چگونه از آفتاب سوختگی گیاهان جلوگیری کنیم؟

آفتاب سوختگی گیاهان

همانطور که کم بودن نور آفتاب باعث آسیب به گیاه می شود تابش شدید نور نیز می‌تواند به گیاهان آسیب برساند. گیاهان شما ممکن است در نهایت دچار آفتاب سوختگی شوند اگر زمان زیادی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند.
همانطور که می دانید قبل از قرار دادن گیاهان در معرض نور آفتاب، نمی‌توانید به آنها کرم ضد آفتاب بزنید، اما در عوض چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آفتاب سوختگی برگها توسط اشعه های خورشید، انجام دهید. معمولاً اگر گیاه خود را به بیرون از خانه منتقل کنید و یا اگر آنها را به نور کم عادت داده باشید، در بهار و تابستان بیشتر در معرض خطر آفتاب سوختگی قرار دارند. یکی از بهترین راه‌ها برای تغییر مکان آنها بدون اینکه به آنها آسیبی برسد این است که به تدریج به مکان جدید خود بروند تا بتوانند کم کم خود را به محلی با آفتاب و نور بیشتر عادت بدهند.

 

چگونه تشخیص دهید که گیاه شما آفتاب سوخته شده است؟
درست مثل پوست شما، برگهای گیاهان آپارتمانی شما نیز اگر زیاد در معرض نور آفتاب باشند تغییر رنگ می‌دهند، اما بجای قرمز روشن، زرد یا سفید می‌شوند (اگر آفتاب سوختگی شدید باشد حتی ممکن است لبه‌های برگ‌ها کمی قهوه‌ای و ترد شود). درصورتیکه آب یا نور کافی به گیاه نرسد نیز ممکن است برگ‌ها رنگ خود را از دست بدهند اما اگر دلیل آن آفتاب سوختگی باشد معمولاً برگهای بالایی و یا برگهایی که در معرض تابش مستقیم نور خورشید می‌باشند دچار تغییر رنگ خواهند شد. بطوری که برگ‌هایی که به سطح خاک نزدیکتر هستند و از برگهای بالاتر سایه می‌گیرند، نباید تغییر رنگ چندانی داشته باشند.

زردی گل
بسته به نوع گیاه و مدت زمان قرار گیری در آفتاب، برگهای در معرض تابش مستقیم نور خورشید می‌توانند رنگ خود را از دست داده و سفید شوند و یا در اکثر موارد زرد شوند.

آفتاب سوختگی در کاکتوس‌ها و درمان آن

چگونه از آفتاب سوختگی جلوگیری کنیم؟
گیاهان فقط در عرض چند ساعت می‌توانند آفتاب سوخته شوند و بعد از آن تقریباً هیچ کاری نمی‌توان انجام داد. با این حال جلوگیری از آفتاب سوختگی آسان است. تنها کاری که شما بایستی انجام دهید این است که نحوه مراقبت از گیاهان خود را بدانید و آنها را از آفتاب سوختگی در امان بدارید. برخی از گیاهان از جمله کاکتوسها و ساکولنت ها نور مستقیم خورشید را دوست دارند و قرار گرفتن در بیرون از منزل و آفتاب تابستان باعث رشد بهتر آنها می‌شود. اما برخی گیاهان دیگر، به ویژه گیاهانی که با شرایط نور کم عادت دارند، را اگر به یک مکان جدید با نور زیاد آفتاب منتقل کنیم، احتمال آفتاب سوختگی آنها بیشتر خواهد بود.

البته این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید گیاهان آپارتمانی خود را در هوای مطبوع به بیرون منتقل کنید، بلکه فقط بایستی این کار را بتدریج و کم کم انجام دهید. بجای اینکه گیاه خود را از گوشه تاریک خانه خود بردارید و مستقیماً به زیر نور مستقیم آفتاب منتقل کنید، آن را به تدریج جابجا کنید. با انتقال آن به یک مکان سایه، مثلاً ایوان و یا پستوی خانه خود شروع کنید. جایی که کمی بیشتر از محل قبلی نور داشته باشد اما آفتاب مستقیم ندارد. سپس بعد از چند روز سعی کنید آن را فقط برای مدت یک و نهایتاً دو ساعت در معرض تابش نور خورشید قرار دهید. در طی چند هفته به تدریج میزان آفتابی را که گیاه شما در آن قرار دارد را افزایش دهید. با این همه اگر شما گیاهی دارید که به‌طور ذاتی نور کم را نسبت به آفتاب ترجیح می‌دهد، بهترین کار این است که آن را خارج از منزل و در زیر سایه بان نگهداری کنید.
در صورت امکان بهتر است آن را در محلی با نور خورشید کمتر قرار دهید، زیرا اگر گیاه شما آفتاب سوخته شود، کار زیادی برای آن نمی توانید انجام دهید. برگ‌ها دیگر خوب نمی‌شوند و به رنگ طبیعی خود بر نمی‌گردند، بنابراین بهترین گزینه برای شما این است که برگ‌های آسیب دیده را بریده و گیاه را به نقطه‌ای با نور کم و بدون آفتاب مستقیم منتقل کنید.

اگر گیاه خود را به جلوی پنجره آفتابی منتقل می کنید، می توانید با افزودن یک پرده نور را کاهش دهید. به این ترتیب گیاه خانگی شما نور کافی دریافت خواهد کرد اما در معرض تابش مستقیم نور آفتاب هم نخواهد بود.
اگر مراقب گیاهان خانگی خود هستید (دقیقا مانند مراقبت از پوست خود) باید بتوانید آنها را از آفتاب سوختگی نجات دهید. باید بدانید که گیاهان شما چه میزان نور را ترجیح می دهند و اگر می خواهید آنها را به یک مکان آفتاب گیر منتقل کنید، باید این کار را به آرامی و به تدریج انجام دهید. به یاد داشته باشید که هرگونه آفتاب سوختگی گیاهان خانگی شما برطرف نخواهد شد، پس بنابراین اطمینان حاصل کنید که آنها برای طولانی مدت در معرض تابش نور آفتاب قرار نخواهند گرفت.

نویسنده: یوسف رحیمی آخوندزاده
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

5 دیدگاه برای “چگونه از آفتاب سوختگی گیاهان جلوگیری کنیم؟

 1. hesamsam8786 گفته:

  شرایط نگهداری:
  هر هفته یک بار آب میدم.نور کافی فیلتر شده هم داره هر ماه هم کود کامل مایع میدم بهش

  • کارشناس 1 گفته:

   دلیل کوچک بودن برگ جدید کمبود نور هست با کوتاه شدن روزها نور کمی دریافت میکنه برای همین هم برگها کوچک میشن وهم درحالت لوله مانند باقی میمونن ودیر باز میشند. برای جلوگیری از این کار میتونید به محیط پرنوری انتقال بدید که حداقل سه الی چهار ساعت نور کافی دریافت کنه.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، لینک مستقیم رو کپی وارسال بفرمایید شرایط نگهداری از گیاه روهم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

دیدگاه‌ها بسته شده است.