آسان‌ ترین پایه‌ ها برای پیوند زدن کاکتوس

آسان‌ترین پایه‌ها برای پیوند زدن کاکتوس

آسان‌ترین پایه‌ها برای پیوند زدن کاکتوس: بسیار پیش آمده است با این که شما تمام اصول یک پیوند را به درستی رعایت کردید ولی پیوند شما ناموفق بوده است. علت ناموفق بودن برخی پیوندها چیست؟ پایه‌ها بر اساس سهولت در پیوند زدن دارای رده بندی هستند به این ترتیب که ثابت شده است برخی از پایه‌ها به راحتی پیوند به آنها می‌گیرد و برخی دیگر درصد موفقیت کمتری خواهند داشت.

این در صد موفقیت پیوند به چه چیزی باز می‌گردد؟
۱_شکل و اندازه آوند
۲_ شکل و فرم پایه
۳_ چسبندگی پایه
۴_ اندازه محل اتصال پیوندک

البته عوامل دیگری مانند در حال رشد بودن پایه، سالم بودن و محل نگهداری مانند میزان نور دریافتی هم در میزان موفقیت یک پیوند تأثیر دارند.

برخی از پایه‌ها همانند اپونتیا چون آوند عرضی دارد، پیوندها در هر نقطه از پایه قرار گیرد به راحتی جوش می‌خورد. اما برخی دیگر مانند پرسیکا چون اندازه بسیار کوچکی دارند به سختی می‌توان پیوندک را برای پایه قرارداد. پایه‌هایی که اغلب ستونی رشد می‌کنند به راحتی با قرار گرفتن پیوندک با کش قابل نگه داشتن هستند و پیوندک از زیر پایه خارج نمی‌شود ولی برخی از پایه‌ها برای پیوند اندکی ناهموار هستند که به سختی باید پیوندک را بر روی پایه قرارداد.

پیوند اپونتیا

چسبندگی پایه هم از موارد مهم در موفقیت پیوند است. برخی از پایه‌ها همانند تیغ مشکی چسبندگی با پیوند ندارند و اغلب پیوندک‌ها را رد می زند یا نقطه چسبندگی کوتاه ایجاد می‌کنند.

چسبندگی بیشتر امکان موفقیت پیوند را بالا می‌برد
چسبندگی بیشتر امکان موفقیت پیوند را بالا می‌برد

آوند پایه نیز در سهولت پیوند مؤثر است برخی از پایه‌ها دارای آوند بزرگ‌تر و برخی کوچک‌تر هستند که این آوند بزرگ‌تر باعث راحتی کار در حوزه پیوند دادن می‌شود.

اندازه آوند
اندازه آوند نیز در میزان موفقیت پیوند تاثیر دارد.

رعایت فاکتورهای سهولت پیوند به خصوص برای کسانی که تجربه کافی در زمینه پیوند ندارند یا بار اول است که اقدام به پیوند دادن می‌کنند در گرفتن پیوند نقش بسیار مهمی دارد.

اغلب کسانی که برای بار اول اقدام به پیوند زدن کاکتوس‌ها می‌کنند شاهد موفقیت آمیز نبودن پیوند خود هستند و ایراد را به خود می‌گیرند که ما نمی‌توانیم درست پیوند بدهیم اما در حقیقت موضوع خلاف این است شاید پایه را درست انتخاب نکرده‌اید. سعی کنیم در انتخاب پایه پیوند از رده بندی زیر استفاده کنیم تا بتوانیم موفقیت آمیز ترین پیوندها را انجام بدهیم.

در لیست زیر شاید برخی از پایه‌های محبوب و پر استفاده را در پایین لیست ببینید اما این موضوع بر بد بودن این پایه‌ها نیست بلکه فقط سخت بودن پیوند بر روی این پایه‌ها ملاک قرار گرفته است.

۱- myrtillocactus geometrizans (پایه آبی)
۲- stenocereus pruinosus
۳- trichocereus pachanoi (سن پدرو)
۴- selenicereus grandiflorus
۵- pereskiopsis (پرسکیا)
۶- acanthocereus sp
۷- harrisia jusbertii (تیغ مشکی)
۸- trichocereus peruvianus
۹- cereus jamacaru
۱۰- hylocereus undatus (پایه سه گوش)

رده بندی پایه‌ها بر اثر سهولت پیوند:
شاید برای شما هم سؤال باشد که من به راحتی بر روی این پایه‌هایی که سهولت پیوندی کمی دارند پیوند انجام می‌دهم اما چرا آنها در آخر لیست شده‌اند؟

پیوند زدن بر روی پایه‌های انتهای لیست نشان از حرفه‌ای بودن شما در زمینه پیوند دادن است، اما پایه‌ای مانند هیلوسرئوس چون آوند بسیار کوچکی دارد ممکن است برای بار اول دقیق نتوان پیوند را بر روی پایه قرارداد و به همین منظور انتهای لیست آمده است. یا پایه سرئوس جامائیکا چون چسبندگی پایینی مانند تیغ مشکی دارد احتمال دارد در پیوند آن موفق نشوید.

پایه میرتلو (پایه آبی) به علت ساختار ستونی خود شکل و چسبندگی بسیار بالا و همچنین اندازه آوند قابل قبول و مناسب در صدر لیست بهترین پایه برای پیوند بر حسب سهولت پیوند قرار دارد چون تقریباً تمام کسانی که بخواهند برای اولین بار هم پیوند بزنند پیوند آنها بر روی این پایان موفقیت آمیز خواهد بود.

پایه میرتلو

در این لیست پایه همانند پایه پرسیکا در رده پنجم قرار دارد شاید بگویید که پیوندک پرسیکا بسیار ریز است و خود پایه نیز چندان بزرگ نیست که پیوندک را به درستی بر روی آن قرار دهیم و باید جز پایه‌های بسیار سخت در پیوند دادن باشد اما این نکته درباره پرسیکا وجود دارد که پیوندک به راحتی بر روی آن می‌چسبد و رشد سریع و راحتی را دارد و فقط کافی است یک‌بار شما محل دقیق پیوند بر روی پرسکیا را به درستی انتخاب کنید تا پیوندهای شما موفقیت آمیز باشند.

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
35 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها