دمای مناسب برای جوانه زنی بذر کاکتوس چقدر است؟

دمای مناسب برای جوانه زنی بذر کاکتوس چقدر است؟

دما یکی از عوامل بسیار مهم در جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها و همه گیاهان است بطوری که دما میتواند تا ۱۰۰ درصد در میزان جوانه زنی بذرها تاثیر داشته باشد. پس با این آمار عجیب میتوان به اهمیت دما در کاشت بذر کاکتوس پی برد. به نظر می رسد هر گاه درجه حرارت خاک در طیف محدودی در طول شبانه روز تغییر کند اثرات تحریکی در جوانه زنی یا رفع خواب در بذر به وقوع بپیوندد.

با دنبال کردن رفتار کاکتوس ها در طبیعت میتوان دریافت که معمولا بذرها در فصل بهار و قبل از شروع  فصل گرما شروع به جوانه زنی می کنند ولی چرا بهار؟ چون اگر جوانه ها در گرمای شدید تابستان سبز شوند دچار آفتاب سوختگی شده و از بین میروند، همچنین جوانه زنی قبل  فصل سرما باعث می شود جوانه ها در سرمای زمستان دوام نیاورده و از بین بروند. پس از نظر طبیعت بهترین فصل برای جوانه زنی بذرها اوایل فصل بهار می باشد که کاکتوس های جوان فرصت پیدا کنند تا آغاز فصل گرما مقداری رشد کرده و همچنین برای فصل سرما مقاومت بیشتری داشته باشند.

زیستگاه اکثر کاکتوس ها در امتداد سواحل اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام یعنی کشورهای مانند پرو، شیلی، آرژانتین، برزیل و اروگوئه می باشد. در این مناطق که غالبا خشک و کوهستانی هستند با شروع بهار باران شروع به بارش می کند و دما در این مناطق به حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می رسد. وجود رطوبت کافی و دمای ایده آل باعث آغاز جوانه زنی بذرها می شود. جوانه زنی بذرها از حدود دمای ۲۰ درجه سانتی گراد شروع شده و در حدود ۲۵ درجه به اوج خود می رسد. با رسیدن دما به بالای ۳۵ درجه میزان جوانه زنی بذرها به طور قابل توجهی کاهش پیدا میکند.

پس میتوان نتیجه گرفت دمای مناسب برای کاشت بذر اکثر گونه های کاکتوس در حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. و دمای ایده آل حدود ۲۵ درجه سانتی گراد

با رسیدن دما به بالای حدود ۲۰ درجه در داخل بذرها واکنش های شیمیایی آغاز می شود که واکنش های شیمیایی باعث شکستن لایه محافظ بذرها می شود. این اتفاق که به عوامل دیگری مانند نور و رطوبت نیز بستگی دارد باعث آغاز جوانه زنی بذرها می شود.

اختلاف دمایی خوب یا بد؟

در زیستگاه کاکتوس ها معمولا اختلاف دمایی زیادی وجود دارد و این اختلاف دمایی هیچ تاثیر منفی بر جوانه زنی بذرها ندارد. به شرطی که اختلاف دمایی  از حد طبیعی کمتر یا بیشتر نباشد. اختلاف دمایی بین ۱۸ تا ۳۵ درجه ظاهرا مشکلی برای جوانه زنی بذرها ایجاد نمی کند.

دمای مناسب پس از جوانه زنی بذرها:

با بزرگ شدن جوانه ها میتوان دما را به تدریج افزایش داد. جوانه ها دمایی در حدود  ۲۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل کرده و رشد میکنند. دمای بالای ۴۰ درجه سانتی گراد میتواند باعث اختلال در فتوسنتز کاکتوس ها شود. همچنین دمای بیشتر از ۴۵ درجه سانتی گراد میتواند باعث پختگی جوانه های داخل بستر کاشت شود.

توجه:

منظور از دما در این مقاله دمای خاک و اطراف بذرها می باشد. ممکن است بخاطر بسته بودن درب ظرف کاشت، دمای داخل ظرف بیشتر از محیط اطراف باشد که باید به نکته توجه کرد.

پس با این حساب باید بذر کاکتوس را فقط در بهار بکاریم؟

خیر از آنجایی که قرار نیست ما بذر کاکتوس را در طبیعت بکاریم میتوانیم با ایجاد شرایط لازم در هر فصلی حتی در زمستان و تابستان نیز بذر کاکتوس و ساکولنت را کاشت کرد. دمای داخل اکثر خانه ها در حدود ۲۵ درجه می باشد که برای کاشت بذر مناسب است. در فصل گرما کف گلخانه دمای کمتری نسبت به طبقالات بالایی دارد و میتواند برای قرار دادن بستر کاشت مناسب تر باشد.

دمای مناسب برای جوانه زنی بذر کاکتوس چقدر است؟

خواب بذر کاکتوس:

بذر بسیاری از کاکتوس ها برای سبز شدن نیاز به طی دوره خواب دارد و باید بذرها را مدت زمانی برای سپری شدن دوره خواب و ایجاد قدرت جوانه زنی در دمای مناسب نگهداری کرد. دمای مناسب برای طی دوره خواب بذر، برای اکثر گونه ها  در حدود ۴ تا ۱۵ درجه سانتی گراد در محیط خشک می باشد. مدت زمان طی دوره خواب بذر نیز به گونه کاکتوس بستگی دارد و در حدود ۱ تا ۴ ماه می باشد.

بذر کاکتوس چرا می‌خوابه؟

گونه های کاکتوسی که بذر آنها در اواخر تابستان یا پاییز می رسد در صورتی که دوره خواب وجود نداشته باشد شروع به جوانی زنی کرده و بلافاصله فصل زمستان شروع شده و به جوانه های ضعیف تازه سبز شده آسیب می رسد. با مکانیزم غیر فعال کردن قدرت جوانه زنی، بذرها تا اواخر زمستان و به حد مورد نیاز رسیدن دما قدرت جوانه زنی خود را از دست میدهند. با آغاز بهار و به اندازه نیاز رسیدن دما، مکانیزم خواب بذرها غیر فعال شده و بذر قدرت جوانه زنی پیدا میکنند.

دمای مناسب برای نگهداری بذر کاکتوس در منزل چند درجه است؟

بذرها را در مکانی خشک و بدون تابش نور آفتاب در دمای بین ۴ تا ۱۵ درجه سانتی گراد سال ها میتوانید نگهداری کنید. مدت زمان از دست دادن قوه نامیه بذرها به نوع کاکتوس بستگی دارد و ممکن است از ۲ تا ۳ سالگی به تدریج قوه نامیه بذرها کمتر شود.

چند نکته در مورد رطوبت و نور مورد نیاز:

رطوبت: بذر کاکتوس ها برای جوانه زنی نیاز به رطوبت بالای ۷۰ درصد در هفته های اول دارد که با وکیوم (مثلا ظرف را داخل زیپ کیپ بزارید) کامل ظرف کاشت میتوان تامین کرد.

نور: برای سبز شدن بذرها به نور کافی نیز نیاز است، بستر کاشت را در مکانی با نور فیلتر شده قرار دهید که بتوانند حداقل در روز ۴ ساعت نور دریافت کنند. آیا میشه از نور مصنوعی استفاده کنم؟ بله میتوانید مقدار نور لازم را با لامپ های مخصوص گیاهان تامین کنید.

نتیجه:

در صورتی که هر یک از موارد ذکر شده، یعنی دما، نور و رطوبت به اندازه مورد نیاز برای بذرها تامین نشود درصد جوانه زنی به شدت کاهش خواهد یافت.

بذرهای میهن کاکتوس کاملا علمی تست میشوند و تنها عواملی، مانند عدم تامین دما، رطوبت، نور و خاک نامناسب میتواند جوانه زنی بذرها را کاهش دهد.

 

نویسنده: کاظم دروگریان

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
23 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها