هورمون ریشه‌زایی چیست؟

هورمون ریشه‌زایی چیست؟

هورمون ریشه‌زایی چیست؟ در گیاهان مواد طبیعی وجود دارند که با نام تنظیم کننده‌های رشد و یا هورمون‌های گیاهی یاد می‌شوند. این مواد وظایف مختلفی را در یک گیاه بر عهده دارند و بر اساس ساختار شیمیایی خود در گروه‌های مختلفی همانند اکسین ها، سیتوکنین ها، جیبرلین ها، اسید آبسیزیک و اتیلن قرار می‌گیرند. در میان این مواد، گروهی در ریشه‌زایی قلمه‌های گیاهان نقش مثبت دارند.

بعدازاین محققان دریافتند کدام‌یک از این مواد نقش مثبت دارند به شکل مصنوعی و در آزمایشگاه‌ها همانند این مواد را ساختند تا زمانی که در تکثیر گیاهان از طریق قلمه و بخصوص هنگامی‌که قلمه گیاهی به شکل مشکل و دشوار ریشه‌زایی دارد، از این مواد استفاده کنند تا به ریشه‌زایی این نوع از قلمه‌ها کمک شود. در بین هورمون‌های گیاهی، نقش مثبت اکسین ها بر روی شکل‌گیری ریشه در قلمه‌ها اثبات‌شده است.

معمولاً پودرهای تجاری با نام هورمون‌های ریشه‌زایی وجود دارد که توسط کارخانه‌های مختلف ساخته شده‌اند و برای مصرف این مواد می‌بایست به دستورالعمل کارخانه مربوطه مراجعه کرد اما اغلب به شکل پودر هستند و کافی است که ته قلمه‌ها را در درون پودر بزنیم تا این پودر به ته قلمه بچسبد. اما گاهی نیز می‌بایست ابتدا محلول هورمون را به شکل رقیق یا غلیظ تهیه کرد. معمولاً در محلول رقیق ۲٫۵ سانتیمتر از ته قلمه‌ها به مدت ۲۴ ساعت در محلول قرار می‌گیرد.

روش تهیه محلول رقیق هورمون نیز معمولاً به این صورت است که ۱۰۰ میلی‌گرم از این ماده را در حدود ۱۰ میلی‌لیتر الکل حل می‌کنند و سپس تا حدی آب اضافه می‌کنند که حجم کل به حدود یک لیتر برسد. محلول غلیظ نیز وجود دارد که ته قلمه‌ها فقط به مدت ۵ ثانیه در محلول فرو می‌رود برای تهیه این‌گونه از محلول‌ها نیز معمولاً ۴۰۰ میلی‌گرم از ماده هورمون ابتدا در ۱۰۰ میلی‌ لیتر الکل حل می‌شود و سپس تا حدی آب اضافه می‌شود که حجم کل به حدود یک لیتر برسد.

توجه کنید روش‌های یادشده کلی و عمومی هستند و برای یک مارک تجاری خاص حتماً می‌بایست به دستورالعمل کارخانه توجه کرد به‌طور کل قلمه درختان چوبی و سخت‌ریشه‌زا به غلظت بیشتر و قلمه گیاهان گوشتی، علفی و سهل ریشه زا به غلظت کمتری از این مواد نیاز دارند. به‌کارگیری هورمون‌های رشد می‌بایست با دقت انجام شود زیرا استفاده بیش‌از اندازه از این مواد می‌تواند از رشد برگ‌ها و جوانه‌ها و درنهایت رشد مناسب گیاه جلوگیری کند.

این هورمون ها بیشتر برای قلمه زدن گیاهانی استفاده می‌شود که به سختی ریشه دار می‌شوند. مثل بعضی واریته های گل رز یا برخی از کاکتوس‌ها یا ساکولنت ها.

منبع: میهن کاکتوس

برای خرید کود مخصوص کاکتوس اینجا کلیک کنید.

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
24 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها