نکات طلایی در نگهداری کاج مطبق در منزل

کاج مطبق

نکات طلایی در نگهداری کاج مطبق در منزل: کاج جزیره نورفولک یا کاج مطبق درختی مخروطی و همیشه سبز است که دارای ۱۵ گونه می‌باشد. زیستگاه بومی این درخت جزیره نورفولک در جنوب اقیانوس آرام، بین استرالیا و نیوزلند است که در سال ۱۷۷۴ کشف شد. طول آن در طبیعت به ۶۰ متر می‌رسد ولی در خانه به سختی تا ۲ متر می‌رسد. برای نگهداری بهتر کاج مطبق بهتر است به شرایط آب و هوایی زیستگاه این گیاه توجه کنیم، که چه شرایطی برای نگهداری آن مناسب است.

 

در زیستگاه کاج مطبق درجه حرارت معتدل تا مقداری گرم، رطوبت هوا بالا و نور آن خیلی شدید نیست به همین دلیل کاج مطبق عاشق هوای گرم و مرطوب است. هوای خشک و نور کم، سردی هوا باعث زرد شدن و ریزش برگ‌های کاج مطبق می‌شود. نام علمی کاج مطبق: Araucaria heterophylla

 

کاج مطبق را در چه مکانی نگهداری کنم؟
همان طور که در بالا اشاره شد کاج مطبق به دمای معتدل تا گرم با رطوبت بالا نیاز دارد. آفتاب شدید نیز می‌تواند به کاج مطبق شما آسیب برساند بهتر است آن را در محلی با نور ملایم قرار دهید. آفتاب شدید می‌تواند باعث سوختگی برگ‌های این گیاه شود. بهتر است در مکانی به دور از نور شدید آفتاب، کولر و لوازم گرمایشی قرار دهید. نور ملایم پشت پنجره برای این گیاه کافی می‌باشد.

 

برای تأمین رطوبت چه کاری باید انجام داد؟
اگر در شهرهایی زندگی می‌کنید که رطوبت هوا در آن پایین است بهتر است کاج خود را مرتب در طول روز اسپری یا مه پاشی کنید. می‌توانید اطراف گیاه ظرف‌های آب قرار دهید، یا برای گیاه جزیره زیرگلدانی درست کنید. رطوبت مناسب برای نگهداری کاج مطبق بالای ۵۰ درصد می‌باشد.

 

آیا کاج مطبق را می‌توان در بیرون منزل کاشت؟
بله در شهرهایی که در زمستان دمای هوا به زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد بالای صفر نمی‌رسد و دارای هوای مرطوب هستند می‌توان کاج مطبق را در خارج از خانه کاشت کرد.

 

کاج مطبق را چگونه آبیاری کنم؟
در فصل بهار تابستان همواره بهتر است خاک مقداری مرطوب بماند البته زیاده روی در آبیاری می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. معمولاً در تابستان هفته‌ای دو مرتبه و در زمستان هر ده روز یک مرتبه آبیاری کافی می‌باشد. و مطمئن شوید آب اضافی از کف گلدان خارج می‌شود. در فصل زمستان بهتر است آبیاری را کم کنید.

 

دمای مناسب برای نگهداری کاج مطبق چقدر می‌باشد؟
دمای مناسب برای رشد بهتر این گیاه در حدود ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد ‌می باشد. بهتر است دما به زیر ۱۰ درجه بالای صفر نرسد. دمای بالای ۴۰ درجه می‌تواند به گیاه آسیب برساند.

 

آیا باید به کاج مطبق کود بدهم؟
بله از کودهای مناسب این درخت می‌توانید در بهار و تابستان هر دو هفته یک مرتبه استفاده کنید. برای خرید کود مناسب کاج مطبق اینجا کلیک کنید.

 

آیا کاج مطبق به هرس نیاز دارد؟
خیر کاج مطبق نیازی به هرس ندارد مگر برای ساخت بونسای. تنها شاخه‌های پایینی مرده را باید کات کرد.

 

دلیل افتادگی برگ‌های کاج مطبق چیست؟
افتادگی برگ‌ها و شاخه‌های کاج مطبق می‌تواند سه دلیل داشته باشد. اولین دلیل کم آبی می‌تواند باشد که ممکن است در اثر پوسیدگی ریشه یا آبیاری کم باشد.برای درمان پوسیدگی ریشه می‌توان از سم‌های قارچ‌کش استفاده کرد. برای خرید سم قارچ‌کش اینجا کلیک کنید. دلیل دوم کمبود مواد غذایی که با دادن کود این مشکل برطرف می‌شود. و دلیل سوم می‌تواند گرمای زیاد یا تهویه نامناسب باشد.

 

برای راهنمایی بیشتر در مورد علت ریزش برگ کاج مطبق اینجا کلیک کنید.

افتادگی برگ کاج مطبق

تکثیر کاج مطبق چگونه است؟
کاج مطبق را می‌توان از طریق بذر و قلمه تکثیر کرد که روش کاشت از قلمه بیشتر مورد توجه است.

کاشت بذر کاج مطبق کاشت بذر کاج مطبق کاشت بذر کاج مطبق

بهترین ترکیب خاک برای کاج مطبق چیست؟
خاک سبک مانند مخلوطی از ۴۰ درصد ماسه و ۳۰  درصد خاک باغچه و ۳۰ درصد خاک برگ پوسید برای این گیاه مناسب است. همچنین می‌توان از خاک پیت ماس یا کوکوپیت یا خاک باغچه نیز به اندازه ۲۰ درصد استفاده کرد. هر دو سال یک مرتبه بهتر است خاک گلدان را عوض کنید. زمان مناسب برای تعویض گلدان از اواسط اسفند ماه تا اواسط اردیبهشت می باشد. در شهرهای جنوبی از اول اسفند تا اواخر فروردین مناسبتر است.

 

با رعایت نکات بالا می‌توانید از نگهداری این گیاه لذت ببرید. سؤالات خود را در مورد نگهداری کاج مطبق در زیر این مقاله بفرستید کارشناسان میهن کاکتوس به آنها پاسخ خواهند داد.

پاسخ به ۱۰ سؤال مهم در مورد نگهداری کاج مطبق

پاسخ به ۱۰ سؤال مهم در مورد نگهداری کاج مطبق پاسخ به ۱۰ سؤال مهم در مورد نگهداری کاج مطبق پاسخ به ۱۰ سؤال مهم در مورد نگهداری کاج مطبق زرد شدن برگ کاج مطبق پاسخ به ۱۰ سؤال مهم در مورد نگهداری کاج مطبق

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
131 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها