قدرت شگفت‌ انگیز گل‌ها، ترمیم بعد از لگد شدن

قدرت شگفت‌انگیز گل‌ها، ترمیم بعد از لگد شدن

قدرت شگفت‌انگیز گل‌ها، ترمیم بعد از لگد شدن: بعضی ازگل‌ها بعد از آسیب‌های شدید،، مانند لگدمال شدن می‌توانند خود را با سرعت بسیار زیادی‌ترمیم کنند. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که بعضی از گونه‌ها مانند ارکیده و گل نخود می‌توانند ۱۰ تا ۴۸ ساعت بعد از آسیب، خود را ترمیم کنند و برای حفظ توانایی تولیدمثل ساقه خود را خم کنند، بپیچاند و جابجا کنند. البته تمام گل‌ها بعد از صدمه دیدن قدرت‌ترمیم دوباره کردن خود را ندارند مثل گل آلاله.

 

نویسندگان این تحقیق جدید که در نشریه “نیو فیتولوژیست” به چاپ رسیده می‌گویند: علم قبلاً این توانایی بی‌نظیر بعضی از گل‌ها را که می‌توانند بعد از صدمه دیدن خود را ترمیم کنند نادیده گرفته است.

 

در این تحقیق پژوهشگران ۲۳ گل بومی و پرورشی را در بریتانیا، اروپا، استرالیا و آمریکای شمالی و جنوبی مطالعه کردند. آنها گل‌های آسیب‌دیده را بررسی کردند که ۴۵ تا ۹۰ درجه متفاوت از جهت‌گیری طبیعی خود به داربست بسته‌شده بودند. در بسیاری از گل‌ها قابلیت تکثیر بسته به قرار گرفتن دقیق اندام‌های جنسی یا کلاله و لوله‌های شهد است تا گرده‌افشانی بتواند تولید دانه کند. دانشمندان فهمیدند که این گونه‌ها بعد از صدمه خوردن می‌توانند اندام‌های جنسی خود را دوباره در موقعیت مناسب قرار دهند.

قدرت شگفت‌انگیز گل‌ها، ترمیم بعد از لگد شدن قدرت شگفت‌انگیز گل‌ها، ترمیم بعد از لگد شدن

گل امپیشن یا گل حنا ازگل‌هایی است که بعد از لگدمال شدن به‌سرعت خود را ترمیم می‌کند.

 

سرپرست این تحقیق پروفسور اسکات آرمبراستر از دانشگاه پورتموث می‌گوید: “ارکیده معمولی غده انگشتی با خم کردن ساقه اصلیش این کار را انجام می‌دهد. این خیلی سریع اتفاق می‌افتد، بین یک تا دو روز. ساقه اصلی جابجا می‌شود تا همه گل‌ها در موقعیت مناسب قرار بگیرند. انواع جالب آن مثل اقونیطون می‌تواند شاخه‌های کوچک‌تر را جداگانه حرکت دهد و هر یک از گل‌هایش را تک تک جابجا کند.”

 

گونه‌هایی که به‌سرعت خود را ترمیم می‌کنند، معمولاً گل‌هایی متقارن دارند، یعنی طرف راست و چپشان شبیه هم است. از این گونه‌ها می‌تواند به گل میمونی، ارکیده و گل نخود اشاره کرد.

قدرت شگفت‌انگیز گل‌ها، ترمیم بعد از لگد شدن
گل ارکیده متقارن بعد از آسیب به‌سرعت به موقعیت اولیه بازمی‌گردد

 

گونه‌های دیگر که به آنها، متقارن شعاعی گفته می‌شود، بندرت قابلیت ترمیم خود را دارند مثل گل آفتاب گردان، اطلسی، آلاله و رز وحشی. با این حال این گل‌ها نیز اگر از موقعیت طبیعی خود جابجا شوند باز هم قادر به تولید مثل هستند.

 

پروفسور آرمبراستر می‌گوید:
گل‌هایی که این کار را انجام دهند این برایشان عملکردی مهم است و انواعی که چنین نمی‌کنند، به آن احتیاج ندارند. گل‌های متقارن شعاعی مثل کلماتیس دارای گل‌هایی هستند که کاملاً در هر دو طرف شعاع متقارن‌اند و مثل گل ساعتی که به حالت طبیعی خود برنمی‌گردند. اگر آنها را به داربست ببندیم ساکن می‌مانند و اگر هم خود را جابجا کنند برای اصلاح موقعیتشان نیست.

منبع: بی بی سی
انتشار:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

2 دیدگاه برای “قدرت شگفت‌ انگیز گل‌ها، ترمیم بعد از لگد شدن

دیدگاه‌ها بسته شده است.