معرفی و آموزش نگهداری گیاه پپرومیا یا گل قاشقی

معرفی گیاه پپرومیا

معرفی گیاه پپرومیا با نام علمی Peperomia دارای بیش از ۱۰۰۰ گونه از گیاهان همیشه سبز است و متعلق به خانواده پیپراسه است. برخی از گونه‌ها به صورت بالارونده و برخی دیگر به صورت اپی فیت (روی گیاهان دیگر) رشد می‌نماید. برخی گونه‌ها برگ‌های زیبایی دارند و گیاهان ایده آلی برای آپارتمان و درون ساختمان هستند. گیاهان پپرومیا گل‌های نمایشی و بزرگی ندارند.

 


مناطق طبیعی آن آمریکای جنوبی و نواحی گرم و مرطوب است. این گیاه به صورت گسترده و پخش رشد نموده و به ارتفاع ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می‌رسد. گلدهی آن از اوایل بهار شروع شده و تا اواخر پاییز ادامه می‌یابد.

peperomia graveolens
peperomia graveolens

گیاهان پپرومیا معمولاً ریشه‌های سطحی و کوچک دارند و اصولاً در مناطق بومی خود غالباً به صورت اپی فیت رشد می‌نمایند.

آنها در گلدان‌های کوچک بهتر رشد می‌ کنند. گیاه را در بهار و تابستان آبیاری منظمی نموده اما در پاییز و زمستان آبیاری را کم نمایید. به طوری که خاک گلدان مرطوب یا نیمه خشک باشد. گلدان را در زمستان در دمای ۱۰ درجه سانتی گراد قرار دهید.

در آبیاری مراقب باشید تا آب زیاد به آن داده نشود. بین آبیاری‌ها اجازه دهید تا خاک گلدان نسبتاً خشک شود. اما در بهار و تابستان گیاه را مرطوب نگهدارید و هر روز یک یا دو بار برگ‌های آن را اسپری نمایید. نور کافی برای گیاه تأمین نمایید.

شما می‌توانید گلدان را پشت پنجره قرار داده تا از نور بیشتری برخوردار شود. اما از نور مستقیم به خصوص در ماه‌های بهار و تابستان دور نگهدارید. هر سال در بهار گلدان و خاک را تعویض نمایید. در بهار و تابستان و پاییز کود ١٨/١٨/١٨ هر بیست روز یکبار بدهید.

 

تکثیر گیاه پپرومیا:
معمولاً از طریق قلمه زدن صورت می‌گیرد. از برگ‌ها نیز می‌توان به عنوان قلمه استفاده نمود. برگ‌های بالغ را که هنوز شاداب هستند قطع نموده آنها را در کوکوپیت بکارید پس از ریشه زایی آنها را به گلدان‌های کوچک محتوی پرلیت و پیتماس ۵٠/۵٠ بکارید.

 

پپرومیا معمولاً عاری از آفات گیاهی است. اما ممکن است درنتیجه عدم شرایط مناسب رشد لکه‌هایی در سطح برگ‌ها ظاهر شده و از زیبایی آنها بکاهد. گاه بیماری‌های قارچی و باکتریایی ممکن است به آنها آسیب برساند. اما با پیشگیری می تونید از آسیب دیدن این گیاه جلوگیری نمایید.

Peperomia griseoargentea
Peperomia griseoargentea

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

پیشنهاد خرید

53 دیدگاه برای “معرفی و آموزش نگهداری گیاه پپرومیا یا گل قاشقی

  1. .mahan گفته:

    سلام وقت بخیر ، آگلونما من برگ داده ولی از زیرش یه پوسته هست نمیزاره باز بشه آن رو میتونم با چاقو پاره کنم تا بتونه سریع تر باز بشه؟

    • کارشناس 1 گفته:

      سلام، نه جدا نکنید برگ زخمی میشه گیاه رو در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید برگ باز میشه عجله نکنید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.