آموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریوم

آموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریوم

آموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریوم: نگهداری از گل زیبای آنتوریوم می‌تواند باعث زیبایی محیط اطراف ما بشود. نگهداری از این گیاه کار دشواری نیست و با رعایت نکات گفته شده در این مقاله می‌توانید آن را پرورش و نگهداری کنید. نام علمی گل آنتوریوم Anthurium andraeanum است.

 

دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریوم:
یکی از شایع‌ترین مشکلات در نگهداری این گیاه زرد شدن و ریزش برگ‌های آن می‌باشد. از دلایل اصلی این مشکلات می‌توان به وجود آفت‌هایی مانند شته، شپشک ها و تریپس ها اشاره کرد. همچنین آفتاب شدید، کود به میزان بالا و همچنین آبیاری زیاد نیز می‌تواند منجر به زرد شدن و ریزش برگها شود.

 

نحوه آبیاری گل آنتوریوم: 
خاک این گیاه بهتر است همیشه مرطوب بماند البته این به معنی خیس و گل آلود بودن خاک نیست. بلکه خاک همواره باید رطوبت نسبی را داشته باشد. بنابراین زمانی که سطح بالایی خاک شروع به خشک شدن کرد می‌توان گیاه را آبیاری کرد.

 

کمبود آب منجر به سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها و گل‌ها شود. آبیاری بیش از اندازه نیز می‌تواند منجر به زردی برگ‌ها در اثر پوسیدگی ریشه‌ها می شود. از آنجایی که این گیاه به مناطق گرمسیری تعلق دارد بنابراین وجود رطوبت در هوا نیز بسیار مهم است. برای تأمین رطوبت  می‌توان این گیاه را چند باردر روز با آب غبار پاشی کرد. بهتر است برای آبیاری این گیاه از آب‌های بدون املاح و بدون کلر استفاده کنید.

 

نور مناسب گیاه  آنتوریوم:
گل آنتوریوم برای گلدهی به نور ملایم فیلتر شده نیاز دارد نور مستقیم آفتاب می‌تواند موجب سوختگی برگ‌ها و ایجاد ناحیه‌های قهوه‌ای رنگ در برگ و حتی مرگ آن شود. همچنین نور فراوان مانع از گلدهی مناسب این گیاه و کاهش رشد آن خواهد شد. نور کم محیط در طی فصول بهار و تابستان می‌تواند منجر به کاهش رشد و تعداد اندک گل این گیاه شود.
اما توجه داشته باشید که در بهار و تابستان و اوایل پاییز این گیاه را حتماً باید از نور مستقیم آفتاب محافظت کرد. بهترین مکان جایی نزدیک به یک پنجره جنوبی و یا شرقی و یا هر مکان دیگری که پر نور و روشن باشد است. البته گیاه را در مکانی بگذارید که از نور مستقیم آفتاب بخصوص در بعد از ظهر در امان باشد.

 

دما مناسب برای نگهداری گل آنتوریوم: 
دمای مناسب برای رشد آنتوریوم در حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد است.  همچنین هر مقدار که دمای محیط بالاتر باشد باید رطوبت نیز افزایش یابد و آبیاری با فواصل کوتاه‌تری انجام شود. توجه داشته باشید که این گیاه در طی فصل سرد سال ترجیح می‌دهد تا به مدت ۶ هفته در دمای ۱۵ درجه نگهداری شود و در طی این مدت باید آبیاری گیاه را نیز کاهش داد. در طی این مدت گیاه دوران استراحت خود را طی می‌کند و این مسئله به گلدهی بهتر گیاه در سال بعد کمک خواهد کرد.

 

خاک مناسب برای گل آنتوریوم: 
گیاه آنتوریوم به خاکی غنی و عاری از آلودگی نیاز دارد. مثلاً می‌توان از ترکیب یک قسمت پیت ماس با یک قسمت خاک برگ و  یک قسمت پرلیت استفاده کرد. هر ترکیب دیگری که سبک باشد و مواد ارگانیک نیز در خود داشته باشد مناسب است. تعویض گلدان را زمانی انجام دهید که ریشه‌های گیاه از منافذ زیرین گلدان بیرون آمده باشد و یا سطح رویین خاک گلدان به دلیل رشد گیاه و یا آبیاری نشست کرده باشد. در مورد کوددهی می‌توان از کودهایی که اصولاً ملایم هستند مثل فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کرد. اما توجه داشته باشید که کود را با نصف غلظت توصیه شده استفاده کنید. کوددهی این گیاه با غلظت‌های معمولی که برای سایر گیاهان استفاده می‌شود به ضرر این گیاه است و می‌تواند منجر به زرد شدن برگها بخصوص برگ‌های موجود در قسمت پایین گیاه و همچنین سوختگی نوک برگها می‌شود. این لکه‌های سوخته به تدریج بزرگ‌تر می‌شوند. این شرایط در صورتی که از آب با میزان املاح بالا نیز استفاده کنید پیش خواهد آمد. در هر دو صورت می‌توان به منظور شستشوی خاک و خروج املاح اضافی از آن مدتی با آب مقطر گیاه را آبیاری کرد.

آموزش نگهداری از گل آنتوریومآموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریومآموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریومآموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریوم

نویسنده: محمودی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
61 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها