آیا مصرف نوشابه برای گیاهان مفید است؟

آیا مصرف نوشابه برای گیاهان مفید است؟ چند وقتی هست که در شبکه های اجتماعی می‌بینیم که از نوشابه برای تقویت گیاهان نام برده می‌شود بران شدیم که در این مورد تحقیق کنیم و نتیجه نهایی را اعلام کنیم که آیا می‌توان از نوشابه به‌عنوان کود برای تغذیه‌ی گیاهان استفاده کرد یا نه؟

نوشابه دارای قند زیادی است، و زمانی که برای تقویت گیاهان مورد استفاده قرار بگیرد و داخل خاک ریخته بشود باعث چسبندگی خاک و ریشه گیاه می‌شود و در این حالت ریشه گیاه دیگر نمی‌تواند مواد غذایی را از خاک جذب کند و به‌مرور زمان پوسیده شده و گیاه از بین می‌رود.

 

عامل دوم قند موجود در نوشابه است که باعث جذب آفت و حشرات داخل خاک می‌شود. آفاتی مانند شته‌ها، مورچه‌ها و بسیاری آفات دیگر به شیرینی جذب می‌شوند و شیرین شدن برگ گیاهان باعث حمله آفات به آن‌ها می‌شود. همچنین شیرینی باعث بسته شدن روزنه‌های برگ می‌شود و تنفس گیاه را با مشکل مواجه می‌کند.

 

همین‌طور اسپری نوشابه روی برگ‌های گیاهان باعث می‌شود منافذ برگ‌ها بسته شود وبرگهای گیاهان به‌مرور زمان پوسیده شده و از بین بروند. پس نوشابه گزینه مناسبی برای تقویت گیاهان نیست.

هیچ یک از مواد موجود در نوشابه برای گیاهان مفید نیست.
مواد نگه‌دارنده و اسیدها و قند موجود در نوشابه به شدت برای گیاهان مضر است و در صورت ادامه استفاده از نوشابه برای گیاهان باعث مرگ آنها خواهد شد.

 

برای گیاهان بسته به نوع گیاهان از کودهای مخصوص گیاهان استفاده کنید. و برای موادی که باعث نابودی گیاهانتان می‌شود هزینه نکنید از موادی که مختص گیاهان ساخته شده استفاده کنید.

 

بعضی از دوستان در مورد پوست تخم مرغ و یا پوست موز هم سؤال می‌کنند که بهتر هست این مواد به‌صورت کامل خشک و آسیاب شود بعد داخل خاک گیاهان آپارتمانی ترکیب شود و یا تفاله قهوه یا چای که بهتر هست به‌صورت کامل خشک شوند بعد داخل خاک گیاهان آپارتمانی ترکیب شوند.

برای کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی استفاده از این مواد مناسب نیست و باعث پوسیدگی ریشه کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی می‌شود.

 

نویسنده: کارشناس میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
18 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها