آنچه در مورد نخل ماداگاسکار باید بدانیم

آنچه در مورد نخل ماداگاسکار باید بدانیم

آنچه در مورد نخل ماداگاسکار باید بدانیم: پاچیپودیوم ها گیاهانی شاداب مانند کاکتوس‌ها هستند اما تفاوت اساسی آنها با کاکتوس‌ها در این است که آنها دارای برگ‌های مرئی هستند در برخی گونه‌ها برگ‌ها در رابطه با این گیاه بسیار بزرگ هستند مانند پاچیپودیوم لامری یا پاچیپودیوم ریدونیوم، این ویژگی بدین معنی است که این گیاه از برگ‌های خود برای به دست آوردن سریع آب و دی اکسید کربن استفاده می‌کند.

 

بنابراین آنها نیازهای تغذیه‌ای خود را به خصوص در فصل بارانی از طریق برگ دریافت می‌کنند. در مناطق بومی خود ممکن است این گیاهان به طور ناگهانی در فصل گرم و خشونت آمیز قرار بگیرند از این‌رو ذخیره آب برای انها ضروری است زیرا فصل بارش در محیط طبیعی آنها بسیار کوتاه است.

 

 

پاچی پودیوم ها دارای ریشه‌های فیبری بزرگ هستند زیرا آنها نیاز به استفاده از باران‌های ناگهانی (اما بسیار نادر) درزیستگاه طبیعی خود دارندپاچی پودیوم ها دارای پوست ضخیم و براق هستند که باعث می‌شود تا آنها بتوانند نور خورشید را قویاً منعکس کنند و در طول دوره‌های خشکسالی از خود در برابر گرما و نور محافظت کنند.

 

 

شرایط رشد و مراقبت عمومی:
سه پارامتر نور، دما و آبیاری باید به طور منظم برای این گیاه رعایت شود شما نباید یکی را بدون آن دو تغییر دهید. بنابراین مهم است که توجه داشته باشید که تعادل این سه پارامتر سلامت خوب یا بد گیاهان را تعیین می‌کند.

 

نور:
انواع پاچی پودیوم ها به جز P:succulentum و P:bispinosum  از آفریقای جنوبی نیاز به نور زیادی دارند زیرا این گیاهان در کشورهای گرمسیری در اصل با نور کامل خورشید رشد می‌کنند. نور مستقیم خورشید مطلقاً ضروری نیست اما نور خورشید نباید توسط حفاظ طبیعی یا مصنوعی فیلتر شود. پاچی پودیوم با کمبود نور از بین می‌رود بدنه این گیاه بر خلاف ظاهر خشن و تیغ دار ضعیف است در شرایط کم نوری برگ‌ها بیش از حد نرم و بزرگ شده و با گذشت زمان گیاه حساس به بیماری و قارچ خواهد شد و در نهایت می‌میرد.

 

دما:
دمای هوا می‌تواند زیاد باشد همان‌طور که در تابستان نیز در زیستگاه‌های ماداگاسکار و آفریقای جنوبی وجود دارد حداقل دما برای رشد پاچی پودیوم بسیار مضر است برای اکثر انواع پاچی پودیومها حداقل درجه حرارت حدود ۱۳ درجه سانتی‌گراد است اما این درجه به رطوبت بستر بستگی دارد در شرایط خشک‌تر دمای پایین‌تر هم امکان پذیر است.
ولی به طور کل در حالت ایده آل نباید از دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد در طول دوره استراحت پایین‌تر باشد.

 

آبیاری:
در دوره رشد فعال پاچی پودیوم ها نیاز به آب زیادی دارند. واقعیت این است که در محیط اقلیمی آنها برای مدت زمان محدودی باران‌های فراوان می‌بارد و این گیاه آب را برای دوره خشکسالی ذخیره می‌کند. برای مبتدیان گاهی اوقات دشوار است که چه زمانی و چه مقدار آب باید به پاچی پودیوم بدهند در هر صورت شما نباید با این گیاه مانند یک کاکتوس در آبیاری رفتار کنید.

 

یک قاعده مفید این است که در طول دوره رشد فعال قبل اینکه تمام لایه‌های خاک خشک شود شما گیاه را آبیاری کنید. دوره خواب و استراحت پاچی پودیوم ها حساس‌ترین لحظات برای تصمیم گیری در مورد میزان و نحوه آبیاری است و تعیین موعد آبیاری در این زمان برای مبتدیان بسیار دشوار است در حقیقت این گیاه نمی‌تواند مانند کاکتوس‌ها بدون آبیاری در دوره استراحت تا فصل رشد فعال زنده بماند و این تفاوت اساسی آن را از سایر گیاهان متمایز می‌کند.

 

آفات و بیماری‌ها:
خوشبختانه پاچی پودیوم ها به ندرت توسط حشرات مورد حمله قرار می‌گیرند و همچنین ابتلا به بیماری قارچی بسیار نادر است. ممکن است مواقعی مشکلاتی باشد مانند حمله شپشک که به وسیله مکانیکی (پاشش آب یا سم بر روی برگ‌ها) و یا استفاده از محصولات بیولوژیکی و ارگانیک رفع شود. اکثر مشکلاتی که برای این گیاه به وجود می آید از درمان و کشت حاصل می‌شود بنابراین قبل از اینکه گیاه را با محصولات شیمیایی درمان کنید مهم است که ابتدا با حذف فیزیکی اقدام کنید. چرا که عواقب مصرف مواد شیمیایی بر روی این گیاه بسیار بد است.
نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
37 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها