افزایش رشد کاکتوس با نور مصنوعی شایعه یا واقعیت

لامپ رشد گیاه

آیا با لامپ های رشد میتوان کاکتوس نگهداری کرد؟

بله اگر از لامپ های استاندارد استفاده شود میتوان با نور مصنوعی کاکتوس و ساکولنت را در مکان های کم نور مانند اتق خواب، دفتر، مغازه، آپارتمان و هر جای دیگری پرورش داد. اکثر کاکتوس ها در مناطق خشک و نیمه بیابانی مرکز و جنوب قاره آمریکا زیست میکنند، مناطقی که دارای تابش آفتاب نسبتا شدیدی است، کاکتوس ها برای رشد و گلدهی به نور زیادی احتیاج دارند و اگر نور کافی برای انها فراهم نشود باریک شده و تیغ های ضعفی تولید خواهد کرد.

کدام نوع از لامپ رشد گیاه برای کاکتوس مناسب است؟

بیش از ۹۸ درصد لامپ های رشد گیاهان موجود در بازار غیر استاندارد هستند، میزان استفاده از رنگ ها و طیف های نوری دارای فرمول هایی پیچیده برای گیاهان است که باید محاسبه شود در خیلی از این لامپها رنگ آبی و قرمز بصورت مساوی استفاده شده که برای گیاه فاجعه است! برای مشاوره خرید میتوانید بصورت رایگان با مشاوران میهن کاکتوس تماس بگیرید.

نور خورشید بهتر است یا لامپ رشد گیاه؟

مطمئنا نور خورشید بهترین منبع برای تمامی گیاهان می باشد ولی به لطف این لامپ ها امروزه میتوان در همه جا گیاهان را پرورش داد.

چه نوری برای فتوسنتز مناسب است؟

بهترین طول موج نور مرئی برای فتوسنتز در محدوده آبی (۴۰۰-۵۰۰ نانومتر) و محدوده قرمز (۶۰۰-۷۰۰ نانومتر) قرار دارد. بنابراین، بهترین منابع نور برای فتوسنتز باید نورهایی را در محدوده آبی و قرمز ساطع کنند. این دو نور باید در کنار هم و متناسب استفاده شوند که خروجی آنها به رنگ بنفش دیده می شود.

نور آبی رشد رویشی (شاخ و برگ و ریشه) را تحریک می کند در حالی که نور قرمز گیاهان را برای تولید گل و میوه تحریک می کند. این نورها توسط کلروفیل (سبزینه) در برگ ها و تنه جذب گیاه می شود. این به آن معنی نیست که سایر نورها یعنی سبز، سفید و زرد برای گیاهان هیچ تاثیری ندارند بلکه تاثیر این رنگ ها در مقابل تاثیر رنگ آبی و قرمز ناچیز است.

شاید این سوال پیش بیاد که مگه از طریق تنه هم فتوسنتز انجام میگیرد؟ در بعضی گیاهان مانند کاکتوس ها، ساکولنت ها و افوربیا برگ حقیقی از بین رفته و عمل فتوسنتز از طریق پوست گیاه انجام می شود.

منظور از لامپ های فول اسپکتروم پیست؟

به نوری که تمام طول موج هایی که برای گیاهان یا حیات حیوانات مفید هستند را در بر دارد نور با طیف کامل گفته می شود. نور خورشید دارای طیف کامل از نورها می باشد و هر نوری که به نور خورشید شبیه باشد و کارایی نور خورشید را داشته و تمام طیف های آن را در بر بگیرد به آن نور با طیف کامل یا فول اسپکتروم گفته می شود.

آیا میتوان از لامپ رشد در خانه استفاده کرد؟

بله همانطور که گفته شد در تمانی مکان ها میتوان از این لامپ ها استفاده کرد، مانند حال، پزیرایی، اتاق خواب، دستشویی، اتاق مطالعه، راه پله و …

آیا نور ساطع شده از این لامپ ها برای انسان مضر است؟

خیر از آنجایی که طیف نور این لامپ ها ما بین ۴۰۰ و ۸۰۰ نانومتر است برای پوست و سلامتی انسان مضر نمی باشد. ولی خیره شدن مستقیم به هر منبع نوری از جمله همین لامپ ها یا هر لامپ دیگری میتواند برای چشم مضر باشد.

چند ساعت در روز لامپ رشد را باید برای کاکتوس روشن کرد؟

کاکتوس ها جز دسته گیاهان با نیاز نوری بالا هستند و روزانه باید حدود ۱۰ تا ۱۶ ساعت نور مصنوعی دریافت کنند.

شایعه افزایش رشد کاکتوس‌ها با نور مصنوعی

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
33 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها