علت زرد شدن و ریزش برگ‌های گل کراسولا خرفه‌ ای

علت زرد شدن و ریزش برگ‌های کراسولا خرفه‌ای

ساکولنت کراسولا خرفه‌ای یکی از گیاهان محبوب گوشتی است که می‌توان در فضای باز و یا در خانه پرورش داد. نگهداری از کراسولا خرفه‌ای بسیار آسان است از دلایل محبوبیت این گیاه می‌توان به رشد زیاد، نگهداری آسان، تکثیر راحت نام برد. همچنین به راحتی می‌توان کراسولا خرفه‌ای را به بونسای تبدیل کرد.

علت زرد شدن و ریزش برگ‌های کراسولا خرفه‌ای:
زرد شدن و ریزش برگ‌ها یکی از مشکلات شایع این گیاه می‌باشد که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. در ادامه به دلایل اصلی این مشکل می‌پردازیم.

۱- دلایل طبیعی: 
معمولاً برگ‌های قدیمی از قسمت‌های پایین شروع به زرد شدن و ریزش می‌کنند این اتفاق معمولاً در پاییز و با شروع فصل سرما اتفاق می افتد. این نوع ریزش برگ‌ها امری است کاملاً طبیعی است.

۲- آبیاری زیاد:
گیاه کراسولا مانند سایر ساکولنت ها و کاکتوس‌ها به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. در بین دو آبیاری باید اجازه بدهید چند روزی خاک کاملاً خشک بماند. از خاک با زهکشی مناسب استفاده کنید تا آب بیش از حد در آن باقی نماند. پس نتیجه می‌گیریم یکی از دلایل ریزش و زرد شدن برگ‌ها می‌تواند به دلیل آبیاری بیش از حد باشد.

۳- آبیاری کم:
آبیاری کم نیز مانند آبیاری بیش از حد می‌تواند به گیاه آسیب برساند. در اثر کمبود آب گیاه آب خود را از دست می‌دهد و برگ‌ها شروع به چروکیده شدن و در نهایت ریزش می‌کنند. آبیاری باید به‌اندازه و با توجه به فصل‌های مختلف انجام شود. در فصول سرد گیاه به آبیاری کمتری نسبت به فصل گرم دارد.

۴- کود دهی زیاد از حد:
نیاز گیاهان گوشتی به کود بسیار اندک است و کود زیاد می‌تواند باعث سوختگی ریشه‌های گیاه و زرد شدن برگ‌ها و ریزش آنها شود. برای کود دهی به کراسولا خرفه‌ای، از کود مخصوص گیاهان ساکولنت استفاده کنید یا کود معمولی را تا یک چهارم رقیق نمایید.

۵- کمبود مواد مغذی:
اگر چه گیاه کراسولا به رسیدگی چندانی نیاز ندارد اما درصورتی‌که آن را در گلدان نگهداری می‌کنید مسلماً نمی‌تواند مواد مغذی بیشتری از خاک دریافت نماید بنابراین به مرور دچار کمبود مواد مغذی می‌شود. اگر متوجه رنگ‌پریده یا زرد شد برگ‌های گیاه شدید، ممکن است نیاز به کود داشته باشد تا مواد ریزمغذی موردنیاز خود را دریافت نمایند. برای این منظور می‌توانید از کود مخصوص گیاهان ساکولنت یا پودر استخوان استفاده نمایید.

۶- نور:
نور کافی در رشد و سلامت گیاهان نقش بسیار زیادی دارد. نور زیاد می‌تواند باعث سوختگی و زرد شدن برگ‌ها شود. همچنین نور کم نیز می‌تواند باعث رشد علفی و ضعیف شدن کراسولا شود.

۷- شوکه شدن کراسولا خرفه‌ای:
درصورتی‌که اخیراً گیاه را به محل جدیدی منتقل کرده‌اید، ممکن است در معرض سرمای ناگهانی یا تغییرات محیطی ناگهانی قرار گرفته و شوکه شده باشد. اطمینان حاصل کنید کراسولا خرفه‌ای نور زیادی دریافت می‌کند چراکه در اثر کمبود نور شروع به برگ ریزش می‌نماید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
338 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها