آموزش نگهداری از گل هویا

گل هویا یا پیچ شمعی یا پیچ مومی گیاهی است همیشه سبز که اکثر گونه‌های آن به‌صورت آویزان هستند. نام علمی گل هویا Miniature wax plant است. دارای رنگها و شکل برگهای مختلفی است. کوچک‌ترین برگ با اندازه ۵ میلیمتر طول و ۴ میلیمتر عرض متعلق به Hoya engleriana و از جمله بزرگ‌ترین برگ‌ها با اندازه ۲۵ سانتیمتر عرض و ۳۵ سانتیمتر طول متعلق به Hoya latifolia است.

سطح برگ‌ها ممکن است صاف و یا کرکدار باشد. برگ برخی نازک و برگ برخی همانند Hoya pachyclada آنقدر کلفت است که بیشتر شبیه گیاهان گوشتی همانند کراسولا به نظر می‌رسند تا هویا! نوک آنها می‌تواند گرد و یا نوک تیز باشد و از نظر رنگ نیز می‌تواند سبز تیره و یا کم رنگ و یا حتی دارای رگه‌های کرم، شیری و یا صورتی رنگ باشد.

در واقع توجه داشته باشید که گیاه پیچ شمعی و پیچ مومی اگرچه هر دو به جنس هویا Hoya تعلق دارند و در واقع دو گونه متفاوت هستند که در ادامه مطلب توضیح مختصری در رابطه با گونه‌های گیاه هویا که بیش از دیگران مورد توجه قرار گرفته‌اند آورده شده است. اما به شکل اختصار باید گفت در بین انواع مختلف گیاه پیچ شمعی که نام علمی آن Hoya carnosa می‌باشد برخی دارای برگهای ابلق نیز هستند یعنی بر روی پهنه برگ‌ها رگه‌های کرم- شیری رنگ نیز گاهی مشاهده می‌شود اما در بین انواع مختلف گیاه پیچ مومی که نام علمی آن Hoya bella است تمامی برگ‌ها به رنگ سبز ساده هستند.

 

نحوه آبیاری گل هویا:
آبیاری منظم به رشد مناسب و گلدهی کمک می‌کند اما نباید اجازه داد که خاک خیس باقی بماند بنابراین ابتدا صبر کنید تا سطح خاک تا حدود عمق ۵ سانتیمتری خشک شود و سپس گیاه را آب دهید. خاک خشک و یا خاک خیس و غرقابی هر دو می‌توانند منجر به ریزش غنچه‌های گل این گیاه و عدم تشکیل شدن غنچه‌های گل جدید شوند. این گیاهان همیشه سبز هستند و در طی زمستان اگرچه سرعت رشد آنان کاهش می‌یابد اما به خواب فرو نمی‌روند. در طی زمستان آبیاری آن را کم کنید.

در طی زمستان مرطوب شدن سطح خاک کافی است و لزومی ندارد که حتماً بعد از آبیاری آب از منافذ زیر گلدان بیرون بیاید. البته خشکی کشیدن گیاه در این زمان از سال می‌تواند منجر به چروک شدن برگ‌ها و حتی ریزش آنان شود. توجه داشته آبیاری زیاد در طی فصول سرد از جمله دلایل از بین رفتن این گیاه است. اجازه دهید که سطح خاک به خوبی بین هر دو نوبت آبیاری خشک شود. برای آبیاری بهتر است که از آب کمی ولرم استفاده کنید. آب سرد می‌تواند باعث کاهش رشد گیاه شود.

رطوبت هوا نیز مهم است. برای غبارپاشی از آب‌های بدون املاح که ولرم نیز است استفاده کنید. اگر امکان استفاده از آب بدون املاح را ندارید از روش زیرگلدانی پر از قلوه سنگ و آب استفاده کنید. بدین صورت که یک زیرگلدانی را از قلوه سنگ کوچک پر کنید سپس تا نیمه دیواره آن آب بریزید. گلدان را بر روی قلوه سنگ‌ها قرار دهید و مراقب باشید که کف گلدان با آب داخل زیرگلدانی در تماس نباشد. آب موجود به دلیل گرمای هوا به تدریج تبخیر می‌شود و رطوبت مورد نیاز این گیاه را تأمین می‌کند.

 

نور مناسب برای گل هویا:
به مکانی روشن و پر نور اما به دور از نور مستقیم و شدید آفتاب نیاز دارد. وجود ۵ تا ۱۰ ساعت روشنایی محیط به رشد این گیاه کمک می کند. نور مستقیم آفتاب مناسب روزهای پاییز و زمستان است و در طی این روزها نیز در طی صبح و یا عصر هنگام نور مستقیم باید استفاده شود و در میانه روز از این نور اجتناب کنید. البته گیاه پیچ مومی (نوع کوتاه قامت گیاه هویا) بیش از گیاه پیچ شمعی نور مستقیم را تحمل می کند و به گفته برخی از پرورش دهندگان پیچ مومی برای بهترین گلدهی نیاز به ۴ ساعت نور مستقیم دارد.

در روزهای کم نور سال می توانید از نور مصنوعی نیز برای بهبود وضعیت رشد این گیاه کمک بگیرد بدین صورت که گیاه را به فاصله ۲۰ سانیتمرتی از لامپهای فلنورسنت قرار دهید البته این نور باید در حدود ۱۴ ساعت در محیط وجود داشته باشد. مهم است که در طی شب محیط این گیاه تاریک باشد. تغییر در میزان نور زمانی که بر روی گیاه غنچه گل وجود دارد می تواند منجر به ریزش غنچه های گل شود بنابراین در چنین مقطع زمانی، جای گلدان را تغییر ندهید. نور شدید و مستقیم آفتاب از جمله دلایل سوختن نوک و حاشیه برگها و خشکیدن غنچه ها است. از طرفی کمبود نور نیز منجر به دراز شدن ساقه ها و زیاد شدن فاصله برگها از یکدیگر است. همچنین اگر تمایل داریدکه گیاه در طی فصل رشد خود از نور مستقیم نیز بهره مند شود نور مستقیم اوایل صبح که هوا هنوز خنک است را استفده کنید.

 

دمای مناسب برای نگهداری گل هویا:
دمای مناسب در طی فصل رشد این گیاه ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است و دما نباید از ۱۶ درجه بیاید. برخی از پرورش دهندگان نیز دمای ۲۲ در طی روز و ۱۶ درجه در طی شب را در فصول رشد این گیاه مناسب دانسته اند. البته در طی زمستان که رشد این گیاه آهسته شده است دما می تواند کمتر باشد اما هرگز اجازه ندهید که دما به کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد نزول کند.

هوای سرد منجر به پژمردگی ، کم رنگ شدن برگها و حتی سیاه شدن آنان می شود. در طی فصل سرد گیاه هویا را از منابع گرمایی مانند شوفاژ و یا بخاری و … دور نگه دارید. حرارت این منابع منجر به خشک شدن برگسار و زیرش غنچه های گل می شود. در طی تابستان نیز به شرط وجود مکانی سایه و همچنین ابیاری مناسب ، این گیاه می تواند دما را تا ۳۰ درجه سانتیگراد نیز تحمل کند.

 

خاک مناسب گیاه هویا:
خاک گلدان را بهتر است سبک با زهکش خوب انتخاب کرد بنابراین بکارگیری دو قسمت پیت موس و یک قسمت پرلایت به همراه یک قسمت خاک معمولی و یک قسمت خاک برگ و یا دو قسمت پیت موس + دو قسمت خاک معمولی + یک قسمت رومی کولایت + یک قسمت پرلایت محیط خوبی برای رشد این گیاه ایجاد می کند. همچنین اگر موادی همانند پیت موس و یا پرلایت و ورمی کولایت را در اختیار ندارید می توانید از مخلوط خاک برگ +خاک معمولی+ شن برای این گیاه استفاده کنید. گلدان را هر ۳-۲ سال یکبار و اوایل بهار تعویض کنید.

نیازی به تعویض سالانه گلدان نیست زیرا اگر تراکم ریشه های این گیاه در گلدان بیشتر باشد، گلدهی نیز بهتر انجام میشود. همچنین زمانی که گلدان را بزرگتر می کنید فقط کافی است که قطر دهانه آن در حدود ۵ سانتیمتر از گلدان قبلی بزرگتر باشد. هرگز گلدان این گیاه را زمانی که گل دارد عوض نکنید. برای کوددهی نیز می توانید در طی بهار و تابستان (فصل رشد گیاه) هر دو هفته یکبار با کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی بخصوص کودهای NPK استفاده کنید. در اواخر پاییز و در طی زمستان به گیاه کود ندهید.

 

روش تکثیر گل هویا:
با کمک قلمه می توان این گیاه را تکثیر کرد. قلمه ها را بهتر است از نوک ساقه حداقل به طول ۱۰-۷ سانتیمتر تهیه کرد و هر قلمه یک جفت برگ داشته باشد. قلمه هایی که حدود ۶-۲ گره (محل اتصال برگ به ساقه) دارند بهتر ریشه تولید می کنند. زمان قلمه گیری نیز در بهار و یا اوایل تابستان است. قلمه ها را در مخلوطی از پرلایت و پیت موس که مرطوب است بکارید. روی قلمه ها را نیز پلاستیکی شفاف قرار دهید تا رطوبت هوا بهتر رعایت شود. گلدان حاوی قلمه ها را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. زمانی که شاهد رشد جدید گیاه بودید پلاستیک را ازروی آن بردارید.

 

آموزش هرس گل هویا:
این گیاه رشد نسبتا سریعی دارد و ساقه ها به سرعت بلند می شوند بنابراین برای اینکه گیاه حالت بوته ای خود را حفظ کند باید ساقه ها را سرزنی کرد تا مانع از بلند شدن بیش از اندازه ساقه ها شویم. البته در زمان هرس توجه داشته باشید که به هیچ عنوان ساختارهایی را که شبیه ساقه اما بدون برگ هستند را قطع نکنید. این ساختارها ساقه نیستند بلکه آنان در اصل دمگل هستند که بر روی آنان هر ساله گل تولید می شود. همچنین برای قطع گلهای خشک باید گلهای خشک را به شکل جدا و تک تک حذف کرد زیرا حذف تمامی گل به همراه ساقه آن منجر به کاهش گلدهی در سال آینده خواهد شد.
حتی گاهی توصیه شده است که گلهای خشک را اصلا دست نزد زیرا آنان وقتی که خشکیده شوند خود ریزش می کنند و لزومی به کندن با دست وجود ندارد. برای شکل دهی به ساقه های این گیاه نیز می توانید یا آنرا در سبد آویز بکارید تا ساقه ها آویخته شود و یا اینکه با کمک قیمهای سیمی شکل ساقه ها را به شکل نیم دایره درآورید و ساقه ها را بر روی آن هدایت کنید.

 

آفات و بیماری:
شته ، کنه تارعنکبوتی و شپشک آرد آلود از جمله آفات رایج این گیاه هستند. این گیاه بیماری خاصی ندارد اما بهتر است برای جلوگیری از شیوع بیماری های قارچی برگسار گیاه بخصوص در طی شب هنگام برای مدت طولانی خیس و مرطوب باقی نماند.در واقع گیاهان هویا بیشتر به شرایط نامساعد محیطی حساس هستند تا بیماری ها.

 

گونه های معروف گیاه هویا:

Hoya carnosa (پیچ شمعی) یکی از پرطرفدارترین انواع هویا است که به دلیل برگسار زیبا و گلهای معطری که دارد پرورش می یابد. در بین انواع مختلف این گیاه نمونه هایی که برگهای ابلق دارند نیز وجود دارد یعنی بر روی پهنه سبز رنگ برگ ، نواحی با رنگ کرم-شیری رنگ و گاهی صورتی-ارغوانی نیز مشاهده می‌شود. گلها معولا صورتی روشن هستند اما گاهی به رنگهای تقریبا سفید رنگ و یا صورتی تیره نیز وجود دارند. سطح گلها از کرک پوشیده است و ترشح نوش Nectar در آنها گاهی به قدری زیاد است که از گلها بر روی زمین می چکد.

گل هویا
Hoya bella ( پیچ مومی) در واقع نوع کوتاه قامتی از گیاه هویا است که ساقه هایی باریک و تا حدودی ایستاده دارد که با افزایش سن گیاه ساقه ها حالتی افتاده می یابند. رنگ برگها سبز تیره و گلها سفید رنگ با مرکزی ارعوانی است.

گل هویا بلا
Hoya australlis گیاهی با قامت بلند و با برگهایی سبز تیره است البته گاهی بر روی برگها نواحی تقریبا نقره ای رنگی نیز وجود دارد. بسیار پر رشد با گلهای صورتی و تاجی قرمز رنگ و معطر است.

گل هویا استرالیا
Hoya coronaria گیاهی بالارونده با برگهایی براق است که زیر برگها کرک وجود دارد گلها نیز لیمویی کم رنگ با لکه هایی قرمز رنگ است.

گل هویا کوروناریا
Hoya imperialis بر روی برگها و ساقه پوششی غبار مانند وجود دارد و گلهای بزرگ آن که تقریبا ۹ سانتیمتر قطر دارند به رنگ قرمز-قهوه ای هستند و مرکزی کرم رنگ دارند.


Hoya Keysii ساقه های نسبتا ضخیم با برگهایی سنگین و سبز-خاکستری هستند که گلهایی سفید رنگ دارند.


Hoya multiflora برگهای بزرگ چرمین و گلهای زرد کم رنگ دارد و گاهی بر روی برگها نیز نواحی به رنگ نقره ای صورتی وجود دارد.

گل هویا مولتی فورا

Hoya Kerrii هویا کری دارای برگهای قلبی شکل که قلمه های آن در ولنتاین خیلی پرفروش می شود. دارای گونه سبز و ابلق می باشد.

قیمت هویا قلبی خرید هویا قلبی هویا قلبی ابلق

منبع: باغ سبز
انتشار: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

14 دیدگاه برای “آموزش نگهداری از گل هویا

 1. محیا گفته:

  سلام.وقتتون بخیر.من۳ماهی هست که این گیاه هویا رو خریدم ولی رشد به صورتی هست که از هر ۲تا برگ کنار هم فقط یکی رشد میکنه وبرگ دیگش بدون رشد خشک میشه و میفته.علتش چی میتونه باشه؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، گیاهتون کم ابی کشیده ابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید واز اب بدون املاح وهمدمای محیط برای ابیاری استفاده کنید وگیاه رو در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید. وماهی یک بار با کودهای کامل تقویت کنید.

 2. صمدیان گفته:

  عرض سلام وخداقوت به کارشناس محترم .
  گل هویا‌ی من الان که ۲۷بهمن‌ماهه پرازشکوفه شده ،قشنگ شکل گل میگیره ولی‌ بازنمیشه!حدس میزنم بخاطراینه که زیادآب دادم. لطفا راهنماییم کنیدچکارکنم که بقیه گلهاش نریزند.ممنونم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله حتما ابیاری رو کاهش بدید ودما رو بررسی کنید که کمتر از ۲۰ درجه نشه نوسان دما وکمبود نور هم باعث ریزش غنچه های گیاهان میشه. ابیاری رو زمانی که سطح خاک یک بند انگشت خشک شد انجام بدید.

 3. صدف گفته:

  سلام امیدوارم خوب باشین
  من یک هویا چند ساله دارم که برگاش شروع کرده به زرد شدن
  حالش خیلى خوب بود نمیدونم چرا اینجور شده ?
  نورش مناسبه ،ابیارى مثل همیشه هفته اى دوبار ، پشت پنجره تراس،فقط روزهاى اول سرماى هوا اتاق سرد بود .یکى از برگ ها زرد شد با لکه قهوه اى
  گلدان بالایی هست میشه راهنماییم کنین؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، بتازگی شرایط نگهداری گیاه تغییر داشته؟محیط نگهداری یا تعویض خاک شده؟ زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه ابیاری رو هم در این فصل کاهش بدید زمانی که سطح خاک حدود دو الی سه سانت خشک شد ابیاری رو انجام بدید. عکستون واضح نیست.

 4. Benham گفته:

  سلام.
  حدود دوماه پیش چندتا قلمه هویا زدم اول داخل آب گذاشتم که ریشه بده بعد داخل خاک برگ سبک
  هنوز بعد مدت دو ماه کوچکترین جوونه ای نزده از طرفی برگهای اولیه هم سبز قطور میباشد ینی گیاه هنوز زنده اس و خراب نشده علت اینکه هنوزرشد نکرده رو نمی‌فهمم
  شرایط نوری مناسبی هم داره حدود۶ساعت زیر نور غیر مستقیم میباشد

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، عجله نکنید زمان میبره تا جوانه بزنه محیطش باید گرم ومرطوب باشه ونور کافی دریافت کنه، سه الی چهار ماه زمان میبره تا جوانه بزنه.

 5. مهدی گفته:

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت بزرگواران میهن کاکتوس ، خدمتتان عارض میباشم که گیاه هویای بنده نزدیک به ۲ سال میباشد که نگهداری میکنم که امسال بعد عید نوروز ۲ عدد برگ اضافه کرده ، طبق توضیحات شما نور و خاک و آبیاری مناسب هم دارد ولی بسیار رشد ضعیف داشته و گل دهی نمیکند ، لطفا علت این رشد ضعیف را به بنده توضیح بدید ممنون میشم چون واقعا عاشق این گل زیبا هستم ، با تشکر از لطفتون

  • کارشناس 1 گفته:

   درود، ممنون، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید واز گیاه وبرگها ومحل نگهداری عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، لکه های نقره ای رنگ جزو خود برگ هست که در بیشتر واریته های هویا این لکه ها وجود داره وطبیعی هست، ولی لکه های سفید رسوبات اب هست، تمام قسمتهای گیاه رو بررسی کنید اگر لکه ها سفید وپنبه ای هستند شپشک ارد الود میتونه باشه ولی داخل عکس مشخص نیست که باید ابتدا حذف فیزیکی کنید بعدگیاه رو با محلول حشره کش دو بار بافاصله یک هفته سمپاشی وابیاری کنید وتهویه محیط رو بالاببرید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.