ناگفته‌هایی در مورد گیاه آدنیوم

ناگفته‌هایی در مورد گیاه آدنیوم

ناگفته‌هایی در مورد گیاه آدنیوم: آدنیوم گیاهی است با ساقه گوشتی و آبدار که آب را درون ساقه‌های خود ذخیره می‌کند. گیاه آدنیوم برگ‌هایی سبز، با سطح پهن و چرم مانند دارد، گل‌های آن بسیار زیبا بوده و تنوع رنگ گل‌ها در آن زیاد است و به علت زیبایی گلهایش به رز صحرایی معروف شده است. زیبایی و خاص بودن آدنیوم فقط مربوط به گلهای آن نیست و شکل و فرم تنه آن، اورا منحصر به فرد کرده است. این گیاه به دلیل نحوه رشدی که دارد و همین‌طور شکل برگ‌ها و گل‌ها و فرم تنه‌اش برای تهیه بونسای بسیار گزینه مناسبی است.

 

البته این گیاه در اثر خراشیده شدن یا وارد شدن آسیب به تنه یا شاخه هایش، یک نوع شیره سمی خطرناک تولید می‌کند و به همین علت در مواقع کار با این گیاه حتماً از دستکش‌های مخصوص استفاده کنید و از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگهدارید. این گیاه دارای گونه‌های مختلفی است و معروف‌ترین آن‌ها که بین مردم و علاقه‌مندان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است گونه Adenium obseum آن است. این گونه از گیاه آدنیوم معمولاً همیشه سبز است اما در فصل زمستان که هوا کمی سرد می‌شود و گیاه به دوره خواب می‌رود ممکن است برخی از برگ‌ها و یا همه برگ‌های آن بریزد و گیاه خزان کند. البته این واقعه کاملاً طبیعی بوده و با فرارسیدن فصل بهار باز برگ‌های جدید و جوان پدیدار می‌شوند و گیاه گلهای زیبایی تولید می‌کند. گل‌های آن برای چند هفته در فصل بهار ظاهر می‌شوند و زیبایی خاصی را به گیاه می‌دهند.

رشد این گیاه به صورت بوته‌ای بوده و ارتفاع آن ممکن است به ۱ الی ۳ متر برسد. قسمت پایین تنه آن قطورتر از قسمت‌های بالایی آن است، برگ‌های آن در بالای تنه شکل می‌گیرند و طول برگ‌ها ۵ الی ۱۵ سانتی متر و عرض برگ‌ها ۰/۳ الی ۳ سانتی متر است. گلهای آن مانند شیپور بوده و ۵ عدد گلبرگ دارند که به رنگ صورتی یا قرمز می‌باشند.

 

شرایط نگهداری آدنیوم به صورت زیر می‌باشد:

۱_نحوه آبیاری آدنیوم:
این گیاه همانند کاکتوس‌ها به آبیاری زیاد حساس است. زمانی که خاک کاملاً خشک شد و رطوبتی در خاک وجود نداشت گیاه را آبیاری کنید. خشکی کشیدن زیاد برای آن مضر بوده باعث ریزش برگ‌ها، چروکیده شدن تنه و عدم گلدهی آن می‌شود و از رشد آن جلوگیری می‌کند. البته آبیاری زیاد و مداوم به صورتی که خاک همیشه خیس و مرطوب باشد منجر به پوسیدگی و گندیدگی شده و گیاه از بین می‌رود. آب، آبیاری باید فاقد املاح سخت باشد و حداقل ۲۴ ساعت آب را کنار گذاشته تا هم کلر آن خارج شود و هم، هم دمای محیط شود. آبیاری با آب سرد یا آب خیلی گرم برای گیاه مضر است.

 

۲_نور مناسب آدنیوم:
این گیاه به نور فراوان و نور مستقیم خورشید نیاز دارد و نور کم باعث رشد علفی آن می‌شود به گونه‌ای که تنه آن دراز و نازک شده فاصله برگ‌های آن کم می‌شود و برگ‌های جدید کوچک و رنگ پریده هستند و گیاه گلدهی نمی‌کند. سعی کنید گیاه را از آفتاب داغ تابستان دور نگهدارید و نور را فیلتر کنید تا از آفتاب سوختگی جلوگیری شود. این گیاه حداقل در طول روز به ۸ الی ۱۰ ساعت نور مناسب نیاز دارد.

 

۳_ خاک آدنیوم:
به خاکی سبک و با زهکشی خوب نیاز دارد تا آب اضافی از گلدان خارج شود. می‌توانید برای زهکشی و سبک شدن خاک از پیت ماس، شن یا قلوه سنگ‌های خیلی کوچک استفاده کنید. برای خاک این گیاه از ترکیب‌های پیت ماس، کوکوپیت، شن و ماسه شسته شده رودخانه، کودهای پوسیده دامی یا ورمی کمپوست استفاده می‌کنند. استفاده به میزان اندازه از خاک ذغال برای ترکیب خاک تأثیر خوبی در جلوگیری از بیماری‌های قارچی دارد. هرسال یا دو سال یکبار نسبت به تعویض خاک گلدان این گیاه اقدام کنید تا مواد مغذی مورد نیاز برای گیاه در خاک موجود باشد.

 

۴_ دمای مناسب برای آدنیوم:
این گیاه در محل زندگی خود و در طبیعت دمایی حدود ۴۸ درجه را تحمل می‌کند اما گیاهان جوان که در گلدان کاشته شده‌اند نباید در معرض دمای بالاتر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد قرار گیرند. دمای مناسب برای رشد این گیاه ۲۰ الی ۳۰ درجه است و دمایی بالاتر و پایین‌تر رشد آن را کند می‌کند. گیاه را در معرض هوای آزاد قرار دهید و شب‌ها خنک‌تر از روزها باشد. در زمستان دمای این گیاه پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد نباشد چون باعث خرابی و از بین رفتن آن می‌شود و از آن یخزدگی آن جلوگیری کنید. برای گلدهی لازم است زمستان در دمای خنک که حدود ۱۰ الی ۱۴ درجه است قرار گیرد تا دوره خواب برایش فراهم شود.

 

۵_ رطوبت مورد نیاز آدنیوم:
این گیاه به رطوبت نیاز چندانی ندارد ولی هفته‌ای یک‌مرتبه اسپری روی برگ‌های آن باعث شادابی‌اش می‌شود. سعی کنید هنگام اسپری کردن آب بر روی تنه و ساقه نریزد و فقط آب را بر روی برگ‌ها اسپری کنید. اسپری آب در صبح زود و هنگامی که آفتاب به صورت مستقیم بر روی گیاه نتابیده صورت گیرد و مطمئن شوید که تا هنگام تابیدن آفتاب آب اسپری شده روی گیاه خشک شود وگرنه باعث ایجاد لک‌های سوختگی بر روی گیاه می‌شود. هر مدت یکبار برگ‌ها را تمیز کنید تا لکه‌هایی که از قطرات آب بر روی گیاه باقی مانده است تمیز شود و اینکار به جذب نور و تنفس گیاه کمک می‌کند.

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
18 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها