آموزش ساخت لامپ رشد گیاهان

لامپ رشد گیاهان

در این مقاله به شما یاد خواهیم داد که چگونه در منزل یک لامپ رشد برای گیاهان خود بسازید و در محیط خانه به باغبانی و پرورش گیاهان بپردازید.
این مقاله برگرفته از یک مقاله علمی می‌باشد که در آن ناسا از همین تکنیک برای پرورش گیاهان در فضا استفاده کرده بود.
درواقع این لامپ نوری را تولید می‌کند که برای باغبانی و پرورش گیاهان مناسب می‌باشد و می‌توانید مطمئن باشید که گیاهان شما نور کافی برای عمل فتوسنتز را دریافت خواهند کرد.
این لامپ با استفاده از LED های قرمز و آبی که بصورت متناوب به هم متصل شده‌اند ساخته می‌شود زیرا رنگهای قرمز و آبی طول موجهایی هستند که گیاهان بیشترین استفاده را از آنها می‌برند و درواقع به همین دلیل است که گیاهان سبز به نظر می‌رسند زیر آنها طول موجهای قرمز و آبی را جذب می‌کنند و در عوض طول موج سبز را از خود منعکس می‌کنند.

مرحله اول: تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای ساخت لامپ:
از آنجایی که این لامپ بصورت ماژولار ساخته می شود، شما می توانید آنرا به هر اندازه که خواستید بسازید.
برای ساخت این لامپ شما به تجهیزات و لوازم زیر نیاز خواهید داشت:
۴۰ عدد LED قرمز با کیفیت
۱۶ عدد LED آبی با کیفیت
۲۰ عدد مقاومت ۵۶ اهم
۱۶ عدد مقاومت ۱۰۰ اهم
کابل USB
شارژر USB (میتوانید از شارژر موبایل استفاده کنید)
فیبر سوراخ دار الکترونیکی برای مونتاژ مدار
هویه لحیم کاری
سیم لحیم
سیم چین

ابزار لامپ گیاهان
مرحله دوم: مدار الکترونیکی
این لامپ بصورت ماژولار ساخته می شود و درواقع در صفحه مدار شامل دو ماژول می باشد و اگر می خواهید این چراغ را گسترش داده و بزرگتر یا کوچکتر کنید، فقط کافی است تعداد ماژولهای آنرا کم یا زیاد کنید.
هر ماژول این لامپ شامل ۱۰ LED قرمز و ۴ LED آبی می باشد.
LED های قرمز بصورت سری و به همراه یک مقاومت ۵۶ اهم بهم متصل شده اند و LED های آبی نیز به مقاومت ۱۰۰ اهم متصل شده اند. و در نهایت LED های آبی و قرمز (۵ جفت LED آبی و ۴ عدد LED آبی) بصورت موازی بهم متصل میشوند. مانند نقشه مدار زیر (تصویر ۰۲٫JPG):

مدار نور مصنوعی گیاهان
مرحله سوم: لحیم کاری و مونتاژ مدار:
حال بایستی طبق نقشه تمامی قطعات را با هم لحیم کنیم. در نهایت قسمتی از روکش کابل USB را برش داده و سیم های آنرا بیرون بیاورید. در اینجا ما به سیم های سبز و سفید نیازی نخواهیم داشت، پس آنها را قطع کنید ولی سیم های قرمز و مشکی درواقع تامین کننده ولتاژ مدار یا همان لامپ ما خواهند بود. پس سیم قرمز که ولتاژ مثبت می باشد به مثبت مدار و سیم مشکی را به منفی مدار لحیم کنید.

حالا مونتاژ لامپ به اتمام رسید و شما می توانید سر دیگر کابل USB را به شارژر وصل کرده و آنرا به برق بزنید و مدار (لامپ رشد گیاهان) خود را امتحان کنید (تصویر ۰۳٫JPG).

لامپ گیاه
حال شما می توانید این لامپ را بر بالای گیاهان خود قرار دهید تا آنها از نور آن برای فتوسنتز استفاده کنند. البته به این نکته نیز توجه داشته باشد که گاهان (هر موجود زنده ای) به استراحت و خواب هم نیاز دارد، پس بهتر است که حداکثر ۱۶ تا ۱۸ ساعت در شبانه روز گاهان خود را در معرض تابش این نور قرار دهید تا به گیاه فرصت استراحت نیز داده باشید.

در اطراف گیاه از فویل و آینه میتوانید استفاده کنید تا بیشترین استفاده را از نور داشته باشید.

نویسنده: یوسف رحیمی آخوندزاده 

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
61 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها