علت گل ندادن کاکتوس‌ ها چیست؟

علت گل ندادن کاکتوس‌ها چیست؟

علت گل ندادن کاکتوس‌ها چیست؟ کاکتوس ها از جمله گیاهان گل‌داری هستند که مدتی است جای خود را در منزل ما پیدا کرده‌اند و زینت بخش منازل حیاط و ایوان خانه‌ها شده‌اند. یکی از زیبای های توصیف ناپذیر درباره کاکتوس‌ها گل‌های بسیار زیبای آنها است که هر کس را مجذوب خود خواهد کرد.

 

اما همیشه این سؤال برای علاقه‌مندان به کاکتوس پیش می‌آید که چرا کاکتوس‌های من گل نمی‌دهند؟ پس اگر شما هم جویای علت عدم گلدهی کاکتوس‌های خود هستید این مقاله را دنبال کنید.

 

اول از همه لازم است گفته شود که تمام کاکتوس‌ها با هر نوع شکلی که باشند گل می‌دهند و ما به هیچ عنوان کاکتوس بدون گل نداریم پس شک نکنید تمام کاکتوس‌های منزل شما روزی نیز به گل خواهند نشست.

 

و نکته بعد اینکه فصل گلدهی کاکتوس‌ها از اوایل فروردین شروع می‌شود و تا اواخر تابستان و در برخی واریته ها اوایل پاییز نیز ادامه می‌یابد پس در فصل زمستان انتظار گلدهی از کاکتوس‌های خود نداشته باشید.

 

حال اگر در فصل رشد کاکتوس هستید و کاکتوس شما گل نداده است باید مربوط به یکی از موارد زیر باشد:

 

۱- سن گلدهی:
هر کاکتوس برای اینکه گل بدهد نیازمند رسیدن به سنی خاص است برخی از کاکتوس‌ها زودتر گل می‌دهند و برخی دیگر تا سنین بالا نیز گل نخواهند داد پس برای دانستن سن گلدهی کاکتوس‌های خود به اطلس کاکتوس‌های سایت سر بزنید تا بدانید کدام کاکتوس شما در اولویت گلدهی قرار دارد.

 

۲- نیازهای نوری:
کاکتوس‌هایی می‌توانند به خوبی گل بدهند که به طور کامل نیازهای نوری آنها برطرف شده باشد کاکتوس‌هایی که در شرایط بد نگهداری قرار دارند و به صورت علفی رشد کردند تا زمانی که شرایط برای آنها ایده آل نباشد گل نخواهند داد پس برای آشنایی با طریقه درست نگهداری کاکتوس‌ها و شرایط نوری مورد نیاز برای رشد کاکتوس به قسمت آموزش سایت سر بزنید و از مقالات و کارشناسان ما در این زمینه استفاده کنید.

 

۳- خواب زمستانی:
شاید بعد از سن گلدهی اصلی‌ترین دلیل گل ندادن کاکتوس‌ها عدم خواب زمستانی باشد هر کاکتوس برای اینکه بتواند در طول فصل بهار گل بدهد نیاز به خواب زمستانی دارد به این صورت که با ورود به فصل سرد دمای محل نگهداری کاکتوس اندکی سردتر باشد و آبیاری نیز به طور کامل قطع شود و گیاه رشدی نداشته باشد و سپس در آغاز فصل بهار با شروع گرم شدن هوا آبیاری انجام شود معمولاً در محیط منزل از آنجایی که دما همیشه ۲۵ درجه است و تمام طول زمستان نیز به کاکتوس آب داده می‌شود کاکتوس به خواب زمستانی نمی‌رود و در نتیجه بهار گل دهی ندارد پس حتماً یک فصل اجازه دهید که کاکتوس شما استراحت کند تا بهار بتوانند گلدهی خوبی داشته باشد.

 

۴- خاک و آبیاری مناسب:
کاکتوس‌ها برای رشد بهتر و گلدهی نیاز به خاک مناسب و آبیاری منظم در فصل رشد هستند. پس برای گلدهی به آبیاری آنها دقت داشته باشید و همچنین می‌توانید از کودهای مخصوص کاکتوس‌ها نیز در فصل رشد استفاده نمایید.

 

موارد گفته شده موارد اصلی برای گلدهی کاکتوس‌ها هستند و اغلب با رعایت این نکات کاکتوس شما گل دهی خوبی را خواهد داشت فراموش نکنید که کاکتوس‌ها نیازهای دیگری از جمله خاک خوب و دمای مناسب نیز دارند و این‌ها هم در گل دهی نقش دارند اما نقش آنها کم رنگ‌تر است پس با مطالعه شرایط نگهداری کاکتوس در بانک مقالات سایت علاوه بر اینکه گیاهان سالم و شاداب خواهید داشت لذت گلدهی کاکتوس آن را نیز در فصل بهار خواهد داشت.

گلدهی کاکتوس

علت گل ندادن کاکتوس‌ها چیست؟

نویسنده: حمید متین
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
166 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها