آیا ریختن آب بر روی کاکتوس ضرر دارد؟

آیا ریختن آب بر روی کاکتوس ضرر دارد؟

آیا ریختن آب بر روی کاکتوس ضرر دارد؟ یکی از سؤالاتی که برای اکثر نگه‌دارندگان کاکتوس‌ها بخصوص افراد تازه کار پیش می‌آید. مفید یا ضرر داشتن ریختن آب بر روی کاکتوس‌ها می‌باشد. ریختن آب بر روی کاکتوس‌ها اگر در سرما و یا زیر آفتاب نباشد هیچ ضرری برای کاکتوس‌ها نخواهد داشت.

آبیاری کاکتوس‌ها از جمله مهم‌ترین قسمت‌های نگهداری کاکتوس است که اغلب گلخانه داران خانگی کاکتوس و علاقه‌مندان به کاکتوس با آن مواجه هستند و از آنجا که اصلی‌ترین عامل خرابی کاکتوسها (گندیدگی) توسط آبیاری زیاد و غیر اصولی به وجود می‌آید و یک روش آبیاری خوب و رعایت میزان آبیاری می‌تواند سلامت کاکتوس‌ها را تضمین کند.

 

روش‌های متفاوتی برای آبیاری کاکتوس وجود دارد البته نوع و میزان آب در آبیاری در همه شیوه‌ها یکسان است و فقط طریقه آبیاری است که در آن‌ها تفاوت دارد.

با بررسی‌های انجام شده هر کدام از شیوه‌های آبیاری بهترین روش آبیاری را آبیاری بارانی برای کاکتوس‌ها پیدا کردیم به این جهت که در این شیوه هم سطح گلدان کاکتوس و هم خود گیاه و هم تمام خاک کاکتوس خیس می‌شود و خیسی محیط اطراف کاکتوس عامل ایجاد رطوبت برای خود گیاه خواهد بود.

 

آیا ریختن آب بر روی کاکتوس ضرر دارد؟
آبیاری بارانی با یک شلنگ و یا یک سری از پخش کننده‌های آب صورت می‌گیرد که آب خروجی را به قطرات کوچک تقسیم می‌کنند این مورد هم برای عدم شستن و جابه‌جا شدن خاک کاکتوس‌ها و هم عدم آسیب به خود گیاه بسیار ضروری است و از طرفی قرار گرفتن قطرات ریز آب بر روی سطح گیاه باعث تمیزی و زیبا شدن کاکتوس می‌شود و عامل جذب رطوبت توسط خارهای کاکتوس خواهد بود.

 

معمولاً در منزل یا گلخانه‌های کوچک برای انجام این شیوه آبیاری از آب مستقیم لوله کشی استفاده می‌شود اما چون در منزل آبیاری انجام می‌شود بنابراین بهترین گزینه خواهد بود اما در گلخانه‌های تجاری و تولیدی از مخازن آب استفاده می‌شود که چندین مزیت عمده دارد که از آنها می‌تواند به رسوب کردن املاک و مواد در آب مخزن اشاره کرد و امکان حل سازی کودها و یا سموم در مخزن از ویژگی‌های استفاده از مخزن برای آبیاری است و اگر بتوانیم از این شیوه استفاده کنیم و در منزل خود از مخزن برای ذخیره آب استفاده کنیم بسیار عالی خواهد شد.

 

شاید گفته شود آب تصفیه منزل کاملاً تمیز و عاری از هرگونه آلودگی است اما حقیقت آن است که با توجه به منطقه میزان املاحی مانند گچ و گوگرد و…. که باعث اثرگذاری بر روی کاکتوس خواهد بود متفاوت است و در برخی مناطق درصد این املاح آن‌قدر زیاد است که بر روی کاکتوس و گلدان کاکتوس رسوب خواهد کرد و هم سطح کاکتوس و محیط نگهداری را کدر خواهد کرد.

دقت کنید در این شیوه آبیاری جایی که تمام سطح گیاه و گلدان با محیط اطراف آن خیس خواهد شد آبیاری را باید بسیار دقت کرد تا هم از اتلاف آب و هم از گندیدگی کاکتوس‌ها بر اثر عدم خشک شدن به موقع خاک کاکتوس جلوگیری کرد.

 

شیوه گفته شده برای آبیاری کاکتوس بسیار مناسب است و در گلخانه‌های تجاری و بزرگ از این شیوه استفاده می‌شود اما هدف از دادن این مقاله لزوم استفاده از آن در منازل و افزایش کیفیت کاکتوس‌های تولید شده در منزل است.

 

البته شاید در منزل شما مقدار بسیار کمی گلدان کاکتوس در حد دو یا سه عدد وجود داشته باشد که بهترین راه حل برای انجام آبیاری ذخیره آب در بطری‌های یک و نیم لیتری و سپس پاشیدن آب بر روی سطح گیاه و گلدان است.

آیا ریختن آب بر روی کاکتوس ضرر دارد؟نویسنده: حمید متین
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
25 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها