درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی

درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی

درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی: گیاه بنفشه آفریقایی بسیار مستعد پوسیدگی می‌باشد. دو نوع پوسیدگی کلی در این گیاه مشاهده می‌شود. پوسیدگی ریشه و پوسیدگی تنه گیاه. اولین نشانه‌های پوسیدگی در گل بنفشه آفریقایی زرد شدن و پژمردگی برگ‌ها می‌باشد که به محض ملاحظه باید جدی گرفته شود و گیاه مورد بررسی قرار گیرد.

 

پوسیدگی ریشه بنفشه آفریقایی: 
در این نوع پوسیدگی ریشه‌ها کلاً سیاه شده و به تدریج حالت پودر شده و نابود می‌شود. در این نوع پوسیدگی گیاه نمی‌تواند آب جذب کند درنتیجه برگ‌ها پژمرده و بی‌حال می‌شوند. برای درمان تمامی ریشه‌های پوسیده رو جدا کنید و محلول قارچ‌کش بزنید و گیاه را بکارید تا ریشه جدید بزند.

 

پوسیدگی تنه بنفشه آفریقایی: 
در این نوع پوسیدگی تنه گیاه دچار بیماری قارچی شده و گیاه از بین می‌رود. در این حالت برگ‌ها آب زیادی از دست داده و کاملاً پژمرده می‌شوند، حال باید چیکار کنیم؟ تمام قسمت‌های قهوه‌ای شده وپوسیده را جدا می‌کنیم تا جایی که به قسمت‌های سالم برسیم، اگر دیدیم بوته تنه ندارد، چند ردیف از برگ‌های زیرین را جدا می‌کنیم و در واقع با این کار برایش تنه درست کردیم، بعد درخاک بنفشه می‌کاریم، انتقالش میدهیم به جای خنک، میتوانیم کاورش هم بکنیم. بعد از چند روز ریشه میزند و دوباره رشد می‌کند. برای درمان می‌توان از محلول سم‌های قارچ‌کش هم استفاده کنید بعد از جدا کردن قسمت‌های آلوده شده.

 

نحوه تشخیص پوسیدگی ریشه بنفشه آفریقایی:
اگرگیاه شما کم آبی نداشته، یعنی مثل روند قبلی آبیاری می‌کنید ولی یهو برگ‌ها شروع کردن به پژمرده شدن حتماً ریشه را از نظر پوسیدگی بررسی کنید. فقط دقت کنید اگر در حد یکی دوتا از برگ‌های پایینی پژمرده یا زرد هست ممکن است طبیعی باشد، چون برگ‌های پایینی به مرور زمان پژمرده شده و از بین میروند.


دلیل زرد شدن برگ گل بنفشه آفریقایی:

همان‌طور که در بالا اشاره شد از دلایل اصلی زرد شدن و ریزش برگ‌های گل بنفشه آفریقایی بیماری‌های قارچی می‌باشد. ولی دلایل دیگری هم ممکن است باعث زرد شدن برگ‌ها بشود. کمبود مواد غذایی در خاک که با کوددهی می‌تواند برطرف شود. آبیاری زیاد، خاک سنگین که باعث شود ریشه نتواند به راحتی گسترش پیدا کند. در فصل رشد از کودهای NPK می‌توانید برای گل بنفشه آفریقایی استفاده کنید.
درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی
درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی
نویسنده: فردوس عبدی قویدل

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

2 دیدگاه برای “درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی

  1. مریم گفته:

    با عرض سلام
    من حدودا یک سال پیش یک گلدان بنفشه آفریقایی گرفتم و خیلی هم خوب رشد می کرد و گل می داد تا اینکه هته ی پیش گلدانش را عوض کردم . و تقریبا ۸۰ درصد از برگهای پایینیش شل شده و روی گلدان افتاده فقط ۲-۳ تا برگ بالایی فعلا شل نشده . البته گلدان قبلیش پلاستیکی بوده و گلدان فعلیش سرامیکی است .لطفا راهنماییم کنید که آیا گیاهم قابل احیا است ؟

    • کارشناس 1 گفته:

      سلام، احتمالا موقع تعویض گلدان ریشه های گیاه اسیب دیدند میتونی با محلول قارچ کش گیاه رو ابیاری کنید برای بنفشه ها گلدان سرامیکی مناسب نیست احتمال از بین رفتنش زیاد هست یا باید ابیاری منظم انجام بدید تا خاکش خشک نشه.

دیدگاه‌ها بسته شده است.