دلیل ایجاد لکه‌های سیاه بر روی برگ کراسولا چیست؟

دلیل ایجاد لکه‌های سیاه بر روی برگ کراسولا چیست؟

دلیل ایجاد لکه‌های سیاه بر روی برگ کراسولا چیست؟ بسیار مشاهده می‌شود که بر روی برگهای گیاهان گوشتی لکه‌های سیاه یا قهوه‌ای رنگی وجود دارد. یکی از ساکولنت هایی که خیلی دچار این عارضه می‌شود، ساکولنت کراسولا است. کراسولا ها جز ساکولنت ها هستند و یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است و انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای نیازهای کشت مشابهی است.

این گیاه بومی آفریقای جنوبی است به خاک سبک و متخلخل و زهکشی بالا نیاز دارد به خشکسالی مقاوم و دارای نیازهای رطوبتی کم است زهکشی ضعیف و خاک سنگین می‌تواند آسیب‌های جدی به گیاه وارد کند. عوامل متعددی باعث ایجاد لک سیاه در کراسولا  می‌شود از جمله حمله حشرات.ویروس‌ها.بیماری‌های قارچی و حتی مراقبت‌های نادرست. بیماری‌های مختلف می‌توانند به سلامت گیاه آسیب رسانده و یا حمله حشرات می‌تواند ظاهر گیاه را پوسته پوسته و نازیبا کند.

 

در این مقاله شما را با ۴ عامل اصلی ایجاد لکه در گیاه کراسولا آشنا می‌کنیم:

 

مهم است که ما علل احتمالی ایجاد لکه سیاه در برگ و ساقه کراسولا را بدانیم تشخیص مناسب و زود هنگام می‌تواند منجر به رفع بیماری و بازگشت سلامت گیاهمان شود.

 

۱- حشرات:
حشراتی که می‌توانند به گیاه کراسولا آسیب بزنند شامل: آفت شته. کنه تار عنکبوتی. آفیدز و شپشک آرد آلود است.

 

شپشک آردآلود عموماً در پشت برگهای کراسولا به صورت توپک‌های سفید پنبه‌ای ظاهر می‌شود از شیره گیاه تغذیه می‌کند تداوم فعالیت این حشره باعث نابودی گیاه می‌شود برای رهایی از شر این آفت با کمک پنبه الکلی و با حوصله تمام قسمت‌های آلوده را پاک کنید.

 

کنه‌های تار عنکبوتی حشرات کوچک سفید و قرمز رنگی هستند که در زیر برگهای گیاه فعالیت کرده و باعث زرد شدن، بیحالی و ریزش برگها می‌شود، این حشرات عموماً تمایل به فعالیت بر روی گیاهانی دارند که گرد و غبار زیادی روی برگها وجود دارد شستشوی گیاه آلوده با فشار آب و استفاده از محلول آب و مایع ظرف‌شویی می‌تواند در کنترل این آفت مؤثر باشد.

 

آفیدز حشرات مکنده‌ای هستند که از شیره گیاه تغذیه می‌کنند رنگ آنها از سبز تا زرد* قهوه‌ای یا سیاه است. عسلکی که توسط آفیدز ایجادمیشود محیطی را به رشد برای قالب‌های تیره رنگ ایجاد می‌کند و باعث ایجاد تغییر رنگ سیاه در برگ گیاه کراسولا می‌شود به محض اینکه این آفت را دیدید برگهای خیلی آلوده را کات کنید و بقیه برگها و ساقه گیاه را بشویید تا شته‌ها را حذف کنید به هیچ عنوان برای مقابله با آفات گیاه کراسولا آواتا از صابون‌های حشره کش استفاده نکنید.

 

۲- ویروس‌ها:
لکه‌های سیاه در برگ گیاه کراسولا  می‌توانند از طریق ویروس ایجاد شوند حلقه سیاه یک ویروس است که به عنوان نقاط سیاه در زیر برگهای گیاه ظاهر می‌شود.

 

بیماری ویروسی درمان ندارد و تنها راه دور انداختن گیاه بیمار است. اگرچه در حجم کم می‌توان با حذف قسمت‌های آلوده گیاه را به ظاهر نجات داد اما ممکن است بیماری ویروسی سیستمیک باشد، پس به هیچ عنوان از گیاه آلوده به ویروس قلمه تهیه نکنید. ویروس‌ها توسط حشرات گسترش می‌یابند با پیشگیری از آلوده شدن حشرات به آلودگی ویروسی می‌توان انتشار و سرایت  این بیماری را در گلخانه به بقیه گیاهان کم کرد.

 

۳- قارچ‌ها:
بیماری قارچی می‌تواند لکه‌های سیاه در برگ گیاه کراسولا ایجاد کند با توجه به نوع بافت (گوشتی و آبکی بودن برگها), این گیاه نسبت به بقیه گیاهان کمتر در معرض ابتلا به بیماری قارچی قرار می‌گیرد با این حال بیماری قارچی آنتراکنوز و سایر قارچ‌ها می‌تواند مشکلاتی برای این گیاه شاداب ایجاد کند.

 

همیشه به یاد داشته باشید هرس گیاهان با ابزارهای باغبانی آلوده به گسترش بیماری قارچی کمک می‌کند پس قبل از هرس حتماً وسایل را ضد عفونی کنید.

 

۴- آبیاری زیاد:
گیاهان کراسولا  نیاز به خاک سبک و زهکشی بسیار بالا دارند این گیاهان را در خاک ماسه‌ای کشت کرده و زمانی که تمام لایه‌های خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه شده و یا گیاه را به بیماری آدم مبتلا می‌کند.

 

بیماری آدم با ایجاد سلولهای متورم (تاول مانند) بر روی برگهای پایین و قدیمی گیاه شروع شده و به سرعت گسترش می‌یابد تاولهای آبکی بر روی سطح برگها ایجاد شده و ظاهر گیاه را نازیبا می‌کند.

 

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آدم:
بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان خشک شود گیاه را در حد نیاز و مرطوب کردن خاک آبیاری کنید آبیاری را در ساعات اولیه روز انجام دهید که دما در طول روز رو به افزایش است و آب سریع‌تر جذب می‌شود.


نویسنده: خانم یزدانی

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
43 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها