آموزش پیوند بر روی کاکتوس اپونتیا

آموزش پیوند بر روی کاکتوس اپونتیا: بعضی از کاکتوس‌ها بسیار محبوب هستند، بعضی دیگر خیلی زیبا هستند، بعضی دیگر خیلی گران‌قیمت، بعضی دیگر پر تیغ، بعضی بدون تیغ، بعضی کروی و بعضی ستونی… به هر حال در دنیای کاکتوس‌ها همه جور کاکتوس داریم اما یک نوع کاکتوس که عمراً کسی آن را نشناسد اپونتیا هست. معمولاً اپونتیا در هر گلخانه پیدا می‌شود و چون رشد سریعی هم دارد خیلی سریع بزرگ می‌شود و برای خودش به  درخت  غول پیکری تبدیل می‌شود.

 

از همه مهم‌تر بهار گل‌های زیبا و بعد از آن میوه‌های ترش مزه خودش را می‌دهد که حسابی حال آدم را خوب می‌کند. از آنجایی که چندین واریته معمولی از اپونتیا در بازار وجود دارد و قیمت چندانی هم ندارد و همه می‌توانند در گلخانه‌های خود کم و بیش اپونتیا را تهیه کنند به این فکر افتادیم که آیا می‌شود اپونتیا را نیز به عنوان پایه پیوند استفاده کرد؟

 

طبق صحبت‌هایی که در مقاله پایه پیوند انجام شد، می‌شود کاکتوس اپونتیا به عنوان پایه پیوند استفاده شود پس برای امتحان روی اپونتیا پیوند انجام دادیم و دیدیم این پایه از آن چیزی که تصور می‌شد خیلی بهتر است و رشد بسیار خوبی به پیوندک می‌دهد حتی از برخی از پایه‌های پر استفاده نیز نظیر تریکوسرئوس بهتر عمل می‌کند پس حتماً پایه خوبی است.

 

این پایه از آن جایی خوب است که ریشه زیاد و سطح نورگیر بالا که دو عامل اصلی رشد پیوند هستند را دارا است و از طرفی قیمت پایین آن و سازگاری با شرایط جوی مختلف آن را به یکی از گسترده‌ترین کاکتوس‌ها در ایران تبدیل کرده است و یک حسن دیگر نیز دارد و آن قابلیت نگهداری در فضای آزاد است که بسیار می‌تواند برای کسانی که مشکل کمبود فضا مواجه هستند مفید باشد و از دیگر مزایای این پایه قابلیت پیوند چندین پیوندک روی یک راکت آن است که در اکثر پایه‌ها غیر ممکن است.

 

بر روی پایه اپونتیا می‌توان اکثر واریته های کاکتوس را پیوند داد و تاکنون هیچ گونه ناسازگاری پیوندکی نداشته است اما واریته های معمولی پیوندی بر روی این کاکتوس، کاکتوس‌هایی همانند تفرو و اپونتیا هستند که بهترین عملکرد را بر روی پایه  پیوند خواهند داشت اما سایر کاکتوس‌ها نیز نتیجه بسیار خوبی بر روی این پایه داشتند.

 

پیوند روی پایه اپونتیا همانند سایر پیوندها انجام می‌شود فقط ممکن است به خاطر ساختار راکت مانند نتوان پیوندک را با کش بر روی آن نگه داشت که بهترین گزینه استفاده از نوار چسب برای پیوند دادن است. احتمال موفقیت پیوند زدن بر روی اپونتیا به دلیل ساختار آوندی گسترده بیشتر از سایه پایه‌ها می‌باشد.

اشتباه رایج در پیوند اپونتیا:

یکی از اشتباهات رایج در پیوند روی پایه اپونتیا پیوند خواب دادن است نه اینکه پیوند خواب بر روی این پایه صورت نمی‌گیرد اما بهترین عملکرد را هنگامی دارد که شما یک قلمه قطور و بزرگ را ریشه دار کنید و سپس هنگامی که روی رشد افتاد اقدام به پیوند دادن برروی آن کنید زیرا در این حالت پیوندک  شما خیلی سریع شروع به رشد خواهد کرد و از آنجایی که پایه اپونتیا قطور و بزرگ است و سطح نورگیر خوبی دارد پیوندی شما بسیار عالی رشد خواهد کرد.

 

معمولاً به علت شکل راکت مانند پایه اپونتیا و تفاوت آن با سایر کاکتوس‌های ستونی تاکنون چندان مورد توجه برای پیوند دادن قرار نگرفته است. پس اگر به دنبال یک پایه سریع رشد هستید و می‌خواهید اندکی تفاوت در سیستم پایه‌های پیوند ایجاد کنید حتماً از پایه پیوند اپونتیا حتی برای یکبار هم که شده استفاده کنید و نتیجه آن را که رشد سریع پیوند به شکل و فرم بسیار زیبای پیوندک است را ببینید.

آموزش پیوند بر روی کاکتوس اپونتیا

نویسنده: حمید متین
منبع میهن کاکتوس

مقالات مشابه

50 دیدگاه برای “آموزش پیوند بر روی کاکتوس اپونتیا

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، این مدل پیوند صحیح نیست اوند اپونتیا وسط هست جوانه ها رو کناره زدید، فعلا نمیشه چیزی گفت کمی صبر کنید اگر نگرفتن چروک میشن که باید جداشون کنید ومجدد پیوند بزنید. بعضی قسمتها که تغییر رنگ داده قارچی شدن.

   • حسین گفته:

    آخه قبلا یه پیجی داشت تفرو روی اپونتیا پیوند میزد و میگفت آوند اپونتیا وسط نیست و کنار هستش . دو خط موازی

    • کارشناس 1 گفته:

     اون پرسیکا هست اپونتیا فرق میکنه. اوند پرسیکا در کنار هست اوند اپونتیا وسایر کاکتوسها در وسط.

    • کارشناس 2 گفته:

     چسب نواری احتمالش هست که قسمت چسبدارش باعث قارچی شدن پیوندک وپایه بشه میتونید بین تماس چسب وپیوندک پنبه یا دستمال کاغذی بگذارید تا چسب با قسمت پیوند خورده تماس نداشته باشه یا میتونید از کش پول یا از کشهای چهل گیس استفاده کنید ویا از نوار تفلون استفاده کنید، نوار تفلون نوارهایی هستند که برای لوله کشی اب استفاده میشه. از فروشگهای لوازم لوله کشی یا ابزار فروشها میتونید تهیه کنید.

 1. علی ربیعی گفته:

  سلام بهاری هستم اول بهار کاکتوس کریسمس خریدم امابرگهاکوچک وضعیف هستند آیامیتوانم کاکتوس قویتری بخرم .

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری گیاه به چه نحو بوده؟ عکس واضح از گیاه هم بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 2. سینا گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان میهن کاکتوس
  امکان پیوند جوانه‌های کوچک (بذری یا تنه جوش) و همچنین آرئول هم روی اپونتیا وجود دارد؟ در صورت امکان تفاوتی در روش و نکات پیوند دارد یا خیر؟
  با سپاس ?

  • کارشناس 1 گفته:

   درود، ممنون، بله میشه انجام داد فقط باید پایه در حال رشد باشه، در غیر این صورت پیوندک رو پس میزنه، پیوند خواب نمیشه با این نوع پیوندک ها روش انجام داد، ولی سایر پیوندکها میشه.

 3. سلیم افروزه گفته:

  با سلام خدمت کارشناسان محترم
  من چند روزیه که شروع به پیوند زدن کردم از آنجایی که کله پایه هام کوچک بودند اونها رو روی اپونتیا پیوند زدم پایه میرتلو و پایه نقره اند میخواستم بدونم حدود چه مدت توی رشد میوفته و پیوند خواب آکانتو خوب جواب میده؟
  خیلی ممنون

 4. مهدی گفته:

  با سلام
  سایتتون بسیار هال و کامل هست بسیار متشکرم
  سوالی داشتم از خدمتتون
  می خواستم بدونم که میشه گونه های مختلف اپونتیا رو روی یک پایه اپونتیا پیوند زد ؟
  و اینکه آیا میشه کاکتوس ساگوارو را به عنوان پیوندک بر روی اپونتیا پیوند زده؟ چون خیلی رشدش کنده !
  با تشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما، بله میتونید انجام بدید، روی اپونتیا انواع کاکتوسها رو میتونید پیوند بزنید بجز افوربیاها.

 5. محمدحسین گفته:

  سلام
  روی میکرودایسیس هم جواب میده پیوند زدن؟؟؟
  میخام پیوند زدن رو تست کنم بنظرتون برای کسب تجربه چه کاکتوسی رو پیوند کنم؟پایه و پیوندک رو معرفی کنید ممنون میشم

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، الان زمان مناسبی برای پیوند زدن نیست ولی اگر رشد دارند میتونید پیوند بزنید. روی اپونتیا میتونید امتحان کنید.

 6. صالح گفته:

  چاقو رو با ضد قارچ استریل میکنم بعد جفتش رو برش میزنم بعد میچبونم روی هم دیگرشون بعد کش میدندازم . اما نمیگیره

  • کارشناس 2 گفته:

   چاقو رو با الکل یا بوسیله حرارت دادن ضدعفونی کنید،باید اوند هر دو گیاه رو بصورت مماس روی هم قرار بدید، بعد از انداختن کش داخل وکیوم قرار بدید یا کاور کنید تا رطوبت حفظ بشه،یک نکته مهم هم اینکه قبل از انجام پیوند گیاه پایه رو ۲۴ ساعت قبل از انجام پیوند سیراب کنید.بعد از پیوند بمدت ده الی هفت روز گیاه رو در مکان خنک ونیمه سایه نگهداری کنید،بعد از ده روز از کاور خارج کنید وبمرور زمان به جای پرنوری انتقال بدید.

 7. صالح گفته:

  اپوتینا رشدش زیاده اما میخوام چند برابر بشه رشدش . وقتی که پیوند میزنن کاکتوس که بهش پیوند میزنم اوند اصلیش روزنه خشک میشد و پیوندک رو پس میزد

 8. صالح گفته:

  سلام . میخوام اپونتیا رو روی پایه تیغ مشکی پیوند بزنم . تا رشد اپونتیا چند برابر شود . من قبلا چند بار پیوند زدم اما هیچ موقع نگرفته فک کنم پیوند الکی هست و چیز سر کاری.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، اپونتیا که رشدش خوب هست، کاکتوسهایی رو پیوند میزنند که رشد کمتری روی خاک داشته باشه، زمان پیوند هم خیلی مهم هست، واینکه تمام شرایط اگر انجام بشه پیوند میگیره. بهترین زمان برای پیوند اواخر خرداد تا اواخر تابستان هست که گیاه بهترین رشد رو داره، در این فصل رشد بیشتر گیاهان رکود پیدا میکنه واماده خواب زمستانی میشن.

 9. Mahdi گفته:

  با سلام و خسته نباشید . ببخشید . میشه چند مثال از تناسب ژنتیکی پایه و پیوند نام ببرید ؟؟به غیر از اونایی که قبلاً گفتید ..ممنون

 10. محمد گفته:

  سلام. ..
  جوانه های دوماهگی رو میشه روی اپونتیا پیوند زد و اینکه پیوند زدن رو اپونتیا مثل پرسیکا باید انجام داد؟چون نمیشه کش بندازیم گفتم

 11. mahdimousavi8300 گفته:

  سلام.با عرض خسته نباشید خدمت شما.ببخشید سوالی که درباره این موضوع داشتم این بود که آیا اگه ما پیوند خواب روی اپونتیا بزنیم سرعت رشد پایین میاد . یا اینکه در آینده رشدش کمتر از اپونتیا یی هست که پیوند معمولی زده شده.ممنون

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، هیچ تاثیری در روند رشد پیوندک نداره، بعد از اینکه پایه ریشه دار شد، رشد پیوندک شروع میشه ومثل پیوندهای معمولی رشد خواهد داشت.

 12. رضا گفته:

  سلام و خسته نباشید
  پایه پیوند اپونتیا برای گونه آستریاس هم جوابگو هست و نتیجه خوبی داره ؟ ودر مقایسه با پرسیکا کدامیک جواب و رشی بیشتری برای آستریاسها داره ممنون از شما

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام بله هیچ مشکلی نداره میتونید پیوند بزنید ولی سرعت رشد پرسکیا بیشتره و برای جوانه های کوچک پرسکیا گزینه بهتری است.

دیدگاه‌ها بسته شده است.