راهکارهای مبارزه با هزار پا و کرم داخل گلدان در منزل

یک روش قرار دادن گلدان تا لبه آن داخل ظرف آب به مدت بیست دقیقه تا نیم ساعت. اینطوری کرمها خفه یا برای خفه نشدن روی سطح اب می آیند.

راه دیگه برای مقابله با هزارپا ها، عدم استفاده از خزه بر روی گلدان هستش و بهتره روی خاک گلدان رو در حدود ۲ تا ۵ سانتی متر از شن یا سنگ های ریز استفاده کنید .
در این حالت بعد از آبیاری گلدان ، بسیاری از هزارپاها از بین میرن و امکان زندگی درون گلدان براشون فراهم نمیشه و نمیتونن به خوبی درون خاک تنفس کنن و ازبین میرن. این روش برای مبارزه با خرخاکی ها نیز مناسب هست.

 استفاده از سموم شمیایی

بهترین کار این هست که تمام گلدان ها را سالی دو مرتبه و بهترین موقع اول بهار با استفاده از سم دیازینون یا هر سم حشره کشی که در دسترس دارید با دز یک به هزار زمانی که گلدانها نیاز به ابیاری دارند ابیاری کنید طوری که ترکیب سم اضافه از زهکش گلدان خارج بشه.

بهترین پیشگیری برای این که ” گلدونهامون این افات ها را نداشته باشه چیه اخه سوال شده من تازه خاک گلدون را عوض کردم ولی بعد از مدتی این حشرات را میبینم” ؟

بهترین کار اینه که اولا تا جایی که میتونید از خاک برگ در گلدونهاتون استفاده نکنید .جایگزینش از پیت ماس استفاده کنید و بهترین خاک برای گلدونهاتون از ترکیب خاک هلندی استفاده بشه
برای خاک برگ یا خاکهایی که از گلفروشی ها تهیه میکنید این کارهایی که میگم انجام بدید

خاک را با درصد دو یا حتی سه به هزار با سم حشره کش خیس کنید اینجا چون گیاهی در خاک نیست از دز بیشتر استفاده می کنید ایرادی نداره ، سپس داخل یک نایلون شفاف قرار دهید و درب نایلون را گره بزنید و دو روز حمام افتاب بدید و بعد پهن کنید تا خشک بشه

همین مرحله بالا را یک بار دیگه با قارچ کش هم میتونید تکرار کنید و بعد یک هفته از پهن کردن و خشک کردن، خاکی عاری از قارچ و تخم حشرات و افات دارید که میتونید برای خاک گلدونها استفاده کنید.

نویسنده: کارشناس میهن کاکتوس

مطالب تصادفی از مجله میهن کاکتوس

ارسال پست در مجله میهن کاکتوس به چهار روش

بازگشت به مجله میهن کاکتوس
مطالب مرتبط
30 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها