آموزش نگهداری ساکولنت گل بند کفشی

آموزش نگهداری ساکولنت بند کفشی

آموزش نگهداری ساکولنت بند کفشی : ساکولنت کراسولا ماسکوسا با نام علمی Crassula muscosa به دلیل شباهت به بند کفش در ایران به ساکولنت بند کفشی معروف می‌باشد. نگهداری و تکثیر از این ساکولنت بسیار آسان می‌باشد و با اندکی توجه و فراهم کردن شرایط می‌توان از آن نگهداری کرد. در ادامه به آموزش نگهداری از این گیاه می‌پردازیم. از ساکولنت کراسولا ماسکوسا می‌توان برای تزیین و ساخت تراریوم و دیشگاردن نیز استفاده کرد.

شکل ظاهری: 
برگ‌های سبز ریز کنار هم که به‌صورت طبقه‌ای رشد می‌کنند که گیاه بوته شکلی پدید می‌آورند که حداکثر ۲۰ سانتی‌متر قد می‌کشد.

گلدهی:
گل‌های ریز در سرشاخه‌ها که در اواخر تابستان تا اوایل بهار به وجود می‌آیند به رنگ زرد روشن و سفید به زیبایی آن می‌افزاید.

گل کاکتوس کراسولا بندکفشی
گل ساکولنت کراسولا بندکفشی

نگهداری:
در بهار و تابستان به محیطی خنک و پرنور نیاز دارد. برگ‌های سبز یا سبز آبی ریز که به‌صورت طبقه‌ای بر روی‌هم رشد می‌کنند و زنجیر وار به هم متصل‌اند و منظم و متراکم در پشت سر هم قرار دارند و طول آنها بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر است و به قطر ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر گسترش می‌یابد. توجه کنید که این برگ‌ها بسیار حساس‌اند و با کمبود نور، غرق آبی، جابجایی، تعویض گلدان و نداشتن زهکشی در خاک و کمبود مواد غذایی رشدشان متوقف‌شده و بی‌حالی عمومی و رنگ‌پریدگی کلی در گیاه ایجاد می‌شود.

آبیاری:
این ساکولنت به آبیاری منظم، کامل و بافاصله مناسب نیاز دارد یعنی فاصله بین دو آبیاری طوری باشد که تا عمق ۳ سانتی‌متری خاک خشک شود، ساکولنت نیاز آبی زیادی ندارد و حتماً حواستان باشد که حجم و فاصله آبیاری را تنظیم کنید تا خاک غرق آبی نشود و به گیاه آسیب نرسد.

نور:
نیاز نوری ساکولنت بند کفشی زیاد است و نیاز به نور شدید دارد در منزل بهترین مکان برای رشد این ساکولنت پشت پنجره‌های جنوبی و در محیط باز در مکانی نیم سایه مانند زیر سایه درختان است. و به یاد داشته باشد گیاهان برای رشد مناسب و داشتن ظاهری زیبا به نور کافی و با کیفیت مناسب نیاز دارد.

خاک مناسب ساکولنت کراسولا بند کفشی:
خاک مناسب برای ساکولنت بند کفشی بهتر است دارای زه کشی مناسبی باشد. می‌توان از ترکیب ماسه با کوکوپیت و پیت ماس استفاده کرد.

کوددهی:
در فصل رشد از کودهای ازت پایین و پتاس بالا می‌توان برای این گیاه استفاده کرد. در فصل زمستان و خواب گیاه نیازی به استفاده کود نمی‌باشد. برای خرید کود مخصوص کراسولا بند کفشی اینجا کلیک کنید.

تکثیر ساکولنت کراسولا بند کفشی:
بهترین و ساده‌ترین راه تکثیر این ساکولنت قلمه زدن است. به این صورت که ساقه‌ها را با احتیاط جدا کنید و در خاک مناسب قرار دهید در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد و خاک مرطوب خیلی سریع جوانه‌زده و مستقل می‌شوند. برای ایجاد زیبایی بیشتر چند ساقه را در یک گلدان ریشه‌دار کنید.

علت زرد شدن و خشک شدن ساکولنت بند کفشی چیست؟
ساکولنت بند کفشی به دلایلی مانند بی آبی، بیماری‌های قارچی یا نور شدید خیلی زود زرد می‌شود و به‌مرور خشک می‌شود. آبیاری بیش‌ازحد هم که باعث پوسیدگی ریشه‌ها شود ممکن است باعث خشک شدن این گیاه شود.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
65 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها