آموزش نگهداری کاکتوس در ۵ دقیقه

آموزش نگهداری کاکتوس در ۵ دقیقه

آلبرت انشتین در کنار کاکتوس روش آبیاری کاکتوس نور مناسب کاکتوس دمای مناسب کاکتوس خاک مناسب کاکتوس انشتین و کاکتوس

فیلم آموزش نگهداری از کاکتوس در آپارتمان در ۳ دقیقه

متن اسلایدها

همه چی از اینجا شروع شد زمانی که آلبرت انیشتین برای تعطیلات به جنوب آمریکا سفر کرده بود. آلبرت اونجا کاکتوس‌ها رو دید و خیلی زود به آنها علاقه‌مند شد. آلبرت موقع برگشت به خونه چند تا کاکتوس با خودش آورد. ولی از اونجایی که نگهداری از اونهارو بلد نبود کاکتوس‌ها خیلی زود خراب شدن. ولی آلبرت یک دانشمند بود، پس شروع به تحقیق کرد و به چهار اصل مهم در نگهداری کاکتوس‌ها رسید که با رعایت آنها، هر کسی میتوانست در خانه خود کاکتوس پرورش بده.

۴ اصل آلبرت اینها بودندکاکتوس زیاد آب نمی‌خوره – بدون نور کاکتوس می‌میره – کاکتوس‌ها گرما دوست هستند – ماسه، دوست خوب کاکتوسه

۱- کاکتوس زیاد آب نمی‌خوره!

کاکتوس‌ها دارای تنه گوشتی هستند که میتوانند آب زیادی در خود ذخیره کنند. کاکتوس‌ها در مناطق خشک و بی‌آب زندگی می‌کنند و این سیستم ذخیره آب به آنها کمک می‌کنه زنده بمونند.

پس میشه اینجوری نتیجه گرفت، کاکتوس‌ها مال مناطق خشک و کم آب هستند و خیلی به آب زیاد عادت ندارند. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی و از بین رفتن کاکتوس ‌می‌شود.

توصیه آلبرتمیزان آبیاری به عوامل مختلفی مثل دما، نوع خاک، اندازه گلدان و … بستگی دارد. ولی آلبرت میگه سخت نگیرید و با این فرمول آبیاری کنید. کاکتوس‌ها را در فصل رشد یعنی بهار و تابستان هر هفته یک مرتبه و در پاییز و زمستان هر دو تا سه هفته یک مرتبه آبیاری کنید.هر چه دما بالاتر، آبیاری بیشتر و برعکس

۲- بدون نور کاکتوس می‌میره!

کاکتوس ها برای ادامه حیات به انرژی نیاز دارند که در گیاهان این انرژی از طریق فرایند فتوسنتز به دست میاد. برای فتوسنتز نور لازم است. کاکتوس بدون نور کم کم باریک، رنگ پریده و ضعیف شده و در نهایت از بین می‌رود.

توصیه آلبرتکاکتوس ها را در مکانی قرار دهید که روزانه حداقل چهار تا پنج ساعت نور ملایم (نور فیلتر شده) خورشید دریافت کنند. مثل پشت پنجره‌های جنوبی یا هر مکانی که نور کافی داره.

نگران نباشید اگه نور ندارید از لامپ های مخصوص رشد گیاهان می‌تونید استفاده کنید.

قرار دادن کاکتوس در مقابل آفتاب خیلی شدید هم میتواند باعث سوختگی آن شود. برای کاستن از شدت آفتاب میتوان از توری‌، شیشه مات‌کن و… استفاده کرد

۳- کاکتوس گرما دوسته

کاکتوس‌ها به تغییرات دمایی خیلی مقاوم هستند و میتوانند دمایی در حدود صفر تا ۴۵ درجه سانتی گراد را تحمل کنند. ولی دمای زیر صفر می‌تواند باعث یخ‌زدگی در کاکتوس شود و یا دمای ۴۵ درجه میتواند باعث پختگی شود.

توصیه آلبرتدمای مناسب برای نگهداری اکثر کاکتوس ها در حدود ١٠ تا ٣۵ درجه سانتیگراد می باشد.

کاکتوس ها به خواب زمستانی نیاز دارند تا در فصل رشد هم بهتر رشد کنند و هم به گلدهی برسند. دمای مناسب برای نگهداری کاکتوس در زمستان در حدود ١٠ تا ٢٠ درجه است. در این دما آبیاری کاهش می‌یابد.

دمای مناسب برای فصل رشد، یعنی بهار و تابستان ٢٠ تا ٣۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

کاکتوس‌ها رو جلوی باد مستقیم کولر یا روی رادیاتور و نزدیک بخاری قرار ندید

۴- ماسه دوست خوب کاکتوس

یکی از موارد خیلی مهم در نگهداری کاکتوس‌ها، ترکیب خاک است. ریشه کاکتوس خیلی سریع دچار پوسیدگی میشه و ترکیب خاک نامناسب در پوسیدگی ریشه به اندازه آبیاری غیر اصولی نقش دارد.

توصیه آلبرتخاک کاکتوس نباید آب زیادی در خودش نگه دارد، یعنی دارای تخلخل بالایی باشد مثل خاک‌های ماسه‌ای. ماسه بادی و خاک رس برای خاک کاکتوس مناسب نیست.

ترکیب خاک پیشنهادی آلبرت

ماسه تمیز رودخانه ای ۶٠ تا ٧٠ درصد با ٢٠ تا ٣٠ درصد پیت ماس یا کوکوپیت و ١٠ تا ١۵ درصد ورمی کومپوست باکیفیت یا کود حیوانی استریل شده

جهت خروج آب اضافی خاک و همچنین تنفس ریشه حتما کف گلدان کاکتوس باید دارای سوراخ‌هایی باشد. یه ترکیب خاک مناسب برای کاکتوس نباید چسبندگی داشته باشه

نتیجه

آلبرت توانست با رعایت این چهار اصل مهم استاد پرورش کاکتوس بشه.

آلبرت همیشه از فواید نگهداری کاکتوس می‌گفت. اون می‌گفت کاکتوس گیاه قدرتمند و مقاومیه که میتونه معجزه کنه، کاکتوس ضد افسردگی و تسویه کننده قوی هواست که برای ادامه حیات بر روی کره زمین حفظ و نگهداری آن ضروری است. وی افزود کاکتوس به دلیل مقاومت زیاد در مقابل کم‌آبی برنامه سفر شما رو بهم نخواهد زد!

شما هم می‌تونید تنها با رعایت این چهار اصل آلبرت از نگهداری کاکتوس‌ها لذت ببرید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
19 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها