دیسکو کاکتوس Discocactus

دیسکو کاکتوس Discocactus

دیسکو کاکتوس Discocactus : دیسکو کاکتوس سرده‌ای از کاکتوس‌هاست که میان کلکسیونرها بسیار محبوب است. دیسکوها کاکتوس‌های کند رشدی هستند که اکثر گونه‌ها دارای تیغ‌های های بسیار زیبایی هستند. گونه‌های این سرده  به شکل یک کره‌ی مسطح در آمده‌اند؛ با ساقه‌هایی که از ۷٫۵ سانتی متر در طول و ۲۵ سانتی متر در عرض فراتر نمی‌روند.  دیسکوها  ساقه‌ها راه راه هستند و بعضاً برآمدگی‌هایی پر از غبارِ کرک مانند و یا تیغ‌های سفت روی سطحشان تشکیل می‌شود.

گیاهان در حال گل دهی، سر ساقه‌ای پرزدار از سفالیوم تشکیل می‌دهند که از آن گل‌ها بیرون می‌آید. گل‌های شبانه‌اش بسیار معطرند و بسیاری از پرورش دهنده‌ها آن را خوش بوترین گل‌های کاکتوس می‌دانند. دیسکو کاکتوس در تابستان شکوفه می زند؛ گل‌ها معمولاً سفید و صورتی بسیار کم رنگ هستند.

شرایط پرورش دیسکو کاکتوس:

نور: دیسکوکاکتوس به نور کامل خورشید احتیاج دارد و هر چه نور بیشتری دریافت کنند تیغ‌های زیباتری خواهند داشت.

آب: دیسکو کاکتوس‌ها به آبیاری زیادی احتیاج ندارند و در فاصله بین دو آبیاری باید اجازه داده شود تا خاک کاملاً خشک شود. در فصل خواب این کاکتوس‌ها ماهی یک بار آبیاری کافی می‌باشد.

دما: دیسکوها دمای بین ۵ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد را به خوبی تحمل می‌کنند ولی بهترین دما برای رشد آنها در حدود ۲۵ الی ۴۰ درجه می‌باشد. همچنین دمای مناسب برای خواب گیاه بین ۸ تا ۱۵ درجه مناسب می‌باشد.

خاک: خاک متخلخل که آب به راحتی از آن عبور کند مانند ماسه با مقداری ورمی و پیت ماس مناسب دیسکو کاکتوس‌ها می‌باشد.

نکات قابل توجه پرورش دهندگان:
توجه داشته باشید این گیاه بسیار به سرما حساس هست و نباید دمای محل نگهداری به زیر ۵ درجه برسد. همچنین از آبیاری زیاد این کاکتوس خودداری کنید زیرا بسیار مساعد پوسیدگی می‌باشد. بخصوص گیاهانی که پیوندی نیستند و بر روی خاک هستند باید بسیار با احتیاط و با فاصله مناسب آبیاری انجام شود. دیسکو کاکتوس‌های بالغ رشد خود را متوقف می‌کنند و در عوض انرژی خود را صرف رشد سفالیوم می‌کنند. سفالیوم یک بخش مخصوص گل دهی بر سرِ گیاه است که با فیبر پوشیده شده است.

تکثیر دیسکو کاکتوس:
تکثر دیسکو کاکتوس‌ها از طریق بذر می‌باشد. بذر دیسکو جز سخت‌ترین بذرها برای سبز شدن محسوب می‌شود و معمولاً در دمای حدود ۳۰ درجه بیشترین جوانه‌زنی را دارد. برای آموزش کاشت بذر این کاکتوس اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

پیشنهاد خرید

2 دیدگاه برای “دیسکو کاکتوس Discocactus

  1. سورن گفته:

    سلام و درود
    سپاس از سایت خوب و آموزنده میهن کاکتوس ، لطفا بفرمایید که دیسکو کاکتوس چند در سالگی بالغ میشه و بذر میده ممنونم

    • کارشناس 2 گفته:

      سلام. بستگی به شرایط نگهداری داره شرایط رشد ایدال باشه بالای ۵_۶ سالگی گل میده.

دیدگاه‌ها بسته شده است.