دلیل زرد شدن و ریزش برگ گل شفلرا چیست؟

گیاه شفلرا با برگهای زیبا و بزرگ میتواند گزینه ای بسیار مناسب برای نگهداری فضای منزل باشد. ولی گاهی ممکن است گیاه شما دچار زرد شدن و ریزش برگ شود. در این مقاله دلایل این مشکلات همچنین راههای درمان آن بررسی می شود.

دلایل زیادی میتواند باعث زردی و ریختن برگهای گل شفلرا شود. آبیاری نامناسب، خاک نامناسب، درجه دمای هوا، نور، بیماری ها و آفت ها میتواند از دلایل به وجود آمدن این مشکل باشد. باید گیاه را بررسی کنید و مشکل را پیدا کنید، پس از یافتن مشکل درمان آسان خواهد بود.

 

مشکلات آبیاری:
محل زندگی گیاه شفلرا دارای رطوبت زیادی است ولی آبیاری زیاد در گلدان میتواند باعث پوسیدگی ریشه شود. معمولا زمانی که شفلرا دچار پوسیدگی ریشه می شود ابتدا برگها سیاه شده و سپس می ریزند. در مراحل ابتدایی میتوان از سموم قارچکش استفاده کرد ولی در صورتی که پوسیدگی پیشروی کرده باشد باید گیاه را از گلدان خارج کرده ریشه های پوسیده را جدا کرده و در خاک جدید بکارید.

آبیاری در فصل بهار و تابستان بیشتر از فصل های خنک انجام می شود. اگر مکان خنکی نگهداری میکنید آبیاری را کم کنید. در فصل رشد باید اجازه بدید سطح خاک خشک شده سپس اقدام به آبیاری کنید.

آب با املاح زیاد و کلر مناسب برای آبیاری گیاهان نمی باشد.

ته گلدان شفلرا باید دارای سوراخ هایی برای خروج آب و در جریان بودن هوا باشد.

 

نور:
کم بودن نور یکی از دلایل اصلی زدن شدن و ریزش برگهای گیاه شفلرا است. شفلرا به نور کافی و ملایم احتیاج دارد. قرار دادن در مکان تاریک و بدون نور باعث مرگ تدریجی گیاه می‌شود.

تابش شدید آفتاب بخصوص در فصل تابستان می‌تواند باعث سوختگی برگ‌ها شود.

شفلرا روزانه به چندین ساعت نور ملایم مانند نور پشت پنجره احتیاج دارد.

 

خاک:
خاک سنگین مانند خاک رس یا خاک‌های شور اصلاً برای این گیاه مناسب نیست و باعث زردی و ریزش برگهای گیاه خواهد شد و در نهایت مشکلات بیشتری در انتظار گیاه می‌باشد. از خاک با تخلل بالا استفاده کنید. در ترکیب خاک گل شفلرا علاوه بر خاک باغچه می‌توان از کوکوپیت، پیت ماس، ماسه و ورمی کمپوست نیز استفاده کرد.

 

دمای هوا:
تغییرات ناگهانی دما همچنین دمای کمتر از ۸ درجه سانتی گراد می‌تواند باعث زردی و ریزش برگها شود. دمای مناسب برای نگهداری شفلرا در حدود ۱۵ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

 

جریان هوا:
وجود جریان هوا و تهویه مناسب برای داشتن گیاهانی سالم و سرحال ضروری است. از قرار دادن شفلرا و سایر گیاهان در محیط‌های بسته مانند آشپزخانه خودداری کنید.

مریض شدن گل شفلرا

رطوبت هوا:
همانطور که در بالا اشاره شد محیط زندگی شفلرا بهتر است دارای رطوبت نسبی باشد. هوای بسیار خشک می‌تواند یکی از دلایل ریزش برگها باشد.

 

شوکه شدن شفلرا:
ممکن است پس از خرید و تعویض مکان گلدان شفلرا دچار استرس شده و برگهای آن ریزش داشته باشد. این مشکل پس از تعویض گلدان نیز ممکن است مشاهده شود. اگر گیاه به درستی نگهداری شود این مشکل به‌زودی برطرف خواهد شد.

 

کمبود مواد غذایی:
کمبود مواد مغذی در خاک و کاشت در خاک های فقیر می‌تواند باعث زرد شدن و ریزش برگها شود. در فصل رشد می‌توان از کودهای مخصوص گیاهان مانند کود سه بیست برای رشد بهتر و درمان مشکل ریزش برگها استفاده کرد. برای خرید کود مخصوص شفلرا اینجا کلیک کنید.

 

آفت و بیماری‌ها:
وجود بیماریها و آفت‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در گل شفلرا شود. از مهم‌ترین آفت‌ها می‌توان به شپشک آرد آلود، شپشک ها، شته، کنه و کرمها نام برد. برای درمان می‌توان از سمهای مخصوص از بین بردن آفتهای گیاهان استفاده کرد.

بیماری‌های قارچی از شایع‌ترین بیماری‌های شفلرا هستند که ابتدا به صورت لکه‌های برگی مشاهده می‌شود. برای درمان در مراحل ابتدایی می‌توان از سمهای قارچکش استفاده کرد. بهتر است سم قارچ کش را به‌صورت آبیاری به خاک داده و روی شاخ و برگ آن اسپری کرد.

زردی برگ شفلرا

چند نکته آموزشی:
دلیل سوراخ شدن برگ گل شفلرا چیست؟
وجود کرم و آفت بر روی برگها

علت سیاه شدن ساقه شفلرا چیست؟
وجود بیماری های قارچی در اثر ابیاری زیاد.

علت سوختگی برگهای گل شفلرا چیست؟
آفتاب زیاد و یا کمبود مواد غذایی

دلیل رنگ پریدگی شفلرا چیست؟
کمبود نور میتواند اصلی ترین دلیل این مشکل باشد.

علت چسبناک شدن برگهای گل شفلرا چیست؟
وجود شته بر روی گیاه

ترجمه: کاظم دروگریان

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
80 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها