شرایط گلدهی کاکتوس چیست؟

شرایط گلدهی کاکتوس چیست؟

شرایط گلدهی کاکتوس چیست؟ چه کار کنیم که گلدهی کاکتوسمان تضمین شود؟

برای گل دادن کاکتوس باید یک سری از نیازهای آنها را در طول سال برآورده کنید. کلاً برای گل دار شدن کاکتوس‌ها یه سری پارامترها نیاز می‌باشد. از همه مهم‌تر اینکه باید گیاه شما به سن گلدهی رسیده باشد یعنی توان گل دادن را داشته باشد.

۱- سن گلدهی: 
همان‌طور که در بالا توضیح داده شد کاکتوس‌ها برای اینکه گل بدهند ابتدا باید به سن گلدهی رسیده باشند مثلاً گونه مامیلاریا در حدود ۲-۳ سالگی شروع به گل دادن می‌کند در حالی که گونه اچینو گرزونی در سن بالای ۲۵ سالگی.

 

۲- نور: 
کاکتوس‌ها در فصل رشد حداقل روزی به ۶_۸ ساعت نور آفتاب نیاز دارند.

 

۳- آبیاری:
بسیار مهم است در فصل خواب کاکتوس‌ها را کم آبیاری کنید و در فصل رشد به طور منظم آبیاری کنید. در فصل رشد در حدود هفته‌ای یک بار آبیاری کافیه و باید اجازه بدید در فاصله دو آبیاری خاک کامل خشک شود.

 

۴- خواب زمستانی:
در زمستان آبیاری را کاهش دهید و اجازه دهید دمای محیط به تدریج به ۱۰+ درجه سانتی گراد برسد. در این دما جریان شیره‌ی درونی کاکتوس بسیار کند شده و رشد گیاه تقریباً متوقف می‌گردد. این حالت که اصطلاحاً خواب زمستانی کاکتوس نامیده می‌شود یکی از نیازهای اساسی این گیاهان برای گلدهی در بهار است.

 

۵- خاک:
ترکیب خاک مناسب یکی از عوامل خیلی مهم در رشد و سلامت گیاهان به خصوص کاکتوس‌ها می‌باشد کاکتوس‌ها در انواع خاک‌ها مانند ماسه خاک باغچه خاک‌های سنگلاخی و غیره می‌تواند زندگی کند ولی ایده آل ترین ترکیب خاک ترکیبی است که آب را نگه ندارد و سریعاً خشک شود خاک مورد نیاز کاکتوس‌ها باید دارای زهکشی مناسبی باشد تا آب به راحتی از آن خارج شود و سریعاً خشک شود و گیاه امکان تنفس پیدا کند.

 

۶- کود دادن کاکتوس‌ها:
در فصل رشد که معمولاً آغاز بهار تا پایان تابستان است از کودهای ازت پایین و پتاس بالا زیاد استفاده کنید.

 

آیا همه‌ی کاکتوس‌ها گل می‌دهند؟
بله کاکتوس‌ها از جمله گیاهان گل‌دار بوده و گل‌های بسیار زیبایی تولید می‌کنند ولی گلدهی آن‌ها تابع شرایط خاصی می‌باشد. از جمله‌ی این شرایط می‌توان به سن بلوغ، استراحت زمستانی و آبدهی و … که در بالا توضیح داده شد اشاره کرد. بعضی کاکتوس‌ها حتی تا ۶۰ سالگی گل نمی‌دهند.

بسیاری حتی در صورت رسیدن به سن بلوغ نیازمند نور، آبیاری و کوددهی لازم هستند. برخی مانند کاکتوس کریسمس تا زمانی که کوتاه شدن طول روز در زمستان را حس نکنند گل نمی‌دهند.

گل کاکتوس اچینوسرئوس
عکس گل کاکتوس

گل کاکتوس مامیلاریا
عکس کاکتوس مامیلاریا

 

گل کاکتوس نوتو
عکس کاکتوس نوتو

 

گل کاکتوس توربینی کارپوس
توربینی کارپوس

 

 

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
199 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها