آموزش پیوند آرئول کاکتوس

آموزش پیوند آرئول کاکتوس

آموزش پیوند آرئول کاکتوس: در این روش یکی دیگر از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها را توضیح می‌دهیم. در این روش جالب از آرئول های کاکتوس برای تکثیر استفاده می‌شود. قبل از شروع باید بدانیم آرئول چیست.
آرئول چیست؟ به مجموعه یک خار کاکتوس به همراه برآمدی زیر آن که بخشی از بدنه کاکتوس است آرئول میگویند، کاکتوس‌ها عمدتاً از طریق آرئول های خود اقدام به دادن تن جوش و گل می‌کنند و از همین راه نیز قابل تکثیر هستند.
حالا چگونگی پیوند آرئول
برای پیوند آرئول همانند پیوندهای معمولی احتیاج به:
۱_تیغ تمیز
۲_الکل
۳_دستمال کاغذی یا پارچه
۴_کش یا نوار سلفون
ابتدا تیغ را تمیز کنید و سپس اقدام به جدا سازی آرئول کاکتوس مورد نظر ‌کنید، و آن را از محل برش روی آوند کاکتوس پایه قرار می‌دهیم و با کش یا سلفون محل اتصال را محکم می‌کنیم و اجازه میدهیم تا ۵ الی ۷ روز بماند سپس کش ها را بر می‌داریم. به همین راحتی پیوند آرئول انجام می‌شود ولی چند نکته بسیار مهم در پیوند آرئول وجود دارد که حتماً باید به آن‌ها دقت کرد.

آرئول کاکتوس
آرئول کاکتوس

اول این که حتماً پایه کاکتوس استفاده شده روی رشد باشد چون پیوند آرئول خیل زود در صورت رشد نکردن پایه خشک می‌شود.

دوم آرئول ها بسیار حساس هستند پس در هنگام جدا کردن مراقب آسیب دیدن آن‌ها باشید.

آرئول خانواده مامیلاریا تیغ آن‌ها نیست بلکه فضای بین انها است پس برای پیوند آرئول حتماً باید فضای بین حداقل چهار برجستگی خار مامیلاریا را با خود خارها را جدا کنید.

بهترین و راحت‌ترین عملکرد پیوند آرئول برای خانواده اریو ها و ابرگونیا است چون به علت حالت برگ دار مانند آن‌ها به راحتی قابل جدا کردن است.

بهترین پایه‌ها برای پیوند آرئول میرتلو و پرسیکا و اچینو پسیس هستند. البته پیوند آرئول روی سایر پایه‌ها هم قابل انجام است ولی این سه پایه عملکرد بهتری داشته و سریع‌تر گیاه شروع به رشد می‌کند.

نکته آخر هم این که پیوند آرئول به این جهت که کاکتوس‌ها اصولاً به وسیله سر برداری یا تن جوش تکثیر می‌شوند کمتر استفاده می‌شود پس اگر این روش را کمتر برای تکثیر کاکتوس دیدید جای تعجب ندارد.

پیوند آرئول کیکو میرتلو روی پرسیکا
پیوند آرئول کیکو میرتلو روی پرسیکا

 

آرئول تیغ مشکی
آرئول تیغ مشکی

 

پیوند آرئول میرتلو کیکو روی پایه میرتلو
پیوند آرئول میرتلو کیکو روی پایه میرتلو

 

آرئول مامیلاریا بوکسانا
پیوند آرئول مامیلاریا بوکسانا

 

آرئول اریو کاپوس روی پرسیکا
پیوند آرئول اریو کاپوس روی پرسیکا

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

منبع عکس ها: آقای حسن حسن پور

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
20 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها