کاور یا در ظرف کاشت بذر کاکتوس را کی بردارم؟

کاور ظرف کاشت بذر کاکتوس را کی بردارم؟

در این مقاله به این سؤالات پاسخ داده می‌شود:
کی روکش ظرف کاشت دانه بذر را بردارم؟
هوادهی به جوانه‌های کاکتوس از کی آغاز می‌شود؟
هر چند روز باید هوادهی کنیم؟
در ظرف کاشت بذر را کی بردارم؟
تا کی جوانه‌ها داخل کاور باقی می‌مانند؟ و ….

ابتدا باید بدانیم اصلاً چرا موقع کاشت بذر کاکتوس در ظرف را می‌بندیم؟
قرار دادن ظرف کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت در محیط بسته جهت ایجاد رطوبت برای جوانه زنی بذرها انجام می‌شود. برای سبز شدن بذر کاکتوس به رطوبت بالایی نیاز است لذا برای تأمین این مقدار رطوبت ظرف کاشت را در محیط بسته مانند قرار دادن ظرف داخل نایلون و بستن در آن. حال این سؤال مطرح می‌شود که تا چه زمانی باید ظرف کاشت را در این شرایط نگهداری کنیم؟

مدت زمان بسته بودن در ظرف کاشت به محل نگهداری بستگی دارد.

در شهرهای با رطوبت بالا
اگر مکان نگهداری گلخانه با رطوبت بالا است یا در شهری زندگی می‌کنید که رطوبت هوای بالایی دارد می‌توانید در ظرف یا وکیوم را یک تا دو هفته پس از سبز شدن بذرها بردارید و مشکلی برای جوانه‌ها ایجاد نخواهد شد.

 

در شهرهایی با رطوبت هوای متوسط و خشک
اگر رطوبت هوا در مکان نگهداری جوانه‌های کاکتوس کم است و آب و هوای شهر شما خشک است باید برای برداشتن در ظرف کاشت خیلی عجله نکنید و این کار را به تدریج و در یک بازه حدوداً ۲ ماهه انجام دهید. چرا حدوداً؟ چون بستگی به میزان رشد، نوع خاک، رطوبت هوا و گونه گیاه دارد. هوادهی رو هر هفته بیشتر کنید تا جایی که در ظرف رو برمی‌دارید. هوادهی رو میتونید از روزی مثلاً نیم ساعت شروع کنید و رفته رفته با افزایش ساعت هوادهی جوانه‌ها را برای زندگی در آب و هوای بیرون عادت بدید.

 

آبیاری پس از برداشتن کاور بذرها چگونه باید باشد؟
از آنجایی که جوانه‌های در حال رشد کاکتوس‌ها ممکن است سریعاً بی آب و چروکیده شوند بهتر است تا حدود شش ماهگی، پس از مشاهده خشک شدن سطح خاک آبیاری را انجام بدیم. توجه داشته باشید نباید اجازه بدید خاک کاملاً خشک شود چون باعث ایجاد ترک در خاک ریشه آسیب ببیند. جذب مجدد آب در بعضی از خاک ها مانند پیت ماس پس از خشک شدن کار دشواری خواهد بود.

  • در ماه‌های اول آبیاری را به آرامی انجام دهید تا جوانه‌ها آسیب نبینند این کار رو می‌توانید با اسپری کردن یا قرار دادن ظرف داخل آب برای جذب از پایین گلدان انجام دهید.
  • برای رشد بیشتر میتوان پس از سه ماهگی کوددهی را شروع کرد.
  • جوانه‌های کاکتوس خیلی سریع می‌توانند توسط بیماری‌ها و آفت‌ها از بین بروند پس بهتر است پس از برداشتن کاور ظرف آن را در مکانی استریل و به دور از گیاهان آلوده نگهداری کنیم.
  • اگر محل نگهداری ظرف کاشت شما رطوبتی بالاتر از ۷۰ درصد دارد کلا نیازی به کاور کردن ظرف ندارید.
  • برای اطمینان از جوانه زنی با درصد بالا حتما در هفته های اول ظرف را به صورت کامل کاور کنید طوری که هوا در جریان نباشد.
  • ظرف کاشت میتواند سینی ، گلدان، یا هر ظرف دیگری باشد. خیلی سخت نگیرید.

کاور ظرف کاشت بذر کاکتوس را کی بردارم؟

نوع خاک:
نوع خاک هم می‌تواند در زمان خارج کردن جوانه‌ها از وکیوم مؤثر باشد. کاور ظرفی که دارای خاکی است که دیر رطوبت از دست می‌ده را می‌توان زودتر از خاک‌هایی که زود خشک می‌شوند برداشت.

نتیجه گیری:
زمان برداشتن وکیوم یا کاور ظرف کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت به رطوبت هوای محل نگهداری، میزان رشد جوانه‌ها و نوع خاک بستگی دارد و می‌تواند از چند هفته تا چندین ماه طول بکشد و این شما هستید که با آزمون خطا بهترین زمان را برای مکان کاشت خودتان باید به دست بیاورید.

لطفاً شما هم نظر بدید که چه زمانی برای برداشت کاور ظرف کاشت بذر کاکتوس مناسب است؟

کاور ظرف کاشت بذر کاکتوس را کی بردارم؟

نویسنده: کاظم دروگریان

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
30 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها