آفت و بیماری‌های گل گندمی

آفت و بیماری‌های گل گندمی

آفت و بیماری‌های گل گندمی: گل گندمی که به آن گل عنکبوتی هم گفته می‌شود گیاهی است همیشه سبز که بومی مناطق استوایی و جنوب آفریقا می‌باشد. نام علمی گل گندمی Chlorophytum comosum است. بعضی از آفت‌ها و بیماری‌ها این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهند که در مراحل اولیه باعث زرد یا ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در برگها می‌شود.

علت زرد شدن برگ‌های گل گندمی

کنه تار عنکبوتی گاهی بر روی این گیاه مشاهده می‌شود که در نتیجه برگها زرد و زیر آنان تار عنکبوت ایجاد می‌شود. گرمی و خشکی هوا به شیوع کنه تار عنکبوتی کمک می‌کند.

 

شپشک و شته نیز ممکن است گاهی این گیاه را مورد حمله قرار دهند که هر دوی این حشرات از شیره گیاه تغذیه کرده موجب زردی و ضعیف شدن برگهای آن و در صورت شدت فعالیت ریزش برگهای گیاه خواهند شد. این دو حشره همچنین عسلک ایجاد می‌کنند که موجب چسبناک شدن سطح برگ می‌شود. شپشکها بیشتر در سطح زیر برگ و نواحی نزدیک ریشه فعال هستند.

 

تریپس آفت دیگری است که از قسمت‌های مختلف برگ تغذیه می‌کند و موجب بدشکلی و در هم پیچیدن برگها می‌شود و نقاط نقره‌ای یا سفید رنگی در پهنه برگ شکل می‌گیرد. در مورد آفات می‌توان از سموم سیستماتیک استفاده کرد.

 

بیماری لکه برگی باکتریایی و قارچی از جمله بیماری‌های این گیاه هستند. که لکه‌هایی قهوه‌ای و یا سیاه رنگ بر روی برگها به وجود می‌آورند.
پوسیدگی ریشه ناشی از قارچ‌های فیتیوم و ریزوکتونیا نیز از دیگر بیماری‌های این گیاه هستند که منجر به پژمردن برگ ها و کل گیاه و در نهایت نابودی آن می‌شوند.

 

در مورد بیماری‌ها پیشگیری از درمان بهتر است. خاک زهکش خوب داشته باشد و هیچ گاه خیس و غرقاب نماند. برگهای گیاه در زمان آبیاری خیس و مرطوب نشود. در مورد بیماری‌های قارچی می‌توان از سموم سیستماتیک استفاده کرد. برای خرید سم قارچ‌کش اینجا کلیک کنید.

 

دلیل اصلی سوختگی برگ‌های گل گندمی:
برگهای گیاه گندمی از وجود بیش از اندازه عناصر فلوئور و بور آسیب می‌بینند و نوک و حاشیه آنها قهوه‌ای رنگ و سوخته می‌شود. پس باید از کودها و خاک مناسب برای این گیاه استفاده شود. همچنین استفاده از موادی که جهت براق کردن برگهای گیاهان بکار می‌رود موجب ظهور لکه‌های قهوه‌ای رنگی بر روی برگها می‌شود. در این صورت با پارچه‌ای خیس برگها را تمیز کنید.

برای خرید کود مخصوص اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
107 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها