معرفی گیاه آلبوکا

معرفی گیاه آلبوکا

معرفی گیاه آلبوکا : این گل زیبا که در ایران به گل فنری یا پیچی نیز معروف است از گیاهان گلدار از خانواده مارچوبگان، زیر خانواده Scilloideae است. نام علمی آن Albuca است. یکی از معروف‌ترین واریته های آن Albuca spiralis می‌باشد.

به طور عمده در جنوب و شرق آفریقا پخش شده، با برخی از گونه‌ها در شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان یافت می‌شود. گیاهان از جنس شناخته معمولاً به عنوان نیلوفرهای لجن هستند.

این گیاهان چند ساله در حال رشد از پیاز می‌باشند ساقه در برگ با خطی به تیغه بند به شکل غلاف.

آنها می‌توانند به بیش از یک متر برسند و مسطح یا keeled هستند. آنها به طور کلی گوشتی با آب لعاب دار که الهام گرفته از نام مشترک “نیلوفرهای لجن” است هستند.

گل برخی از گونه‌ها معطر هستند، به خصوص در شب. گل ممکن است روی ساقه‌های سفت، و یا بلند و باریک، رشد کند. شش tepals سفید به زرد هستند و هر کدام یک نوار سبز یا قهوه‌ای در مرکز دارند. و قسمت بیرونی سه tepals که در حال گسترش و باز کردن هستند. در حالی که سه connivent داخلی هستند، انحنا به سمت داخل دارند. شش پرچم، که بال دارند در پایگاه‌هایی که پوشش در اطراف تخمدان در مرکز گل وجود دارد. برخی از گونه‌های شش پرچم بارور، و در برخی دیگر پرچم بیرونی staminodes که گرده را تولید نمی‌کند هستند. میوه به صورت کپسول سه لوبی گرد یا بیضی شکل حاوی دانه سیاه و سفید براق است.

برای گرد افشانی ابتدا سه tepals درونی را می‌توان محکم بسته، و در این حالت است که در داخل به گرده سپرده می رسد و بذر آماده شود. در یک مطالعه از تعامل بین حشرات گرده افشان و گل Albuca، زنبور عسل leafcutter مشاهده شده که کنجکاوانه tepals را باز و با فشار برای به دست آوردن شهد در داخل گل رفته و در این روند، آنها گرده در راهنمایی از tepals، که در آن جذب مایع سمت چپ می‌کند جوانه می زند، و تخمکها بارور شده. این اولین مورد شناخته شده از گلبرگ گل انجام عملکرد گرد افشانی بود.

جنس سنتی Albuca یک گروه تک تباراست که در حدود ۶۰ گونه شناخته شده است، و احتمالاً در حدود ۱۰۰ گونه در کل دنیا موجود داریم.
حتی Stellarioides، Coilonox، Trimelopter و Battandiera گونه‌های مختلف البوکا هستند.

محبوب‌ترین گونه Albuca nelsonii است که همیشه سبز و در برابر یخ زدگی مقاوم است.

این گونه به بهترین وجه برای مناطق معتدل مناسب است، اما می‌توانند به رشد در گلخانه و یا در یک موقعیت اپارتمانی هم ادامه دهند. با این حال، برخی از گونه‌های دیگر از مناطق کوهستانی و یا در قطعه زمین‌های صاف مرتفع و خشک افریقا هم نسبتاً مقاوم در برابر سرما. در واقع برخی در زمستان گل می‌دهند.

اما یک شرط دارد که در آفتاب کامل در نور قرار بگیرد و خاک همه ساله تعویض شود و به پیاز استراحت داده شود.

گل آلبوکا

روش نگهداری آلبوکا: 
باید توجه داشته باشید این گیاهان بیرونی هستند و در سرمای زمستان هم در بیرون از منزل دوام می‌آورند اما به شرطی که از بعد از تعویض خاک و استراحت دو هفته‌ای به پیاز در اواخر فصل زمستان در بیرون قرار بگیرند و به شرایط محیطی عادت کنند.

خاک باید خشک شود و بعد آبیاری کنید، نور کم باعث کشیدگی و نازک شدن برگها می‌شود و نور زیاد باعث ضخیم شدن و محکم‌تر شدن ان.
بهترین حالت برای نگهداری در بیرون از آپارتمان در تراس یا حیاط می‌باشد، که البته بهتراست از سرمای شدید زمستان در امان نگه داشته شود.

رطوبت مورد نیاز رو در فصل گرما باید تأمین کنید.
در اواخر پاییز و اوایل بهار گل می‌دهد و مجدد در زمستان برگها از بین می‌رود و در شروع بهار با تعویض خاک گیاه مجدد احیا می‌شود و از اواخر زمستان بعد از تعویض خاک کود ٢٠/٢٠/٢٠ هر دو هفته یکبار تا زمان گلدهی باید داده شود و در زمان شروع گلدهی تا پایان سال قطع شود. در صورت آبیاری زیاد قارچ گرفته و باعث پوسیدگی می‌شود و اکثراً بیماری را از خاک می‌گیرند و به همین دلیل یکبار در هنگام تعویض خاک نیاز به آبیاری با سم کاربندازیم برای ایمن شدن بستر دارد و یکبار هم در اواخر تابستان.

 

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
31 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها