آموزش پیوند آرئول کاکتوس

آموزش پیوند آرئول کاکتوس

آموزش پیوند آرئول کاکتوس: در این روش یکی دیگر از روش‌های تکثیر کاکتوس‌ها را توضیح می‌دهیم. در این روش جالب از آرئول های کاکتوس برای تکثیر استفاده می‌شود. قبل از شروع باید بدانیم آرئول چیست.
آرئول چیست؟ به مجموعه یک خار کاکتوس به همراه برآمدی زیر آن که بخشی از بدنه کاکتوس است آرئول میگویند، کاکتوس‌ها عمدتاً از طریق آرئول های خود اقدام به دادن تن جوش و گل می‌کنند و از همین راه نیز قابل تکثیر هستند.
حالا چگونگی پیوند آرئول
برای پیوند آرئول همانند پیوندهای معمولی احتیاج به:
۱_تیغ تمیز
۲_الکل
۳_دستمال کاغذی یا پارچه
۴_کش یا نوار سلفون
ابتدا تیغ را تمیز کنید و سپس اقدام به جدا سازی آرئول کاکتوس مورد نظر ‌کنید، و آن را از محل برش روی آوند کاکتوس پایه قرار می‌دهیم و با کش یا سلفون محل اتصال را محکم می‌کنیم و اجازه میدهیم تا ۵ الی ۷ روز بماند سپس کش ها را بر می‌داریم. به همین راحتی پیوند آرئول انجام می‌شود ولی چند نکته بسیار مهم در پیوند آرئول وجود دارد که حتماً باید به آن‌ها دقت کرد.

آرئول کاکتوس
آرئول کاکتوس

اول این که حتماً پایه کاکتوس استفاده شده روی رشد باشد چون پیوند آرئول خیل زود در صورت رشد نکردن پایه خشک می‌شود.

دوم آرئول ها بسیار حساس هستند پس در هنگام جدا کردن مراقب آسیب دیدن آن‌ها باشید.

آرئول خانواده مامیلاریا تیغ آن‌ها نیست بلکه فضای بین انها است پس برای پیوند آرئول حتماً باید فضای بین حداقل چهار برجستگی خار مامیلاریا را با خود خارها را جدا کنید.

بهترین و راحت‌ترین عملکرد پیوند آرئول برای خانواده اریو ها و ابرگونیا است چون به علت حالت برگ دار مانند آن‌ها به راحتی قابل جدا کردن است.

بهترین پایه‌ها برای پیوند آرئول میرتلو و پرسیکا و اچینو پسیس هستند. البته پیوند آرئول روی سایر پایه‌ها هم قابل انجام است ولی این سه پایه عملکرد بهتری داشته و سریع‌تر گیاه شروع به رشد می‌کند.

نکته آخر هم این که پیوند آرئول به این جهت که کاکتوس‌ها اصولاً به وسیله سر برداری یا تن جوش تکثیر می‌شوند کمتر استفاده می‌شود پس اگر این روش را کمتر برای تکثیر کاکتوس دیدید جای تعجب ندارد.

پیوند آرئول کیکو میرتلو روی پرسیکا
پیوند آرئول کیکو میرتلو روی پرسیکا

 

آرئول تیغ مشکی
آرئول تیغ مشکی

 

پیوند آرئول میرتلو کیکو روی پایه میرتلو
پیوند آرئول میرتلو کیکو روی پایه میرتلو

 

آرئول مامیلاریا بوکسانا
پیوند آرئول مامیلاریا بوکسانا

 

آرئول اریو کاپوس روی پرسیکا
پیوند آرئول اریو کاپوس روی پرسیکا

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

منبع عکس ها: آقای حسن حسن پور

مقالات مشابه

20 دیدگاه برای “آموزش پیوند آرئول کاکتوس

 1. Nikbakht گفته:

  سلام خسته نباشید
  از این روش میشه برای پیوند ابلمانیا هم استفاده کرد؟
  بهتره از آرئول های پایینی استفاده کرد یا اونهایی که بالاتر و جوان تر هستند؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، بله برای ابلمانیا هم میشه از این روش استفاده کرد فرقی نمیکنه اروئلها باید از قسمت سالم گیاه جدا بشند.

 2. محمدمهدی گفته:

  سلام . من میخوام کاکتوس توپی رو روی اپونتیا پیوند بزنم . به نظر شما از چه پیوندی استفاده کنم ؟ تیغ کاکتوس توپی رو روی اپونتیا بزنم ؟ یا یکی از بچه هاشو ببرم بچسبونم روی اپونتیا ؟ اپونتیا هم ریشه داره ، اما یه ماه و نیم بیشتر نیست که کاشتمش .

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، باید کاکتوسی رو انتخاب کنید که قطرش از قطر اپونتیا زیاد بزرگ نباشه. از بچه های کوچکتر میتونید انتخاب کنید پیوند اروئل برای پسیس مناسب نیست پیوند اروئل بیشتر برای اریوکارپوس وابرگونیا ویا کاکتوسهایی که اروئل بزرگی دارند مرسوم هست.

 3. اسمعیل بخشی گفته:

  سلام .خسته نباشید . ممنون از مطالب ارایه شده .
  من در شناخت گونه های کاکتوس خیلی مبتدی هستم و سایتهای متفاوتی را بررسی کرده ام تا بتوانم شناختی از تشخیص خانواده ها و یا گروه های کاکتوس بدست بیاورم .موفق نشدم .
  چطور میتوان خانواده مامیلاریا را از ژمینو ویا اچینو وسایر خانواده ها را از هم تمایز داد . وجه مشخصه یک گروه چگونه است . مشخصات ظاهری خانواده ها معمولا در سایتها بیان نشده است .
  لطفا مشخصات ظاهری و وجه تمایز گونه ها را نیز بیان کنید .

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، کاکتوسها از نظر اروئل، تیغ،گل،بذر باهم تفاوت دارند واز روی همین تفاوتها طبقه بندی میشن. برای مثال گل همه ی ژیمنو ها یک نوع هست ممکن هست از نظر ظاهری متفاوت باشن ولی گلها وبذرهاشون یکی هست، مثلا ژیمنوفردریکی با ژیمنو مارکوزی از نظر ظاهری تفاوت زیادی دارند ولی غنچه وگلهاشون به یک شکل هستند. مامیلاریها معمولا اروئلهای برجسته ای دارند.

 4. احمدرضا عربانی مستقیم گفته:

  سلام برای ابرگونیا، باید از ته ته آرئول رو برید یا اینکه میشه از نقطه ای دور تر برید که سایزش کوچکتر بشه و بهتر روی پرسیکا قرار بگیره؟
  و اینکه آیا باید جور مهارش کرد و بستش روی پرسیکا، یا مثل پیوند بذر نیازی نیست؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، باید برگی رو انتخاب کنید که باقطر پرسیکا هماهنگی داشته باشه، برگی که نه خیلی جوان باشه ونه خیلی پیر، میتونید برگ رو از وسط نصف کنید وروی پرسیکا قرار بدید، باید با چسب روی پرسیکا ببندید درست مثل عکس اخر روی مقاله، پیوند اریوکارپوس روی پرسیکا ،تا فیکس ومحکم بشه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، میشه پیوند زد، در بعضی از مامیلاریاها این امکان وجود داره که اروئل ریشه دار بشه ولی نه برای هرنوع کاکتوسی.

 5. Mobin گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون برگ آریو رو چطوری باید پیوند کرد؟
  بعد گزاشتن برگ روی آوند باید با چی ببندیم؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، برای اطلاع کامل مقاله فوق رو مطالعه بفرمایید، میتونید از نوار تفلون یا محافظ سلفون استفاده کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.