۱۰ گیاه مناسب برای ساخت تراریوم

10 گیاه مناسب برای ساخت تراریوم

۱۰ گیاه مناسب برای ساخت تراریوم یا ۱۰ گیاهی که می‌توانید به راحتی درون یک تراریوم بکارید! گیاهان زیادی وجود دارند که می‌توان برای ساخت تراریوم از آنها استفاده کرد. ولی بعضی از این گیاهان با توجه به نیازهایی که دارند بسیار مناسب این کار هستند. که در این مقاله به آنها اشاره می‌شود. کلمه‌ی تراریوم در واقع به معنای باغ یا باغچه‌ای است که  درون یک تنگ شیشه‌ای می‌باشد. ساخت یک تراریوم عمل سختی نبوده و شما هم می‌توانید با دنبال کردن دستورالعمل‌های ساده هر ظرف شیشه‌ای در دسترستان را به یک باغچه‌ی مینیاتور کوچک تبدیل کنید. سازگارترین گیاهان با فضای تراریوم کدام ها هستند؟ اولین چیزی که در این مقوله باید در نظر بگیرید نیاز این گیاهان به آب است که در مورد تمامی آن‌ها صدق می‌کند.

در مجموع گیاهان تراریوم باید کوچک بوده و با ظرفی که درون آن قرار گرفته‌اند, تماس نداشته باشند. گیاهانی که انتخاب می‌کنید همچنین باید تحمل زیادی در برابر رطوبت داشته و نور کم غیرمستقیم مشکلی برای آن‌ها ایجاد نکند. در ادامه ۱۰ گیاه مناسب کاشت درون یک تراریوم را آورده‌ایم:

۱-گیاه دوستی یا ” پیله آ اینوولاکراتا ”
گیاه ” پیله آ اینوولاکراتا ” که اغلب گیاه دوستی نیز نامیده می‌شود, از خانواده‌ی گزنه‌ها بوده و اغلب در مکان‌هایی با رطوبت بالا کاشته می‌شود. این گیاه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی می‌باشد. گیاه دوستی حداکثر تا ارتفاع ۳۰ سانتی متر رشد کرده و دارای برگ‌هایی ناهمسان می‌باشد. این گیاه گزینه‌ای مناسب برای کاشت در تراریوم می‌باشد چون خاک مرطوب و سایه‌ی کامل و یا نور کم را ترجیح می‌دهد.

گل دوستی

۲- گیاه Variegated Spider Fern یا گل عنکبوتی
گیاه عنکبوتی جزء گیاهان پایا بوده و بومی مناطق استوایی و جنوب آفریقاست, اما امروزه در سراسر جهان پرورش پیدا می‌کند. این گیاه نیز از خاک مرطوب و رطوبت بالای موجود در یک تراریوم لذت می‌برد. هنگامی که درون یک تراریوم قرار گیرد, برگ‌های خوش رنگ آن از پشت شیشه درخشیده و بافت و منظره‌ی زیبایی را ایجاد خواهند کرد.

گل عنکبوتی

۳-گیاه پپرومیا هندوانه‌ای
این گیاه به دلیل شکل برگ‌های سبز و نقره‌ای خود به گیاه هندوانه‌ای معروف شده است. این گیاه در اکثر شرایط رشد کرده و حداکثر به ۲۰ سانتی‌متر ارتفاع می‌رسد, به همین دلیل نیز مناسب کاشت در تراریوم می‌باشد.

پیرومیا

۴-گیاه کریپتانوس یا ستاره دریایی
گیاه کریپتانوس دارای برگ‌هایی تسمه مانند است که بر اساس نور دریافتی تغییر رنگ می‌دهند. رشد آهسته‌ی آن که باعث می‌شود در بلوغ حداکثر به ۱۵ سانتی متر برسد, آن را جزء گیاهان مناسب تراریوم ساخته است.

ستاره ای

۵- گیاه فیتونیا
فیتونیا گیاهی آپارتمانی و دارای عمر طولانی است. این گیاه دارای برگ‌هایی رگه دار به رنگ‌های سفید, سبز و یا قرمز بوده, در فضای مرطوب و هوای گرم داخل تراریوم به راحتی رشد کرده و نهایتاً به ارتفاعی برابر با ۳۰ سانتی متر خواهد رسید.

فتونیا

۶ -گیاه سلاژینلا
اگرچه سلاژینلا به بیش از ۱۵ سانتی‌متر ارتفاع نمی‌رسد, اما از کناره‌ها گسترش پیدا می‌کند, به همین دلیل سلاژینلای قرار گرفته درون یک تراریوم به صورت مداوم به هرس نیاز دارد. برگ‌های سبز روشن این گیاه تضاد زیبایی با گیاهان تیره‌تر ایجاد خواهند کرد.

golden-club-moss-456x500

۷-گیاه Spiderwort که نوعی از گیاه برگ بیدی می باشد
این گیاه ساقه‌های بلند و برگ‌هایی شبیه به خال دل سیاه (در بازی ورق) دارد. با در نظر گرفتن این که یک برگ بیدی به مدت ۵۳ سال بدون آن که ظرفش عوض شود, زنده مانده است, می‌توان گفت احتمال مناسب بودن فضای تراریوم برای این گیاه بسیار زیاد است.

Spiderwort

۸-گیاه هوازی تیلاندسیا
گیاه هوازی تیلاندسیا گونه منحصر به فردی است که به آب و خاک نیاز نداشته و نیاز خود به مواد مغذی را از طریق برگ‌های ویژه‌اش تأمین می‌کند. این گیاه با گل‌های باریک قیف مانند و برگ‌های کمرنگ خود یک انتخاب متفاوت, اما بسیار مناسب تراریوم شما می‌باشد.

گیاه هوازی تیلاندسیا

۹ – بنفشه آفریقایی
این گیاه ظریف با شکوفه‌های آبی, صورتی, بنفش و سفید خود قطعاً انتخاب خوبی برای تراریوم خواهد بود چون دارای بازه‌ی ارتفاعی بین ۲٫۵ تا ۱۵ سانتی متر بوده و خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد.

بنفشه آفریقایی

۱۰-گیاه Strawberry Begonia بگونیا
ساقه‌های عمودی و گل‌های قرمز این گیاه باعث شناخته شدن آن به این نام شده‌اند. این نوع بگونیا با ارتفاع حداکثر ۲۰ سانتی متر, بسیار مناسب فضای تراریوم شما بوده و حتی زمانی که شکوفه ندارد با ساقه‌های خوش‌رنگ خود منظره‌ی زیبایی را ایجاد خواهد کرد.

بگونیا

 

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

9 دیدگاه برای “۱۰ گیاه مناسب برای ساخت تراریوم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، پپرومیا، فیتونیا، پیله آ، این گیاهان تقریبا شریط نگهداری همسانی دارند میتونید باهم داخل تراریم نگهداری کنید.

 1. Mr.x گفته:

  سلام میشه همزان در یک تراریوم رو باز از سایکولنت و گیاه گل سنگ(هیپوستس فیلوستاچیا) استفاده کنیم؟ بذر هارو سفارش دادم اگه نمیشه خواهشا سریع پاسخ دهید لغو سفارش کنم ایا در کل میشه ساکولنت هارو با این گیاهان پیشنهادی خودتون ترکیب کرد یا خیر بسیار ممنون میشم جوابی دهید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ساکولنتها به اب کمتری نسبت به گیاه گل سنگ نیاز دارند گل سنگ خاکش باید همیشه مرطوب باشه،ولی ساکولنتها زمانی که خاکشون خشک شد باید ابیاری بشند.

  • کارشناس 1 گفته:

   برای تراریوم میتونید از همه ی این گونه ها استفاده کنید درب رو نباید کامل ببندید هر روز هوادهی رو بهتر هست انجام بدید. برای تراریوم بسته گیاه ونوس حشره خوار مناسب هست برای این گیاه هم باید هوادهی روزانه رو انجام بدید.

 2. محمد علی گفته:

  سلام وقت بخیر این گلهایی که نام بردید و خودتون دارید بذر یا خود گیاهشو و یا اگر موجود ندارید فروشگاهی رو برای تهیش سراغ دارید ؟؟ ممنونم

دیدگاه‌ها بسته شده است.