علت رشد طولی یا باریک شدن کاکتوس‌ ها چیست؟

علت رشد طولی یا باریک شدن کاکتوس‌ها چیست؟

علت رشد طولی یا باریک شدن کاکتوس‌ها چیست؟ علت رشد طولی کاکتوس‌ها، رشد علفی، باریک شدن یا دلیل کم نور شدن کاکتوس‌ها چیست و برای جلوگیری از این مشکل چه اقداماتی لازم است؟ کاکتوس‌ها گیاهان بسیار زیبا و جذابی هستند و به علت تنوع و شکل ظاهری زیبا هر کس را به خود جذب می‌کند و همه دوست دارند و یک گلدان از این گیاه زیبا را در منزل داشته باشند.

پس از خرید یک گلدان کاکتوس و قرار دادن آن در محیط منزل که اغلب کم نور است و شرایط نوری مناسب برای رشد کاکتوس را ندارد در اوایل مشکل چندانی در ظاهر کاکتوس به وجود نخواهد آمد اما پس از گذشت چند ماه کاکتوس به شکل طولی و باریک رشد خواهد کرد و از شکل گرد طبیعی خود یا شکل ستونی و قطور خارج خواهد شد که موجب بد فرم شدن و ناپسند شدن گیاه می‌شود. از اولین نشانه‌های کم نوری رنگ پریدگی قسمت‌های در حال رشد کاکتوس می باشد.

حال علت رشد طولی کاکتوس‌ها چیست؟
کاکتوسها گیاهان مقاومی هستند که برای رشد عادی و مطلوب به نور فراوان احتیاج دارند، لازمه رشد آنها نوردهی کافی به کاکتوس است. منظور از نوردهی به کاکتوس‌ها نور مستقیم یا فیلتر شده‌ی خورشید است نه نور چراغ‌های منزل.

از آنجایی که اغلب خریداران کاکتوس‌ها با شرایط نگهداری و نوردهی مناسب کاکتوس‌ها آشنا نیستند کاکتوس‌ها به اندازه کافی نور دریافت نخواهند کرد و پس از مدتی به شکل طولی و باریک رشد می‌کند که تمامأ ناشی از کم نوری گیاه است.

رشد طولی کاکتوس‌ها یک روند دفاعی در کاکتوس است که گیاه به این شیوه تدبیری می‌اندیشد تا با رشد سریع‌تر و باریک‌تر خود را به منابع نور برساند تا بتوانند به طور کامل تغذیه کند.

هنگامی که کاکتوس در معرض کم نوری قرار می‌گیرد تیغ‌ها کوتاه‌تر می‌شوند قطر گیاه کمتر می‌شود و در کاکتوس‌های گرد هم حتی شکل ستونی به خود می‌گیرند.

این رشد طولی تا زمانی ادامه می‌آید تا به نور بیشتر برسند و بعد از آن که به نور مناسب رسیدن رشد جدید کاکتوس خوب خواهد شد و طول کامل به خود خواهد گرفت.

چه کار کنیم تا کاکتوس‌ها طولی رشد نکنند؟

۱. ابتدا قبل از خرید هر نوع کاکتوس شرایط نوری و محیطی مورد نیاز آن را فراهم کنیم سپس اقدام به خرید کنید.

۲. در صورتی که یک گیاه دارید که به رشد طولی دچار شده محل نگهداری آن را پر نور تر کنید.

۳. حتماً آن قسمت از کاکتوس خود را که رشد طولی داشته است را با یک چاقوی تیز و تمیز جدا کنید و اجازه دهید کاکتوس در شرایط جدید خود تن جوش‌های مناسبی بدهد زیرا حتی اگر محیط کاکتوس را پرنور کنید آن قسمت از کاکتوس که رشد طولی داشته است هرگز قطور نخواهد شد و دست آخر حتی پس از رشد خوب شکل و فرم بدی به کاکتوس می‌دهد. البته این مورد در مورد کاکتوس‌هایی که خیلی کم نور شده‌اند کاربرد دارد.

۴. برای مشکل کم نوری خود می‌توانید از نور مصنوعی نیز استفاده کنید البته از نورهای مخصوص با طیف‌های آبی، قرمز، زرد یا سفید.

نکته: ما هرگز برای نگهداری از کاکتوس‌ها پیشنهاد به استفاده از نور مصنوعی نمی‌کنیم به این علت که هم نور مصنوعی نمی‌تواند نیازهای کامل گیاه را تأمین کنند و همچنین خرید تجهیزات آن هزینه زیادی در بر دارد و همچنین دست آخر به صورت ماهانه هزینه برق زیادی را برای شما خواهد داشت. و نور خورشید بهترین منبع برای گیاهان می‌باشد.

اما نور خورشید منبع رایگان و بی پایان برای رشد کاکتوس‌ها است و اگر کاکتوس به اندازه کافی در معرض آن قرار گیرند می‌توانند به طور کامل نیازهای خود را تأمین کنند.

نکته: کاکتوس‌هایی که به صورت طولی و باریک رشد می‌کنند اندکی نسبت به کاکتوس‌های دیگر به نور خورشید و نور فیلتر شده ضعیف‌تر خواهند شد پس در انتقال آنها به نور بیشتر دقت لازم را داشته باشید زیرا آن قسمت‌هایی که ضعیف شده‌اند به سرعت در مجاورت نور شدید خورشید خواهند سوخت.

امیدوارم با رعایت این نکات گیاهان شما به شکل کامل و زیبا رشد کنند و دیگر مشکل رشد طولی به طور برای شما برطرف شود.

علت رشد طولی کاکتوس‌ها چیست؟

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

97 دیدگاه برای “علت رشد طولی یا باریک شدن کاکتوس‌ ها چیست؟

 1. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید من یه کاک توس دارم که پاینش کلفت و بالاش نازک شده و کلی بچه داده چی کار کنم تا مثل اولش شه

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، احتمالا کمبود نور داره عکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 2. ناری گفته:

  سلام خسته نباشید
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  چند تا کاکتوس دارم ک رشد طولی دارند
  کجا نگهداری کنم ک خوب بشن ؟مدل کاکتوس هم یکسره هست امکانش نیست ک قسمت طولی رو جدا کنم .
  هیچکدوم از پنجره ها نور کافی نمیدن با اینکه دقیق پشت پنجره هستن

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، کمبود نور باعث رشد علفی کاکتوسها میشه اگر نور کافی ندارید میتونید از نور مصنوعی استفاده کنید ویا گیاهانی برای نگهداری انتخاب کنید که برای رشد به نور متوسطی نیاز داشته باشند.

 3. محیا گفته:

  سلام .وقتتون بخیر کاکتوس من گاهی باریک رشد میکنه و گاهی زخیم بااینکه در یه مکان ثابت هست چیکار کنم؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، احتمالا کمبود نور داره پاییز وزمستان که روزها کوتاه میشه ونور کم میشه گیاه به علت کمبود نور رشد علفی میکنه ولی بهار وتابستان با بلند شدن روزها نور خوبی دریافت میکنه ورشد ایدالی داره میتونید زمانهایی که نور کم هست به محیط پرنور انتقال بدید ویا ازنور مصنوعی استفاده کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.