تابستان می‌باشد، به آبیاری بیشتری نیاز دارند. در فصل خواب کاکتوس‌ها آبیاری را باید به حداقل رساند.

 

پس با این‌چند دلیل می‌توانیم تصمیم بگیریم که نمی‌توان برای آبیاری گیاهان و کاکتوس‌ها زمان مشخصی تعیین کرد و همه چیز به شرایط بستگی دارد. می‌توان گفت که تشخیص زمان آبیاری به تجربه‌ای که شما از گیاهتان دارید بستگی دارد. شما گیاه را برای نگهداری خریداری می‌کنید و باید صبر کنید تا خاک به صورت کامل خشک شود و سپس آبیاری کنید و چند باری که این کار را انجام دهید تجربه کسب می‌کنید و زمان آبیاری را تشخیص خواهید داد. البته به هیچ عنوان نمی‌توان زمان دقیقی تعریف کرد چون دمای روزها متفاوت بوده و خاک در دماهای خنک‌تر دیرتر خشک می‌شود.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
39 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها