آموزش قلمه زدن گل مرجان

جوانه های حاصل از کاشت بذر

آموزش قلمه زدن گل مرجان: یکی از روش ساده و معمول تکثیر گل مرجان Euphorbia milii استفاده از قلمه می‌باشد. همیشه سعی کنید از قلمه‌های سالم و چوبی شده برای افزایش میزان موفقیت استفاده کنید. حتی با این روش در منزل هم می‌توانید خیلی راحت کاکتوس مرجان را تکثیر کنید.

برای قلمه زدن گل مرجان در طی فصل بهار و تابستان می‌توانید از قسمت انتهایی ساقه‌های جوان قطعاتی به طول ۵ تا ۱۰ سانتیمتر جدا کنید و انتهای قلمه‌ها را در آب قرار دهید تا جریان شیره سفید از قلمه‌ها متوقف شود، سپس قلمه‌ها را برای ۲ تا ۵ روز (بستگی به دما و شرایط محیطی)  در مکانی خشک و به دور از نور آفتاب قرار دهید تا محل برش خشک شوند.

روش دیگری هم وجود دارد و آن این است که بعد از جدا کردن قلمه برای چند دقیقه انتهای آن را در آب ولرم قرار دهیم تا جریان شیره متوقف شود و بعد یک روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا رطوبت اضافه خشک شود و سپس آن را در بستر ریشه زایی بکاریم.

سپس این قلمه را در خاک سبک مانند ترکیب ماسه با کوکوپیت یا ماسه با پیت ماس با مقداری پرلیت که کمی مرطوب است بکارید  و گلدان محتوی قلمه‌ها را در مکانی روشن اما به دور از نور شدید خورشید و دمای حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه قرار دهید.

ریشه زایی این قلمه‌ها ممکن است تا دو ماه طول بکشد. برای تسریع در ریشه زنی می‌توان از هورمون‌های ریشه زایی هم استفاده کرد.

برش شاخه های مناسب
برش شاخه های مناسب

قلمه زدن گل مرجان

قلمه زدن گل مرجان
قلمه زدن گل مرجان

آموزش قلمه زدن گل مرجان

آموزش قلمه زدن گل مرجان
کاشت بذرها روش دیگر تکثیر این گیاه است البته اگر گیاه بعد از تولید گل بذر نیز تولید کند. زیرا برای انجام عمل گرده افشانی و تولید بذر شما به دو یا چند گیاه احتیاج دارید. زیرا گل‌های این گیاه در چند روز اول زندگی خود یعنی زمانی که جوان هستند نقش گل ماده را دارند زیرا قسمت‌های ماده فعال است و بعد که سن گل بیشتر می‌شود قسمت‌های نر گل که مسئول تولید گرده هستند فعال می‌شوند بنابراین برای گرده افشانی یک گل در زمانی که قسمت مادگی آن فعال است نیاز به گل‌های مسن‌تر داریم که باید در مجاورت این گل قرار داشته باشند به همین دلیل داشتن چندین گیاه در کنار هم که گل‌هایشان از نظر زمانی در مقاطع مختلفی هستند برای انجام عمل گرده افشانی و تشکیل شدن بذرها لازم است همچنین گرده افشانی یا باید دستی انجام شود و یا فعالیت حشراتی مانند زنبور عسل انجام گیرد.

بذرها را در ترکیب ماسه و پیت ماس با شرایط کاشت بذر کاکتوس می‌توانید بکارید. دمای مناسب برای سبز شدن بذرهای مرجان در حدود ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

جوانه های حاصل از کاشت بذر
جوانه های حاصل از کاشت بذر

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
79 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها