معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان

معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان

گفتگو با استاد مهرداد ارمگان یکی از کلکسیونرها و پیشکسوتان کاکتوس ایران، آقای ارمگان انسانی بسیار خوش اخلاق و خوش سخن هستند که به ورزش کاراته، کاکتوس‌ها و حیوانات بسیار علاقه‌مند می‌باشند. ایشان علاوه بر کلکسیون کاکتوس دارای کلکسیون پرنده فنچ نیز هستند.

معرفی استاد مهرداد ارمگان:
جناب مهرداد ارمگان متولد ۱۳۳۵ در تهران هستند.

– از چه تاریخی شروع به جمع آوری کاکتوس کردید؟
حدوداً من ۴۶ سال پیش شروع به جمع آوری کاکتوس کردم که با چالش‌های زیادی روبرو شدم.
آن سال ها که جناب ارمگان شروع به جمع آوری کاکتوس نمودند، این گیاه بسیار کمیاب بود و برای دستیابی به این مجموعه هزینه‌های هنگفتی پرداخت کردند.
معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان

– اولین کاکتوسی که داشتید چه گونه‌ای بود و از کجا تهیه کردید؟
اولین کاکتوس‌هایی که خریداری نمودم، اپونتیا و اچینو پسیس بود.
در گفته‌های ایشان از دوست قدیمی خود به نام صالح خاکزاد که به کشورهای خارجی سفر می‌کردند و برای ایشان گونه‌های مختلف گل را هدیه میاوردند یاد کردند.
نکته مهمی که هیچ وقت از یاد این بزرگ مرد نمی‌رود از دست دادن جناب پرویز ارضا می‌باشد که از قدیمی‌های این مجموعه داران و با اخلاق‌ترین دوست از ایشان یاد کردند و همچنین جناب کرمانی از ساری روحشان قرین رحمت باد.
در بین این گفتگو استاد ارمگان شعر زیبایی از مولوی را بیان می‌کند:

ما سمیعیم و بصیریم خوشیم با شما نامحرمان ما ناخوشیم

تصویر استاد ارمگان و استاد آرین خو از بزرگان کاراته ایران:

معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان

– به کدام گونه از کاکتوس‌ها علاقه بیشتری دارید؟
من عاشق همه گیاهان هستم، بیشتر کاکتوس‌ها هستند که تمام روزهای من را پر کرده‌اند و در بین این گیاهان اپونتیاها، دیسکوها و آریوکارپوس علاقه زیادی دارم..
ایشان بیان کردند گلها موجودات زنده‌ای هستند که می‌شود به خوبی با آنها رابطه برقرار کرد.
یکی دیگر از علاقه‌مندی‌های استاد عزیز پرندگان و حیوانات هستند که مجموعه‌ای زیبا از فنچ‌ها دارند.
معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان

-آیا گلخانه داری شغل اصلی شماست؟
اوقات دیگر به آموزش کاراته و دفاع شخصی مشغول هستم؛حدوداً ۵۰ سال به این حرفه فعالیت دارم.
جناب ارمگان عاشق عرفان و به تمام موجودات زنده عشق می‌ورزد و به کاکتوس‌های قدیمی به اندازه گیاهان جدید امروزی علاقه‌مند است و می‌گوید اگر کاکتوس‌های قدیمی نبودند امروز هیچ مجموعه داری وجود نداشت.

– توصیه شما به علاقه‌مندان به کاکتوس چیست؟
گلخانه داری حرفه‌ای است که حتماً باید با برنامه ریزی‌های مدون با تحقیق‌های فراوان صورت گیرد.
دغدغه فکری جناب ارمگان سختی و مشقت راهی بود که رفته و هنوزم علاقه خرید گیاهان داشتند و می‌گفتند عاقبت این کار چه خواهد شد ای کاش کسی بود این مجموعه‌ها را در گلخانه‌ای جمع می‌کرد و مانند میراث ملی از گیاهان نگهداری می‌شد تا نسل‌های آینده ما روی این مجموعه‌ها تحقیق می‌کردند و از دیدن آنها لذت می‌بردند در بین صحبت‌های پرمعنا ایشان یادی شد از مجموعه داران قدیم:
پرویز ارضا، کاووس نثاری، جناب کرمانی، جناب قنبری از متل قو شمال، جناب محمد آقایاری
که تعدادی از این افراد بزرگ دیگر در قید حیات نیستند.
شرایط جامعه دیگر اجازه جمع شدن افراد قدیمی تغییر داده است و از هم دور شده بودند استاد بر این باور هستند که می‌شود با تفکر جمعی موفق شد نه انفرادی

صحبت دیگری که دوست دارم در این متن نوشته شود:
انسان اشرف مخلوقات نیست، آدم اشرف مخلوقات چون انسان بودن سخت است و باید روی این کلمه کار کرد اگر آدم روی انسان بودن تفکری نداشته باشد به تاریکی‌های بدی فرو می‌رود.
استاد سخنانش را با شعر زیبایی از سعدی ادامه می دهد:

خور و خواب و خشم و شهوت شغبست و جهل و ظلمت
حیوان خبر ندارد ز جهان آدمیت

اخلاق یکی از نکات مهمی بود که در میان حرف‌های استاد ارمگان به چشم می‌خورد و اوضاع این روزهای بی اخلاقی جامعه ایشان را ناراحت کرده بود
جناب محمود آرین خو الگو ورزشی استاد ارمگان هستند و بارها اسم ایشان بر زبان آوردند و به خوبی و با اخلاق‌ترین فرد از آن یاد نمودند.
اولین فردی که فروش بذر در ایران را شروع نمود و به گفته خود بسیاری از جوانها و اطرافیان خود را در زمینه این کار کمک نمود و فکر ایشان جمع شدن بیشتر افراد در این زمینه کاری است تا گروهی یکپارچه ساخته شود.

معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان

– در حال حاضر چه تعداد کاکتوس دارید و بیشتر از چه گونه‌هایی ؟
در مجموعه جمع آوری شده انواع افوربیاها، آستروفیتوم ها، سوپر کاباتوها، آریوکارپوس ها وجود دارد که تک تک این کاکتوس‌ها را خودم جمع آوری کردم تعدادی بذر بوده تعدادی گیاهان کوچک که عاشقانه بزرگشان کردم و از دیدنشان بسیار لذت می‌برم….
حرف زیبایی گفته شد، فردی که قدم در این عرصه می‌گذارد باید کاکتوس‌های قدیمی داشته باشد و به خوبی از آنها نگهداری کند مانند اپونتیا راکتی که سنبل کاکتوس است.
عشق جمع آوری کاکتوس در وجود این عزیز بسیار دیدنی بود که می‌گفتند زمانی که خودرو پراید ۴ میلیون تومان بود گیاه کلکسیونی به قیمت ۴٫۵ میلیون تومان خریداری کردند عشق به معنا واقعی.
علاقه و عشق به کاکتوس در این فرد یک به دلیل تنوع بسیار زیاد این گیاه است حدود ۵۰۰۰۰ گونه کاکتوس وجود دارد و اگر همین تعداد ابلق و یا دفرمه شوند تنوع آن بالغ بر ۱۵۰ هزار نوع می‌شود
و تنوع گیاه کاکتوس شاهکار خلقت و کار پرورش گیاه کاکتوس واقعاً کار مشکلی است.

– از نظر شما مشخصات یک کاکتوس کلکسیونی چیست؟
مشخصات یک کاکتوس کلکسیونی از دیدگاه من، سلامتی گیاه، قدمت گیاه و قیمت گیاه می‌باشد.

از ایشان سؤال کردیم آینده کاکتوس در ایران چگونه پیش بینی می‌کنند؟
در پاسخ گفتند ایران کشوری غنی می‌باشد و جوانان با استعداد و علاقه‌مندی دارد و حاضر هستند از همه کارها بگذرند تا به هدفشان برسند ….
صادرات کاکتوس می‌تواند آینده بسیار روشنی برای کشورمان داشته باشد، مطالعه در این زمینه‌ها کمک بسزایی می‌توان داشته باشد اگر تیم‌های متحد در کنار هم تلاش خوب برای تولید و صادرات داشته باشند آینده این گیاه زیبا در ایران روشن است..
نکته خوب: در هر کاری انسان نیاز به یک پشتیبان قوی و با اخلاق دارد .
ایشان از همه تولیدکنندگان خواست باهم صمیمی باشند همدل و متحد باشند تا صنف خوبی شکل بگیرد، برای رسیدن به هدف یکدیگر را پل نکنند بلکه برای همدیگر پشتیبان باشند.

معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان

خاطره‌ای که جناب ارمگان برای ما از کاکتوسها تعریف می کند:
خاطره تلخ و شیرین بسیار است در این سالها که مجموعه ایشان شکل گرفته یکی از این خاطرات از فروش بذرهایی که تولید نمودند توضیحی دادند، مقداری از بذرها به چند نفر فروخته اما برای اینکه اصالت بذرها ایشان زیر سؤال بروند گفته‌اند بذری سبز نشده اما با مهربانی تمام تعداد بذرها مجدد به افراد داده شد اما استاد رابطه خود را با آنها قطع نمود و خواهشی داشت که افراد همیشه صادق باشند، تا دوستان خوب خود را از دست ندهند ….

توصیه‌های نگهداری کاکتوس جناب ارمگان؟
گیاه را دوست داشته باشید و با آن ارتباط برقرار کنید به ندرت پیش می‌آید گیاهی خراب بشود.
کاکتوس هوای گرم دوست دارد چون گیاه کویری، آب کم و سختی زیاد و در گلخانه بسیار عالی می‌شود و حتی افرادی که گلخانه ندارند می‌توانند در کنار حیاط تا اواخر پاییز نگهداری کنند.
کاکتوس به سختی بالا عادت دارد که در گفته استاد طالب ظلم هستند به این معنی نگهداری بالا نیاز ندارند همانند پرنده نیستند که هر روز رسیدگی بخواهند و اگر ارتباط با آن برقرار کنند گیاه زنده می‌شود سالها از داشتن آن لذت می‌برند.
معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان

-تأثیر کاکتوس بر زندگی شما چه بوده است؟
تأثیر کاکتوس‌ها بر زندگی من جالب است وقتی در گلخانه مشغول هستم اصلاً از گذر زمان چیزی متوجه نمی‌شوم.
عاشقانه از روزهای فعالیت کاکتوس‌هایش می‌گوید انگار لحظه لحظه بزرگ شدنشان آنجا بوده.

– علاقه‌مندان کاکتوس چگونه می‌توانند با شما در ارتباط باشند؟

آدرس اینستاگرام استاد مهراداد ارمگان:
پیج اینستاگرام آقای مهراد ارمگان

آدرس گلخانه:
کرج – مشکین دشت – جاده خوشنام – رو بروی پادگان فتح – سی متری رضایی – گلخانه آسا کاکتوس
علاقه‌مندان می‌توانند در روزهای فرد به گلخانه آسا کاکتوس تشریف بیاورند من در این روزها اوقات خود را در آنجا سپری می‌کنم.
لازم به توضیح است گلخانه آسا کاکتوس متعلق به دوستان جناب ارمگان می‌باشد که ایشان روزهای فرد آنجا حضور دارند. قبل از مراجعه هماهنگ کنید.
پیج اینستاگرام آسا کاکتوس کلیک کنید.

گلخانه ارمگان

سخن آخر:
از دوستی‌ها گفتند قلب مهربان و عزیز ایشان، قدر بزرگ‌ها بدانیم احترام بگذاریم به یکدیگر تا این دنیا زیبای زیبا بماند، در هر کاری اگر بزرگی وجود دارد حتماً به آن احترام بگذاریم چون اگر این شخص نبود کسی با اشتیاق به دنبال آن کار نمی‌رفت
برای همه دوستان آرزو سربلندی و موفقیت دارم.

معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان
معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان
معرفی کلکسیونرها، استاد مهرداد ارمگان

مصاحبه کننده: علی بهنام جو
میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
17 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها