دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین: همان‌طور که قبلاً گفتیم گیاه بنجامین یا فیکوس بنجامین(Ficus benjamina) یک گیاه بسیار حساس نسبت به گیاهان آپارتمانی دیگر بوده و نگهداری از آن کمی سخت‌تر از گیاهان آپارتمانی دیگر می‌باشد. نگهداری از گیاه بنجامین برای افراد تازه کار یا مبتدی توصیه نمی‌شود و حداقل اگر علاقه به نگهداری آن دارید باید سعی کنید شرایط نگهداری آن را محیا کنید. چند فاکتور مهم برای نگهداری این گیاه وجود دارد که تغییر یا عدم وجود آن‌ها باعث ریزش برگ‌های این گیاه می‌شود که ما سعی کردیم مهم‌ترین های آن ها را نام ببریم.

۱_نور مورد نیاز گل فیکوس بنجامین:

گیاه فیکوس بنجامین برخلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، به نور بیشتری احتیاج دارد. این گیاه به نور مستقیم خورشید نیاز ندارد و اگر آن را در برابر تابش مستقیم خورشید قرار دهید برگ‌های آن سوخته و پس از مدت طولانی گیاه از بین می‌رود. بنجامین به محلی روشن که دور از تابش مستقیم خورشید باشد احتیاج دارد. بنجامین خود را پشت پنجره‌های نورگیر جایی که حداقل روزی ۶ ساعت نور کافی بتابد قرار دهید. اگر نور محیط این گیاه کم باشد برگ‌های آن ریخته و گیاه کم پشت می‌شود. نور مناسب باعث پر برگ شدن گیاه و زیبایی آن می‌شود. در نوع ابلق آن به نور بیشتری احتیاج بوده و کم نوری باعث از بین رفتن رنگ ابلق برگ‌های جدید می‌شود.

 

۲_دمای مناسب فیکوس بنجامین:
دلیل بعدی که باعث ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین می‌شود، دمای محیط است. دمای مناسب برای رشد این گیاه دمای ۱۸ تا ۲۵ درجه می‌باشد و دمای بالاتر و پایین‌تر از این بازه دمایی باعث ریزش برگ‌های آن می‌شود.بنجامین به سرما یا گرمای شدید بسیار حساس بوده و در دمای زیر ۱۵ درجه یا بیشتر از ۳۰ درجه از بین می‌رود. شوک دما یا همان تغییر ناگهانی دما نیز باعث ریزش برگ‌ها می‌شود.

 

۳_ تهویه هوا:
اگر بنجامین را درون اتاق یا داخل محیط بسته نگهداری می‌کنید حتماً اطمینان حاصل کنید که آن محیط دارای تهویه هوا باشد. می‌توانید پنجره‌ای را باز گذاشته تا هوای تازه به گیاهتان برسد. عدم تهویه هوای مناسب نیز باعث ریزش برگ‌های این گیاه می‌شود. سعی کنید همیشه هوای تازه در دسترس گیاهتان قرار گیرد.

 

۴_ جابه‌جایی گل فیکوس بنجامین:
این گیاه به جابه‌جایی بسیار حساس بوده و اصلاً از جابه‌جایی خوشش نمی‌آید و جابه‌جا کردن آن باعث ریزش برگ‌های آن می‌شود. حتماً قبل از خرید فیکوس بنجامین محل نگهداری آن را انتخاب کنید و سعی کنید محلی را انتخاب کنید که همیشه گیاهتان را در آنجا قرار دهید و از جابه‌جا کردن آن خودداری کنید.

 

۵_ عدم وجود مواد مغذی و خاک نامناسب:
همه‌ی گیاهان به خاکی خوب و مغذی نیاز دارند و این گیاه نیز مانند بقیه گیاهان به خاکی غنی و مناسب احتیاج دارد. خاک مناسب برای فیکوس بنجامین یک خاک سبک با زهکشی بالا است که مواد معدنی درون آن وجود داشته باشد. خاک نامناسب و عدم وجود مواد معدنی باعث ریزش برگ‌های بنجامین می‌شود. می‌توانید هرماه با کودهای مایع مخصوص بنجامین طبق دوز توصیه شده توسط شرکت سازنده آن را کود دهی کنید. حتماً سعی کنید هرساله یا حداقل دو سال یک‌بار خاگ گلدان بنجامین را تعویض کنید تا خاکی تازه در دسترس گیاهتان قرار گیرد.

 

۶_نحوه آبیاری گل فیکوس بنجامین:
چه کم آبی چه افراط در آبیاری باعث ریزش برگ‌های گل بنجامین می‌شود. این گیاه به نحوه و زمان آبیاری بسیار حساسیت نشان می‌دهد و افراط در آبیاری باعث مرگ آن می‌شود. حتماً قبل از آبیاری بنجامین مطمئن شوید که خاک آن کاملاً خشک شده باشد و گیاهتان به آبیاری احتیاج داشته باشد و در غیر این صورت آبیاری نکنید.

 

۷_ دوره خواب (زمستان گذرانی) فیکوس بنجامین:
فیکوس بنجامین جزء گیاهان خزان کننده بوده و با پایین آمدن دما وقتی که گیاه به خواب می‌رود برگ‌های آن می‌ریزد. ریزش برگ در این دوره کاملاً طبیعی و عادی بوده و با اتمام فصل زمستان و شروع فصل بهار برگ‌های جدید ظاهر می‌شوند. بسیاری از افراد دوره خواب را برای این گیاه فراهم نمی‌کنند که هیچ مشکلی هم نداشته ولی دوره خواب باعث رشد بیشتر و بهتر در فصل بهار و تابستان می‌شود. اگر نمی‌خواهید گیاهتان وارد دوره خواب شود آن را در محلی قرار دهید که دما از ۱۸ درجه پایین‌تر نرود و در غیر این صورت این گیاه در دماهای زیر ۱۸ درجه وارد دوره خواب زمستانی می‌شود.

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامیندلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین

دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین دلیل زرد شدن و ریزش برگ‌های فیکوس بنجامین

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
36 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها