چرا کاکتوس من گل نمی‌دهد

چرا کاکتوس من گل نمی‌دهد

چرا کاکتوس من گل نمی‌دهد یا اصلاً مگه کاکتوس‌ها هم گل می‌دهند؟، اینها سوالهایی هستند که تقریباً هر روز از ما پرسیده می‌شود. برخلاف تصور خیلی‌ها تمامی کاکتوس‌ها گل می‌دهند، فقط سن گلدهی کاکتوس‌ها و ساکولنت ها متفاوت است. بعضی از گونه‌های کاکتوس مثل مامیلاریاها در سن خیلی کم حتی اگر شرایط فراهم باشد در یک سالگی به گلدهی می‌رسند، بعضی کاکتوس‌ها مانند سفالوسرئوس یا همان کاکتوس اولدمن در سن بالای ۴۰ سالگی به گلدهی می‌رسد و یا کاکتوس اچینو گرزونی (همان صندلی مادر زن خودمان) در سن بالای ۲۵ سالگی گل می‌دهد. البته تنها سن گل دهی کافی نیست و سایر شرایط نیز باید فراهم باشد، که در زیر به این موارد اشاره می‌کنم. امیدوارم با رعایت این موارد کاکتوس‌های شما هم  گل بدهند. کاکتوس‌ها کم‌توقع‌ترین گیاهان هستند، سعی کنید با اندکی وقت گذاشتن به آنها از پرورش آنها لذت ببرید و دیگه نپرسید چرا کاکتوس من گل نمی‌دهد!

۱- سن گلدهی:
در مورد سن گلدهی در بالا اشاره شد که هر کاکتوس یا ساکولنتی باید به سنی برسد که قادر به تولید گل باشد و مثالهایی هم زده شد. در آخر مقاله به سن گلدهی بعضی از گونه‌های دیگر اشاره خواهم کرد.

 

۲- دما:
شرایط محیطی مانند نور دما رطوبت تأثیر زیادی در رشد کاکتوس‌ها و ساکولنت ها و به گل نشستن آنها دارد. کاکتوس‌ها در فصل خواب به نور کمتر و آبیاری و رطوبت بسیار کمی نیاز دارند.
یکی از مهم‌ترین پارامترها برای گلدهی کاکتوس‌ها خواب زمستانی می‌باشد، کاکتوس‌ها برای خواب به دما و نور پایینی نیاز دارند. دمایی حدود ۸-۱۲ درجه دمای ایده عالیست البته باز به گونه گیاه بستگی دارد ولی به طور کلی این دمای خوبی برای خواب رفتن کاکتوس‌هاست و باز تاکید می‌کنم که از آبیاری زیاد هنگامی که گیاه خواب است خودداری کنید.

 

۳- نور:
کاکتوس‌ها و ساکولنت ها برای گلدهی در فصل رشد که برای اکثر گیاهان بهار و تابستان است به نور فراوان احتیاج دارند، بدون نور مرگ گیاه حتمی است. سعی کنید نور را فیلتر کنید چون نور شدید آفتاب باعث از بین رفتن بافت‌های خارجی گیاه می‌شود و به اصطلاح کاکتوس دچار آفتاب سوختگی می‌شود. برعکس در فصل خواب نور کمی احتیاج دارند.

 

۴- خاک مناسب:
کاکتوس‌ها برای گلدهی به خاک غنی احتیاج دارند با زهکشی مناسب، یکی از فرمول‌هایی که در اکثر کلاسهام توصیه می‌کنم ترکیب خاک شامل ۷۰ درصد ماسه بدون خاک ۱۵ درصد پیت ماس و ۱۵ درصد ورمی کمپوست است (توصیه می‌شود مقاله کامل خاک کاکتوس‌ها را مطالعه کنید). در فصل رشد به کاکتوس‌ها کودهای ازت پایین و پتاس بالا داد، البته کودهی بیشتر برای کاکتوس‌های کوچک برای افزایش رشد توصیه می‌شود. (برای راهنمای کامل کودهی این مقاله را مطالعه کنید).

 

۵- خواب زمستانی:
کاکتوس برای شکوفا شدن در بهار و تابستان نیاز به استراحت در زمستان یا اصطلاحاً خواب زمستانی دارند. بهتر است در زمستان کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را در مکانی خنک در حدود ۷ تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید و آبیاری را به حداقل برسانید تا کاکتوس به خواب زمستانی برود.

سن گل‌دهی بعضی از واریته های کاکتوس‌ها:
البته این مقدار ثابت نیست و به شرایط محیطی گیاه بستگی دارد.

آستروفیتومها بعد از ۳-۴ سالگی
ژیمینو کالسیوم ها بعد از ۲-۳ سالگی
نوتو کاکتوس‌ها بعد از ۲-۳ سالگی
اچینو گرزونی بعد از ۲۵ سالگی
مامیلاریاها بعد از ۲ سالگی
اسپوستوا ها بعد از ۲۰ سالگی
هاورتیاها بعد از ۲ سالگی
فروها بعد از ۵ سالگی
ملوها بعد از ۵-۶ سالگی و بعد از در آوردن سفالیوم
آریوکارپوس ها بعد از ۵ سالگی
کوریفانتاها بعد از ۳ سالگی
افوربیا میلی یا مرجان بعد از ۱-۲ سالگی

 

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
27 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها