معرفی گل فیتونیا

معرفی گل فیتونیا

معرفی گل فیتونیا : فیتونیا که به اسم گل برگ نعنایی، پوست ماری و گل موزاییکی نیز معروف است بومی کشور پرو می‌باشد.

نام علمی فیتونیا fittonia  می‌باشد. فیتونیا دارای دو گونه از گیاهان چند ساله،خزنده،همیشه سبز و کند رشد با برگ‌های زینتی است. ساقه این گل ۱۵تا ۲۰ سانت طول دارد و با کرک پوشیده شده است. فیتونیا به عنوان گیاه گلدانی یا آویز در آپارتمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
برگ‌ها تخم مرغی شکل به طول ۵ سانت به رنگ سبز معمولی با رگبرگ‌های سفید یا ارغوانی ، صورتی یا قرمز که به برگ یک حالت مشبک می‌دهد.
گل‌های این گیاه کوچک و ریز و به رنگ زرد می‌باشد و زیاد جالب توجه نیست برای همین عموماً شاخه گل دهنده از روی گیاه حذف می‌شود. در ادامه به معرفی گل فیتونیا می پردازیم.

 

نگهداری برخی واریته های فیتونیا در شرایط معمولی آپارتمان دشوار است.
محیط اطراف برگ‌های فیتونیا باید گرم و مرطوب باشد.به دلیل نیاز بالا به رطوبت محیطی گیاه مناسبی برای تراریوم یا باغ شیشه‌ای است.

 

نوع پاکوتاه آن را می‌توان به راحتی در آپارتمان نگهداری کرد به اندازه انواع دیگر فیتونیا جالب است اما باید دور از تابش مستقیم آفتاب باشد.

نسبت به سرما حساس است مکان نیم سایه مخصوصاً مجاور پنجره‌های شمالی مکان مناسبی برای نگهداری فیتونیا است.

فیتونیا به نور متوسط، حرارت بالا، ابیاری معمولی تا زیاد، رطوبت محیطی ۷۰تا ۹۰ خاک سبک با زهکش بالا نیاز دارد.

Fittonia
Fittonia

شرایط نگهداری گل فیتونیا:

نور:
فیتونیا نسبت به سایه مقاومت خوبی نشان می‌دهد گلدان را باید در مکانی نگهداری کرد که تا حدودی سایه باشد، تابش نور مستقیم آفتاب بخصوص از پشت شیشه به برگهای گیاه صدمه می‌زند و باعث نازک شدن برگ یا چروکیدگی آن و در نهایت ریزش برگ می‌شود، بهترین مکان در آپارتمان پنجره‌های رو به شمال است.

 

دما: 
در تمام طول سال نیاز به گرما دارد. دمای ۱۵تا ۳۰ را تحمل می‌کند، ولی ایده آل ترین دما برای نگهداری ۱۸ تا ۲۴ است، در دمای کمتر از ۱۵ درجه روند رشد گل کند شده در پاره‌ای از مواقع رشد متوقف برگ‌ریزی شروع و در نهایت منجر به مرگ گیاه می‌شود، در دمای بالاتر از ۲۶ درجه نیاز به غبار پاشی برگ چند بار در روز دارد.

 

آبیاری:
فیتونیا به خشکی خاک حساس است. در صورت خشکی کشیدن برگ‌های آن چروکیده و نازک می‌شود در صورت استمرار برگ‌ها شروع به ریزش می‌کند، بنابراین سطح خاک باید مرطوب باشد (مرطوب نه خیس) خاک خیس، محیط غرقاب آبیاری زیاد، خاک سفت بستر نامناسب، مانده آبی در بستر و زیر گلدانی باعث پوسیدگی ریشه و ساقه زرد شدن برگ‌های گل ریزش برگ و در نهایت مرگ گیاه می‌شود، برای آبیاری مجدد اجازه بدهید سطح خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود، بعد اقدام به آبیاری مجدد کنید. از آب بدون املاح برای آبیاری و غبار پاشی برگ استفاده کنید. آب زیر گلدانی بعد هر بار آبیاری خالی کنید.

 

رطوبت: 
نیاز به رطوبت بالای محیط دارد. در صورت خشکی محیط حاشیه برگها چروکیده می‌شود. روزهای گرم سال به شکل روزانه و فصول سرد تقریباً هفته‌ای دو بار برگ‌ها را مه پاشی کنید، با آب بدون املاح اول صبح اقدام به مه پاشی کنید تا رطوبت اضافی در طول روز خشک شده و منجر به ابتلا به بیماری قارچی نشود. اسپری آب محیط اطراف گلدان یا استفاده از زیر گلدانی حاوی آب و سنگریزه به نحوی که انتهای گلدان با آب تماس نداشته باشد کمک زیادی در تأمین رطوبت مورد نیاز گیاه می‌کند.

 

خاک:
فیتونیا به خاک سبک با زهکش بالا نیاز دارد. یک قسمت پیت ماس یک قسمت پرلیت بستر مناسبی برای فیتونیا است. چون ریشه‌های گل سطحی است و نیاز بالایی به رطوبت دارد. خاک سنگین باعث مانده آبی داخل گلدان و پوسیدگی ریشه می‌شود، زهکش گلدان را همواره چک کنید و از باز بودن عبوری آب مطمئن شوید.

 

کود: 
فیتونیا برای رشد بهتر نیاز به کود دهی و تغذیه مصنوعی دارد، این گل را از فروردین تا اول مهر (بهار تا اول پاییز)  هر دو هفته یک‌بار به میزان دو گرم در یک لیتر آب به روش آبیاری کود دهی کنید.

شاخه گلدهنده
شاخه گلدهنده

گل فیتونیا
گل فیتونیا

 

Fittonia verschaffeltii
Fittonia verschaffeltii

Fittonia argyroneura nana

Fittonia argyroneura nana

 

عوارض و بیماری‌های فیتونیا:
لکه سوخته روی برگ فیتونیا علامت استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن برگ است. هوای سرد، دمای پایین یا تشنگی زیاد و خشکی خاک باعث می‌شود جوانه‌ها ظاهر نشود یا برگ‌ریزی در گل اتفاق بیفتد گلدان را به مکان گرم منتقل کرده آبیاری را منظم و بر حسب نیاز گل انجام دهید.

 

نور محیطی کم، قرار گرفتن طولانی مدت گلدان در تاریکی باعث می‌شود برگ‌های جوان ریز و فاصله برگ‌ها روی ساقه از هم زیاد باشد، خاک سفت محیط باتلاقی آبیاری زیاد و غرقاب کردن محیط، بسته بودن حفره عبوری آب زهکش نامناسب باعث می‌شود برگ‌های فیتونیا زرد شده و ریزش پیدا کند (مخصوصاً برگ‌های پایینی) برگهای نازک و چروکیده نشان خشکی خاک تشنگی گل یا تأثیر نور مستقیم آفتاب است باید گل رو به مکان سایه منتقل و آبیاری را منظم کنید.

 

فیتونیا مستعد ابتلا به کنه تار عنکبوتی است:
کنه تار عنکبوتی شیره گیاه را می‌مکد موجب زرد شدن برگ و ریزش آن و بستن تار عنکبوت در قسمت زیرین برگ می‌شود در صورت مشاهده کنه تار عنکبوتی از سموم کنه کش استفاده کنید.

 

شپشک آرد آلود افت دیگری است که فیتونیا را تهدید می‌کند:
شپشک از شیره گیاه تغذیه کرده و روی برگ لکه‌های زرد رنگ ایجاد می‌کند، برگ‌ها زرد و خشکیده شده و می‌ریزد، این افت ماده چسبناکی به نام عسلک تولید می‌کند که موجب چسبندگی سطح برگ می‌شود. در صورت مشاهده شپشک ابتدا گلدان مبتلا را از بقیه گیاهان جدا کرده بعد اقدام به حذف فیزیکی شپشک کنید، قسمت‌های خیلی آلوده را جدا کرده و از سم حشرات سیستمیک برای سمپاشی استفاده کنید.

 

بیماری لکه برگی بیماری باکتریالی بیماری قارچی:
به خاطر شرایط نامساعد نگهداری، عدم تهویه مناسب، زهکش نامناسب ،خیس شدن برگها حین آبیاری، زیاد و بیش از حد خاک دائم خیس از موارد تشدید کننده و ابتلا به بیماری قارچی است.

 

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری قارچی شرایط نگهداری را مساعد کرده و تهویه مناسب و آبیاری منظم و ممانعت از خیس شدن برگ و غرقاب کردن دائم خاک در صورت ابتلا به قارچ حتماً از سموم قارچ برای مقابله با بیماری استفاده کنید.

 

بیماری باکتریال درمان ندارد و تنها راه حذف برگ آلوده است. اگر برگ‌های فیتونیا آویزان شد ساقه چروک و گل خودش را  انداخت به خاطر رطوبت کم محیط و خشکی هوا است، در این گونه مواقع گلدان را با یک نایلون شفاف کاور کنید آبیاری را منظم کنید هر از گاهی گوشه کاور را باز بگذارید تا هوا رد و بدل شود  بعد از چند روز دوباره برگ‌ها به حالت طبیعی خودش برمی‌گردد.

بیماری فیتونیا
فیتونیای دچار کمبود رطوبت محیطی سرحال نیست و برگ‌ها جمع شده

 

آبیاری فیتونیا
همان گل بعد از کاور کردن و تأمین رطوبت

 

روش تکثیر فیتونیا:
فیتونیا را می‌توان به سه روش، تقسیم ریشه، قلمه ساقه و کاشت بذر تکثیر کرد.

۱_تقسیم ریشه:
در روش تقسیم ریشه هنگام تعویض گلدان که کل گیاه از گلدان قبلی بیرون آورده می‌شود بهترین زمان برای تکثیر فیتونیا است و هر قسمت از گل را به عنوان گیاهی مستقل در گلدان جداگانه کشت کنید.

در بهار از نوک ساقه‌ها قلمه‌های به طول ۵ سانت جدا کنید با کاتر یا وسیله تیز و ضد عفونی انتهای قلمه را برای چند دقیقه (کمتر از ۵ دقیقه) در محلول سم قارچ کش برای پیشگیری از ابتلا به بیماری قارچی قرار داده بعدآن را در بستری مرطوب و سبک کشت کنید. بهترین بستر برای قلمه فیتونیا مخلوط کوکوپیت و پرلیت یا پرلیت و پیت ماس یا کمپوست بذر و قلمه است.بعد کاشت قلمه گلدان را در مکانی با نور محیطی و دمای ۱۸ تا ۲۴ با رطوبت محیطی ۵۰ به بالا قرار دهید.برای تأمین نیاز آبی قلمه‌ها سطح خاک رطوبت از دست داد با اسپری تأمین رطوبت کنید.

اگر در محیط منزل اقدام به کاشت قلمه می‌کنید حتماً برای تأمین رطوبت گلدان را کاور کنید به نحوی که نایلون با برگ‌های گل تماس نداشته باشد.
روی نایلون چند حفره برای رد و بدل شدن هوا و عمل تهویه تعبیه کنید،
بعد کمتر از دو تا سه هفته قلمه‌ها شروع به ریشه زایی می‌کند. با ظهور اولین برگ کم‌کم نایلون را از روی گلدان بردارید تا قلمه‌ها به دمای محیط عادت کند و آبیاری را منظم کنید.

 

نویسنده: خانم یزدانی

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

53 دیدگاه برای “معرفی گل فیتونیا

 1. کاربر گفته:

  سلام
  من بذر را تهییه کردم اما نمیدونم که جطور بکارم؟
  میشه راهنماییم کنید؟

 2. هانیه زارع گفته:

  سلام من تقریبا یک هفته هست که فیتونیا را خریداری کردم ولی برگ هایش پژمرده شده و افتاده ولی خاکش کاملا مرطوب هست مشکل از چیه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   درود، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، لینک مستقیم رو کپی وارسال بفرمایید، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 3. عماد گفته:

  سلام من یه فیتونیا تهیه کردم اما اوردم خونه میبینم توش پره هزارپا تا جایی که میشد خاکو زیرو رو کردم ک هزار پاهارو کشیدم بیرون ولی بازم هستن نصفه برگارو سوراخ کردن. چه کار باید کنم از بین برن؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، میتونید موقع ابیاری گلدان رو داخل یک ظرف پراز اب بگذارید چند دقیقه گلدان داخل اب بمونه تمام حشرات داخل خاک یا از خاک بیرون میان یا داخل خاک خفه میشه.

 4. diba گفته:

  سلام. می تونم برای فیتونیا از کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ استفاده کنم؟؟ اگه میشه چه مقدار و با چه فاصله زمانی ؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله میتونید بصورت دوره ای استفاده کنید یعنی ماهی یک بار از این کود وماه دیگه از کود سه بیست استفاده کنید، ماهی یک بار یک گرم در یک لیتر اب.

 5. محیا گفته:

  سلام من تراریوم فیتونیا دارم تازه خریدم بعضی برگ هاش نوگش مثل خراب شده میمونه انگار خشک شده ولی خشک نیست نرمه تیره تره و انگار فاسد یا گندیده شده شاید ،باید چکار کنم؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 6. جواد گفته:

  سلام خسته نباشید من باغ شیشه ای ۳ ماهی هست دارم و فتونیا سبزم نمیدونم چرا برگ جدیدش کشیده شده به جای اینکه پهن باشه البته از وقتی خریدم این سری دومه که برگ جدید داده قبلیه خوب هستش ممنون راهنمایی کنید.
  هفته ای یکبار با اب جوشیده سرد اسپری میکنم.در شیشه هم ۵ دقیقه باز میزارم

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، احتمالا کمبود نور دارند، از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 7. Shahrzad گفته:

  سلام
  برگهای گیاه من پس از تعویض گلدان خشک شدن و از کل گلدون گیاه خیلی کمی مونده 🙁
  قبل از تعویض گلدان به روش جزیره آبیاری میشد ولی الان فکر میکنم ریشه ها به کف گلدان نمیرسن و آبیاری از طریق خاک باعث این اتفاق شده! چیکار میشه کرد؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، احتمالا موقع تعویض گلدان ریشه ها اسیب دیدن،گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،وکاور کنید تا رطوبت محیط تامین بشه،زمانی که شروع به رشد کرد بمرور زمان کاور رو بردارید.

 8. معصومه گفته:

  یه سوال دیگه وسط گلم خالی شده از بغلا آویزون شده اگر وسطش یه چوب بزارم و ساقه هارو بهش با نخ بنندم که وسطش پر بشه ایرادی داره؟ چون وسط گلدونم انگار کچلی گرفته

  • کارشناس 2 گفته:

   از گیاه عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 9. معصومه گفته:

  سلام من گل فیتونیا دارم اولش خیلی خوب رشد کرد برگاش رو به بالا بود ولی الان ساقه هاش شل شده آویزون شده برگاشم به سمت تو خم شده تو هم پیخ خورده خیلیم برگاش ریزن هر وقت خاکش خشک می شه بهش آب میدم و لی تو سایست نور نداره می شه راهنمایی کنید لطفا

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، فیتونیا برای رشد ایدال به نور زیادی نیاز داره،برای راهنمایی بهتر از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 10. وحید گفته:

  سلام
  ببخشید فیتونیا بعد از گلدهی تشکیل بذر میده یا نیاز به گرده افشانی داره؟؟؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، در مورد گرد افشانی گیاه فیتونیا اطلاع دقیقی ندارم، میتونید گرد افشانی رو بصورت دستی انجام بدید،اگر تک پایه باشه بذر تشکیل خواهد شد.

 11. سارا گفته:

  سلام
  من ۲ عدد از این گیاه رو تهیه کردم یکی رو به برادرم هدیه دادم و دیگری برای خودم هست
  از همون ابتدا که گیاه خودم رو اوردم و در داخل خونه گذاشتم برگهای زیرین آرام آرام شروع به ریختن کردند (اما زرد نشدند) و هر روز ۲ یا ۳ تا ازشون میفتاد و برگها ، رو به بالا کمی جمع شدند ، بعد از گذشت یک هفته اون رو به حیاط منتقل کردم در این فصل در اهواز دمای هوا خوب هست حیاط ما اصلا آفتاب بهش تابیده نمیشه و تمام حیاط دارای نور غیر مستقیم هست . وقتی بردمش توی حیاط برگها باز شدند و به شکل اول در اومدند ، کلا گیاه رو که میبینم حس میکنم خیلی سرحال شده و رشد هم کرده اما هنوز برگهاش به مرور دارن میریزند .این در حالی هست که گیاهی که به برادرم دادم بسیار سرحال هست ، اون هم رشد کرده با این تفاوت که برگهاش نریختند و گلدون قشنگتر و پرپشت تری رو داره .
  دلیل این ریزش چی میتونه باشه ؟
  خاک هر دو گلدون من و برادرم یکی هست ، آبیاری رو به محض اینکه دیدم سطح خاک داره خشک میشه به آرامی انجام میدم تا زمانی که از ته گلدان چند قطره آب خارج بشه . زهکشی هم رعایت شده .

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. ریزش برگها دلیلش خنک بودن هوا ویا خشکی کشیدن گیاه میتونه باشه خاک فیتونیا باید همیشه مرطوب باشه ولی غرق اب نشه. برای اطلاع از نگهداری این گیاه پیشنهاد میکنم مقاله فوق رو کامل مطالعه بفرمایید.

 12. شقایق گفته:

  سلام. یه سوال مهم داشتم که هیچ کجا ندیدم مطلبی راجع به اون باشه و اونم اینکه،آیا این درسته که چون فیتونیا جای گرم و مرطوب رو دوست داره بنابراین افات بیشتری هم در خاکش هست؟ چون من ۴۰ تا گلدون دارم این یه گیاه واقعا داره اذیتم میکنه از بابت اینکه ظاهرش یه مدت خوبه یه مدت داغونه. گلدان رو تعویض کردم سم پاشی هم کردم باز توی خاکش ۳ ۴ مدل آفات اعم ازپشه سیاه ریز یه چیزی شبیه خر خاکی ریز و عنکبوت ریز قرمز رنگه. الان ظاهرش خوبه کلی هم دارچین زدم به خاکش اما افت داره. این به دلیل شرایطی هست که دویت داره؟ ممنون میشم توضیحات کاملی درباره این موضوع بدین.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام. نه این منطقی نیست احتمالا خاکی که استفاده کردید استریل نیست وداخل حشره هست. خیلی از گیاهان هستند که جای مرطوب وگرم رو دوست دارند ولی خاکشون افت نداره. اگر حشرات داخل خاکش زیاد هست بهتره خاکش رو عوض کنید واز خاک جدید استریل شده استفاده کنید. مگس یا پشه سیاه در جاهای گرم ومرطوب تخم گزاری میکنه. رطوبت موجود در خاک فیتونیا این حشره رو جذب میکنه میتونید با کم کردن رطوبت خاک این مشکل رو حل کنید یا کنار گیاه کارت زرد نصب کنید. ویا میتونید از سم حشره کش دلتامترین یادیازینون برای سمپاشی استفاده کنید.

 13. فاطمه گفته:

  گلدون من اول خیلی پرپشت بود
  الان بعد چند ماه روی هر شاخه ۴ تا دون برگ لاجون داره و تند تند برگاش خشک میشن و میریزن!
  آب دهیش خوبه، واسه نورش هم توی جای کم نور بردمش هم جای پرنور غیرمستقیم! اثری نداشته!
  امکان داره بخاطر جریان باد کولر و باد پنجره باشه؟؟
  به نظرتون چکار کنم خوب بشه؟ اگه روش مشماع بکشم مثل گلخونه، درست میشه؟؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام. بله احتمالش هست که بدلیل سرمای کولر باشه فیتونیا جای گرم ومرطوب رو دوست داره. بله بهتره کاور کنید تا رطوبت محیط حفظ بشه.

 14. کیمیا گفته:

  سلام،گل فیتونیای من تو ی شیشه ی قهوه ای در بسته قرار داره که از ابتدا به من گفتن نیاز به آبیاری نداره فقط درب شیشه نباید باز بشه که هوا بخوره.من چند بار آب اسپری کردم ولی الان برگهای پایینیش زرد شده و داره میریزه.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام.اگر برگهای پایینی فقط هست جای نگرانی نیست طبیعی هست برگها برای مدت زمان کوتاهی عمر میکنن بعد زرد میشن وعمرشون به پایان میرسه.

 15. رعنا گفته:

  سلام، گیاه فیتونیای من، روی برگ هاش سوراخ ایجاد میشه. سمپاشی با گرد سفیدی که از گل فروشی خریدم اما فاثده ای نداشته میشه لظفا راهنمائی بفرمائید. متشکرم

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام.همه ی قسمتهای گیاه رو بررسی کنید احتمالا کرم وجود داره که برگهای گیاه رو میخوره.میتونید روی زمین اطراف گیاه پارچه سفیدی پهن کنید اگر مواد ریز وسیاه یا قهوه ای رنگی روی پارچه بود صد در صد کرم هست داخل گلدون.میتونید از سموم حشره کش استفاده کنید مثل دیازینون و یا از حشره کش بی خطر پالیزین استفاده کنید.

  • شیوا گفته:

   سلام من یک عدد از این گیاه دارم و تازه خریداری کردمش تو یه ظرف شیشه ای در دار هستش و اونجایی که خریدم به من گفتن هر چهار هفته یه بار بهش اب بده و هر چند روز یه بار درش رو باز کن میخواستم ببینم که چجوری میشه ازش داخل ظرف شیشه ای مراقبت کرد و چجوری خاکش رو عوض کرد (لطفا اگه میشه خیلی دقیق توضیح بدید )

   • کارشناس 1 گفته:

    سلام. پیشنهاد میکنم مقاله فوق رو کامل مطالعه بفرمایید کامل درمورد نگهداری وترکیب خاک توضیح داده شده.

دیدگاه‌ها بسته شده است.