معرفی کاکتوس اچینو گروزنی

معرفی کاکتوس اچینو گروزنی

معرفی کاکتوس اچینو گروزنی : کاکتوس معروف اچینو گروزنی با نام Echinocactus grusonii که شاید هر علاقه‌مند به کاکتوسی چندتایی از این گیاه را دارد. این کاکتوس زیبا دارای رشد نسبتاً زیادی است و قطران می‌تواند به یک متر و نیم هم برسد. اچینو گروزنی کاکتوسی است جفت پایه که برای تولید بذر نیاز به گرده افشانی دارد.

زیستگاه: بخش‌های مرکزی مکزیک و دره‌ی Rio Moctezuma
خطرات زیستی: جمع آوری شدید در زیستگاه بومی آن باعث شده است که این گیاه در خطر انقراض باشد و به همین دلیل E. grusonii در حال کاشت به صورت دستی در محیط طبیعی است تا طبیعت تخریب نشود. در واقع دره ریو موتسوما، زیستگاه بومی این کاکتوس، پس از ساخت یک سد بزرگ، نابود شد. برنامه ریزی شده بود که یک باغ گیاه شناسی مکزیکی برای جلوگیری از نابودی این و دیگر گیاهان نادر قبل از ساخت سد، کاری انجام دهد با وجود این واقعیت که تعداد کمی از گیاهان امروز در طبیعت باقی مانده است حتماً باید از آن‌ها مراقبت ویژه کرد.

نکته: نمونه‌های بزرگ‌تر با سن بالاتر شکل کامل به خود می‌گیرند. آنها همچنین تمایل دارند تا به جنوب یا جنوب غربی متمایل بشوند تا کاکتوس بتواند سطح خود را از خورشید بیابانی خشن محافظت کنند. در واقع، مسافران بیابان می‌توانند از اچینو بزرگ به عنوان قطب نما استفاده کنند.

شکل ظاهری: اچینو کاکتوس گرد شکل با تیغ‌های بلند در دو رنگ زرد و سفید است تیغ‌ها در ابتدا کوتاه هستند ولی با افزایش سن گیاه بلندتر می‌شوند. اچینو گروزنی دارای یکی از بیشترین سن برای گل دهی در بین کاکتوس‌ها است.

معرفی کاکتوس اچینو گروزنی

خاک: اچینو همانند سایر کاکتوس‌ها به خاک با زهکش بالا نیازمند است. نور: به نور کامل و برای رشد احتیاج دارد در صورت کم بود نور تیغ‌ها کوتاه مانده و گیاه به صورت علفی رشد خواهد کرد.

آبیاری: آبیاری دوره‌ای مرتب و قبل از هر آبیاری خاک گلدان خشک شود در سنین بالا آبیاری در طول زمستان قطع شود. کاکتوس‌های با سایز کوچک‌تر به آبیاری کمتری نسبت به کاکتوس‌های بزرگ‌تر که آب بیشتری در خود نگه می‌دارند دارند.

گل دهی: گل در پایان بهار تا تابستان فقط در نمونه‌های بزرگ‌تر یعنی اچینو های بالای ۳۰ سال سن تولید می‌شود گل‌های کوچک بوده و همانند خورشید زرد رنگ هستند عرض گل‌های بیشتر از پنج سانتی متر نیست که با نسبت بزرگ سایز گیاه قابل مقایسه نیستند.

گل کاکتوس اچینو گروزنی
گل کاکتوس اچینو گروزنی

تکثیر: تکثیر اچینو گروزنی بیشتر از طریق بذر صورت می‌گیرد ولی در بعضی مواقع از سرزنی هم برای تکثیر این کاکتوس استفاده می‌شود. برای مطالعه آموزش کاشت بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

بذر کاکتوس اچینو گروزنی
بذر کاکتوس اچینو گروزنی

برای خرید بذر کاکتوس اچینو گروزنی اینجا کلیک کنید.

چشم انداز: E. grusonii یک گیاه فوق‌العاده محبوب برای اضافه کردن به کلکسیون کاکتوس‌ها است. رنگ و شکل بسیار زیبایی به منظره گلخانه‌ها می‌دهد، اچینو های که بیشتر رشد می‌کنند و بزرگتر می‌شوند شکل زیبایی‌تری به خود می‌گیرند و نمونه‌های بزرگ آن بسیار با شکوه هستند. از اچینو در آمریکا به عنوان جلوه و زینت در حیاط منازل و فضای های سبز استفاده می‌شود.

گونه‌های انسان ساز: اچینو گروزنی دارای گونه‌های دست کاری شده نیز می‌باشند که یک نوع آن دارای تیغ‌های بسیار بلند نسبت اچینو ها طبیعی و نوع دیگر آن داری تیغ‌های فر می‌باشد که در ایران به صورت وارداتی موجود هستند و جلوه بسیار زیبایی هم دارند.

اچینو های ایران: یکی از گران‌ترین و مسن‌ترین کاکتوس اچینوی ایران را  آقای کاووس نثاری در کرج نگهداری می‌کند. او یکی از قدیمی‌ترین پرورش دهندگان کاکتوس و سکولنت در ایران است و حالا اچینوی او ۴۸ ساله شده. آقای نثاری تاکنون موفق به تولید و پرورش ۲۷۰۰ گونه کمیاب از کاکتوس شده است. این‌ها البته محصول ۴۰ سال باغبانی است. عاشق گلدان‌های کاکتوس خانه دوست پدرش بوده و آرام آرام به جمع آوری مشغول شده و از سال ۵۸ تا کنون کلکسیونر کاکتوس محسوب می‌شود. (خبرگزاری همشهری).

کاکتوس کاووس نثاری

اچینو گروزنی تیغ سفید
اچینو گروزنی تیغ سفید

 

Echinocactus grusonii var. brevispinus
Echinocactus grusonii var. brevispinus

 

Echinocactus grusonii cv. Krauskopf
Echinocactus grusonii cv. Krauskopf

 

echinocactus grusonii inermis
echinocactus grusonii inermis

 

اچینو گروزنی های رنگ شده با رنگ مصنوعی که هیچ زیبایی ندارند!
اچینو گروزنی های رنگ شده با رنگ مصنوعی که هیچ زیبایی ندارند!

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
41 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها