بیماری آنتراکنوز کاکتوس‌ها و ساکولنت ها

بیماری آنتراکنوز کاکتوس‌ها Anthracnose این بیماری قارچی به کاکتوس‌ها و ساکولنت ها حمله می‌کند و به سرعت گیاه را نابود می‌کند، عامل این بیماری قارچی به نام Colletotrichum (Gleosporium می‌باشد  کاکتوس‌ها و ساکولنت هایی مثل آستروفیتوم ها، مامیلاریاها، سرئوس ها، آگاو ها بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

عوارض بیماری آنتراکنوز کاکتوس‌ها و ساکولنت

بیماری با لکه‌های قهوه‌ای روشن و بدون رطوبت به همراه جوش‌های صورتی رنگ در سطح کاکتوس ظاهر می‌شود. ممکن است این علائم در گونه‌های مختلف متفاوت باشد. لکه‌ها در ابتدا کوچک هستند و سپس به تدریج بزرگ‌تر می‌شوند که در آن جوش‌ها و کُرک‌های تولید هاگ قارچ را می‌توان دید. گاهی بافت گیاه خشک و پوست مانند می‌شود. گاهی روی سطوح بزرگ در کاکتوس‌ها تأثیر گذار بوده و موجب خشک شدن کامل کاکتوس می‌شود.

 

دیده شده که در پاییز، بیماری روی برگ‌های مسن‌تر آگاوهایی که در فضای باز هستند، نمایان می‌شود. بیماری در برگ‌های آلوده پیشروی کرده تا به ساقه گیاه برسد. در این شرایط باید برگ‌های آلوده بریده شوند.

بیماری آنتراکنوز کاکتوس‌ها
کاکتوس آستروفیتوم مبتلا به بیماری

درمان بیماری آنتراکنوز کاکتوس‌ها

این بیماری در صورت پیشروی زیاد فوراً گیاه را نابود می‌کند و درمان بسیار سخت می‌باشد، بهترین راه، پیشگیری از ابتلا گیاه به بیماری می‌باشد. رعایت بهداشت در گلخانه، تهویه مناسب، آبیاری با آب ضدعفونی شده جداسازی گیاهان آلوده نور و دمای مناسب می‌تواند از ابتلا شدن به این بیماری جلوگیری کند. در گیاهان گوشتی همیشه پیشگیری بیماری ها خیلی بهتر و راحتر از درمان می‌باشد چون سریعاً وارد بافت‌های نرم این گیاه شده و درمان بیماری سخت خواهد بود.

 

در ابتدای تشخیص بیماری، قسمت‌های آلوده با استفاده از چاقوی ضد عفونی شده (با حرارت یا الکل) جدا شود و پس از جداسازی هر قسمت ضدعفونی تکرار شود. همچنین محیط اطراف بروز آلودگی مانند خاک، میز یا زمین با یک قارچ کش مناسب مانند کاربندازیم یا مانکوزب ضد عفونی شود.

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
2 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها