چگونه خار یا تیغ کاکتوس را از پوست خارج کنیم؟

خار انگشت

فرو رفتن خار کاکتوس در پوست ممکن است با درد و حساسیت جزئی همراه باشد ولی نگران نباشید تیغ کاکتوس ها سمی نیست. تنها ممکن است مقداری خارش و درد در محل فرو رفته در پوست ایجاد شود. درصورتی که خار بزرگ باشد میتواند بر روی پوست زخم ایجاد کند. روش های ساده ای وجود دارد که می توانید تیغ ها را از  پوست، مو و لباستان جدا کنید.

تیغ کاکتوس ها ممکن است  در هنگام جابه جایی و یا تعویض گلدان در پوست فرو برود . در بسیاری مواقع مشاهده می شود کودکان از روی عدم شناخت کاکتوس ها به آنها دست میزنند که موجب فرو رفتن خار آنها به پوست می شود. بهتر است کاکتوس ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید و یا با آموزش آنها را از خطر خارها آگاه کنید. یا ممکن است خارها وارد لباس شده و در آن ناحیه خارش ایجاد کنند.

اگر حیوان خانگی مانند سگ یا گربه دارید بهتر است کاکتوس ها را در مکانی که امکان برخورد با آنها وجود دارد قرار ندهید و در صورت فرو رفتن تیغ در پوست حیوانات سریعا آن را از پوست خارج کنید تا باعث درد و خارش در حیوان نشود.

راه های مختلفی وجود دارد که بتوانید تیغ کاکتوس را از پوست، مو و لباس جدا کنید،  کافی است تا انتهای این مقاله با ما باشید.

 

خارج کردن تیغ از داخل پوست بدن:

از موچین استفاده کنید:
بهترین وسیله برای خارج کردن خار کاکتوس از پوست موچین است.
اگر سر تیغ را به وضوح می بینید، یک موچین بردارید و انتهای تیغ کاکتوس را با موچین گرفته و آن را بیرون بکشید. تیغ را بصورت مستقیم بیرون بکشید و هنگام خارج کردن از خم کردن آن خودداری کنید تا تیغ نشکند.

اگر تیغ خیلی داخل پوست فرو رفته و عمیق شده بود، با سوزن استریل یا موچین، نوک تیغ را پیدا کرده و پوست اطراف آن را با احتیاط مقداری کنار بزنید تا نوک تیغ قابل گرفتن با موچین شود، سپس با موچین و بصورت مستقیم خار را بیرون بکشید. اگر خار در لایه های عمیق پوست بود با فشار آرام در اطراف آن، به سمت بالا هدایت کنید تا قابل گرفتن با موچین شود.

خارج کردن خار از پوست با دست ممکن است باعث شکستگی آن شود پس بهتر است این کار با موچین انجام شود. مگر در مواردی که قسمت بیشتری از خار در بیرون پوست باشد.

خار بعضی از کاکتوس ها شکل قلابی دارد که باعث میشود در پوست گیر کند حتما موقع خارج کردن این حارها به جهت قلاب توجه کنید تا در پوست گیر نکند و بتوان آن را بدون ایجاد زخم خارج کرد.

حتما قبل از استفاده از موچین آن را با الکل یا شعله ضدعفونی کنید.

خار کاکتوس در دست

 

جدا کردن تیغ از روی مو:

گاهی ممکن است در اثر بی احتیاطی سر ما با کاکتوس برخورد کند و تیغ های کاکتوس به داخل موها حتی پوست سرمان فرو برود. در این حالت اگر فرورفتگی عمیق ایجاد شده و موقع درآوردن خار امکان شکستن وجود داشت بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در غیر اینصورت برای خارج کردن آن حتماً از یکی  کمک بگیرید و بوسیله پنس آنها را خارج کنید.

اگر خار کاکتوس داخل موها بود، تیغ های بزرگ داخل موها را باید با یک موچین بردارید و برای تیغ های ریز تر از شانه استفاده کنید. موها را به آرامی شانه کنید تا خارها خارج شوند.

تیغ کاکتوس روی مو

 

درآوردن تیغ و خار کاکتوس از روی لباس:

خارهای بزرگ را با دست(مواظب فرو رفتن در پوست باشید) یا پنس میتوان جدا کرد و لی برای خارهای ریز مانند خار کاکتوس اپونتیا میکروداسیس  از چسب نواری استفاده کنید.
قسمت هایی که تیغ داخل پارچه فرورفته است را چسب نواری بزنید و سپس چسب را از گوشه گرفته و محکم بکنید تا به همراه آن، تیغ های فرو رفته هم بیرون بیایند. چند بار این کار را تکرار کنید تا به طور کامل تیغ ها برداشته شوند. این کار مانند کندن موهای بدن با موم می باشد.

ویا لباس ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید.
زمانی که دو روش قبلی را امتحان کردید اما احساس می کنید که تیغ باز هم داخل لباستان وجود دارد، آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازید. هر گونه مو یا تیغ نازک داخل ماشین لباسشویی از لباس جدا خواهد شد.

چسب نواری خار

 

عوارض ماندن خار داخل پوست:
تیغ کاکتوس ممکن است در بعضی از نواحی حساسیت ایجاد کند. این حساسیت ها که بیشتر به شکل قرمز شدن ، متورم شدن و ایجاد خارش مشاهده می شود چند دقیقه پس از خارج کردن تیغ از بین می رود ولی اگر این حساسیت ها ادامه داشت و همراه تورم و قرمزی پوست بود بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

از برخورد خار با چشم خودداری کنید و در صورت فرو رفتن خار در اطراف یا داخل چشم، برای خارج کردن از پزشک کمک بگیرید.

چگونه خار یا تیغ کاکتوس را از پوست

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

12 دیدگاه برای “چگونه خار یا تیغ کاکتوس را از پوست خارج کنیم؟

 1. سمیه گفته:

  سلام من دیشب یک کاکتوس خریدم احساس میکنم گرده اش رفته داخل چشمم و خیلی میسوزه گفتن اشک طبیعی باعث میشه در بیاد درسته؟

 2. محمد گفته:

  سلام.بنده زیر پوست انگشتم خار کاکتوس رفته و خیلی ریز هستش و غیر قابل مشاهده تنها در صورای میتونم خار رو حس کنم که انگشت رو در تاریکی جلوی نور گوشی بگیرم تا کمی ازش دیده بشه
  خیلی سعی کردم ک با موچین و ناخون گیر درش بیارم اما خیلی ریزه
  میخواستم بدونم اگه درش نیارم.خود بدن اون خار رو حضمش میکنه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر بتونید خارجش کنید دردش از بین میره اگر نه بعد از مدتی عفونت میکنه وخودش خارج میشه.

 3. مرضیه گفته:

  سلام چند رو پیش اتفاقی بچه ام به اپونتیا دست زد امروز دیدم رو دستش ی حالت دون دون شده که انگار سرش زخمه باید چیکار کنم خطرناکه؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، نه سمی نیست نگران نباشید چون تیغهای اپونتیا خیلی ریز هستند باعث زخم روی پوست میشه دست های فرزندتون رو با اب سرد ومایع دستشویی به ارامی بشورید چند روز بعد برطرف میشه، اگر سوزش یا التهاب داشت به پزشک پوست مراجعه کنید.

 4. محمد گفته:

  سلام یک خار کاکتوس رفته زی پوست انگشت اشاره ام آیا باید درش بیاورم یا که نه خودش درست میشه

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، اگر قابل مشاهده هست بهتر هست خارج کنید اگر نه خودش بمرور زمان خارج میشه.

 5. محمد متین گفته:

  من خار پرسیکا رفت تو دستم و بعد با دهن میخواستم بیرون بیارم و تو زبونم گیر کرد آیا بزار به مرور خودش بره خطر داره؟

  • کارشناس 2 گفته:

   مشکلی بوجود نمیاد ولی چون زبان حساس هست بهتر هست به کلینیک مراجعه کنید تا تیغ رو خارج کنند ویا اگر در آینه براتون قابل مشاهده هست با پنس خارج کنید.

 6. ایلیا گفته:

  سلام
  تیغ کاکتوس رفته تو دستم به طوری که می بینمش ولی تو ی دست و با مو چین نمی شه کاری کرد راه دیگه ای هم داره؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، تنهایی نمیشه باید یک نفر دیگر هم باشه انگشتی رو که داخلش تیغ رفته فشار بده وبا موچین یا پنس براحتی بتونید تیغ رو خارج کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.