روش نگهداری گیاه هیپوستس یا گل سنگ

گل سنگ

گیاه هیپوستس یا گل سنگ دارای رنگ‌ها و گونه‌های زیادی است که نگهداری از آن در آپارتمان و فضای سبز امکان پذیر است. نام علمی گل هیپوئستس Hypoestes می‌باشد. در این مقاله نحوه آبیاری، نور، خاک، دما و آفت و بیماری‌های گل سنگ را توضیح می‌دهم.

روش آبیاری گل سنگ:
خاک گل سنگ باید مرطوب نگه‌داشته شود و البته خیس نماند. بهتر است که در بین دو عمل آبیاری سطح خاک گلدان تا حدودی خشک شود. آبیاری بیش از اندازه این گیاه موجب زرد شدن برگ‌ها و ریزش آنان می‌شوند. اما اگر برگ‌ها بدون اینکه زرد شوند بریزند نشانه تشنگی گیاه است. گیاه رطوبت بالای هوا را دوست دارد که برای تأمین این رطوبت از یک زیر گلدانی بزرگ‌تر استفاده کنید.
داخل زیرگلدانی تا ارتفاع لبه آن سنگریزه بریزید و تا نیمه ارتفاع دیواره در آن آب بریزید. گلدان را بر روی سنگریزه‌ها بگذارید. توجه کنید که ته گلدان نباید با آب در تماس باشد. این روش رطوبت مورد نیاز این گیاه را تأمین خواهد کرد. برخی از این گیاهان در زمستان دوره استراحت دارند بنابراین آبیاری را به هفته‌ای یک‌بار کاهش دهید. مورد دیگری که در آبیاری این گیاه باید رعایت کنید دمای آب است اگر آب سرد استفاده شود برگ‌های گیاه کمرنگ شده و حتی ممکن است بریزند بنابراین آب را اگر در حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد گرم کرده و مصرف کنید نتایج بهتری در پرورش این گیاه به‌دست می‌آورید.

دمای مناسب نگهداری گیاه هیپوستس یا گل سنگ:
دمای مناسب برای رشد گیاه هیپوستس یا گل سنگ در حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

گل سنگ

نور:
گیاه هیپوستس یا گل سنگ بهترین رنگ برگ‌های خود را در مکانی با نور ملایم خواهد داشت. یعنی محیط نباید کم نور باشد زیرا لکه‌های زیبای برگ کم رنگ و حتی محو می‌شود. تابش نور مستقیم آفتاب نیز برگ‌ها را خواهد سوزاند. همچنین نور زیاد محیط می‌تواند موجب پیچش برگ‌ها شود.

خاک مناسب گل سنگ چیست؟
خاکی غنی با زهکش مناسب و خوب نیاز دارد. در طی فصل رشد هر دو هفته یک مرتبه می‌توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. هنگامی که ریشه‌های گیاه از منافذ زیر گلدان بیرون بیاید موقع تعویض گلدان است که می‌توان این عمل را در فصل بهار انجام داد.

تکثیر گیاه هیپوستس یا گل سنگ:
گیاه هیپوستس یا گل سنگ با بذر و قلمه ساقه تکثیر می‌شود. برای آماده سازی گیاه جهت کاشت در فضای باز در حدود ۱۲ تا ۱۰ هفته قبل از آخرین سرمای بهاره بذرها باید کاشته شوند. دمای مورد نیاز برای جوانه زنی بذرها ۲۰ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد است و در طی دو هفته جوانه می‌زنند. کشیدن یک لایه پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشت بذرها به حفظ رطوبت هوا و در نتیجه جوانه زنی بهتر بذرها کمک خواهد کرد. برای تکثیر از طریق قلمه ساقه از نوک ساقه‌ها استفاده کنید. از نوک ساقه قلمه‌هایی به طول ۵ تا ۲۰ سانتیمتر به همراه ۴ تا ۳ برگ تهیه کنید. توجه کنید که وجود حداقل یک گره (گره مکان اتصال برگ به ساقه است) بر روی قلمه این گیاه ضروری است. البته قلمه را از قسمت‌های دیگر گیاه نیز می‌توان تهیه کرد اما نوک ساقه نتیجه بهتری در ریشه زایی خواهد داشت.

برگ‌های پایین را حذف کنید و آنان را در بستر ریشه زایی قرار داد. بستر را نیز می‌توان از مخلوط شن با خاک برگ تهیه کرد. بستر را همواره مرطوب نگه دارید تا ساقه‌ها ریشه دهند. در مورد قلمه‌ها نیز کشیدن یک لایه پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشت قلمه‌ها، به حفظ رطوبت هوای اطراف قلمه‌ها و ریشه زایی سریع‌تر آنان کمک می‌کند. مدت زمان ریشه زایی قلمه‌ها در حدود ۴ هفته است. توجه داشته باشید که قلمه‌های این گیاه نسبتاً به آسانی ریشه می‌دهند و حتی می‌توان برای ریشه زایی آنان را در درون آب قرار داد اما با شکل گیری ریشه‌ها بهتر است که آنان را در مخلوط خاکی مناسب کشت کرد.

 

 

بذر گل سنگ
بذر گل سنگ

 

آفات و بیماری:
شته، مگس سفید، کنه تارعنکبوتی و شپشک از آفات رایج این گیاه هستند. وجود این حشرات و فعالیت آنان موجب کاهش رشد و ضعیف شدن گیاهان می‌شود. در صورت فعالیت شته و شپشک ماده چسبناکی به نام عسلک تولید می‌شود که بر اثر آن سطوح برگ براق و چسبناک می‌شوند و مصرف این دو حشره از شیره گیاه موجب کم رنگ شدن برگ‌ها و بدشکل شدن آنان و همچنین ضعیف شدن کل گیاه می‌شود.
کنه تار عنکبوتی موجب کم رنگ شدن برگ‌ها در نهایت زرد شدن آنان می‌شود و در زیر سطح برگ‌ها نیز تارهای عنکبوت به وجود می‌آیند. بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند اما شاید از متداول‌ترین آنان سفیدک پودری از بیماری‌های قارچی این گیاه است که منجر به ظهور لکه‌های خاکستری یا قهوه‌ای بر روی برگ‌ها می‌شود. شرایط نور کم و سرد و مرطوب بودن محیط این بیماری را تشدید می‌کند. محیطی با دما و نور مناسب برای گیاه تهیه کنید و از خیس شدن برگهای گیاه در حین آبیاری جلوگیری نمایید.
گل سنگ

هرس گیاه هیپوستس یا گل سنگ:
یکی از مشکلات این گیاه این است که به مرور زمان این شاخه‌های گیاه بلند و باریک شده و منظره‌ای نامناسب پیدا می‌کند. به همین دلیل به طور منظم باید شاخه‌های بلند گیاه سرزنی شوند تا رشد شاخه‌های جانبی تحریک و گیاه حالت بوته‌ای بیابد. این کار را اگر در زمانی که گیاه جوان است و یا برای شاخه‌های جوان گیاه انجام دهید نتایج بهتری در بوته‌ای شدن و پر پشت شدن گیاه به‌دست خواهد آمد.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
12 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها