۶ نکته مهم برای گلدهی کاکتوس‌ها

۶ نکته مهم برای گلدهی کاکتوس‌ها

۶نکته مهم برای گلدهی کاکتوس‌ها: کاکتوس‌ها جزء گیاهان گل‌دار بوده و گل‌های بسیار زیبا و رنگارنگی دارند که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند. برخی گیاهان گل‌دار به راحتی گلدهی می‌کنند و خواستار نیازهای سختی نیستند اما کاکتوس‌ها گیاهانی هستند که گلدهی آن‌ها نیازمند رعایت یکسری نکات و شرایط خاص می‌باشد.

شاید برای شما هم پیش آمده که کاکتوستان گلدهی نمی‌کند و از این اتفاق خیلی ناراحت شدید. در این مقاله سعی داریم شرایط گلدهی کاکتوس ها را بازگو کنیم تا شاید کمکی برای حل مشکل کاکتوس‌های شما باشد. گلدهی بیشتر کاکتوس‌ها در فصل بهار است اما هستند کاکتوس‌هایی که در فصل‌های دیگر گلدهی می‌کنند مانند کاکتوس کریسمس که آن‌ها شرایط خاص خود را دارند اما هدف ما اینجا کاکتوس‌هایی هستند که در فصل بهار گلدهی می‌کنند.

 

برای گلدهی به رعایت یکسری پارامترهای مهم نیاز است که برای هرکدام توضیح مختصری خواهیم داد.

 

۱_سن بلوغ:
گیاهان نیز همانند دیگر موجودات زنده به سن بلوغ می‌رسند. این سن در همه‌ی گونه‌ها یکسان نیست و عواملی نیز باعث تغییر زمان رسیدن به سن بلوغ می‌شود. گلدهی در کاکتوس‌های بالغ رخ می‌دهد. پس اولین مرحله برای گلدهی سن بلوغ است چون اگر کاکتوس شما به این سن نرسیده باشد هرچقدر هم شرایط رشد و محیطی عالی داشته باشد گلدهی نخواهد کرد. اولین مرحله مطمئن شوید که کاکتوس شما بالغ شده است. در برخی کاکتوس‌ها نشانه‌هایی وجود دارد که ثابت می‌کند کاکتوس شما به بلوغ رسیده است مثلاً در برخی کاکتوس‌ها وقتی بالغ می‌شوند تغییر رنگ می‌دهند. می‌توانید با جست و جو در اینترنت یا پرس و جو از افراد با تجربه از بلوغ کاکتوس خود اطلاعاتی کسب کنید.

 

۲_ نور:
یکی دیگر از پارامترهای مهم برای گلدهی کاکتوس‌ها دریافت نور کافی می‌باشد. کاکتوس شما برای گلدهی باید در فصل رشد نور کافی دریافت کرده باشد. حداقل نور لازم برای کاکتوس‌ها در روز ۶ الی ۸ ساعت نور کامل و طبیعی خورشید می‌باشد. کم نوری باعث بد شکل و بدفرم شدن کاکتوس شده و مانع گلدهی آن می‌شود.

 

۳_ خواب زمستانی:
کاکتوس‌ها برای گلدهی نیاز به دوره خواب دارند. در فصل پاییز و زمستان با سرد شدن هوا دوره خواب شروع شده و تا آخر فصل زمستان یعنی اواخر اسفند ماه این دوره ادامه دارد. در این فصل دمای کاکتوس‌ها باید بین ۷ الی ۱۰ درجه باشد تا به خواب بروند و مراقب باشید دما پایین‌تر نرود چون باعث یخزدگی می‌شود. مراقب باشید در این فصل کاکتوس‌ها رشد و فعالیتی ندارند و سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف می‌شود. به هیچ وجه در این فصل کاکتوس ها را آبیاری نکنید برای آبیاری ماهی یک بار در حدی که از خشکی جلوگیری شود اقدام کنید و کاکتوس ها را در معرض باران و طوفان‌های شدید این فصل قرار ندهید و کود دهی را نیز در این فصل قطع کنید.

 

۴_ آبیاری:
خیلی مهم است که کاکتوس شما منظم در فصل رشد آبیاری شود. افراط در آبیاری مشکلاتی مانند پوسیدگی به وجود می‌آورد که باعث مرگ گیاه می‌شود. آبیاری منظم و کافی و به موقع یکی از نیازهای دیگر کاکتوس‌ها برای گلدهی می‌باشد.

 

۵_ کود دهی:
کاکتوس‌ها برای فعالیت و رشد خود به مواد معدنی و کود دهی نیاز دارند. کمبود مواد معدنی از رشد کاکتوس‌ها جلوگیری کرده و باعث عدم گلدهی آن‌ها می‌شود. کاکتوس‌ها به کودهایی با پتاسیم بالا نیاز دارند. پتاسیم، کاکتوس ها را به گلدهی تحریک می‌کند. می‌توانید از کودهای ۳۶_۱۲_۱۲ برای کود دهی کاکتوس‌های خود استفاده کنید. دقت کنید که کود دهی را فقط در فصل رشد انجام داده و در فصل زمستان که کاکتوس‌ها به خواب می‌روند هیچ‌گاه کود دهی نکنید.

 

۶_ سلامت گیاه:
گیاهانی که دچار بیماری باشند به سختی گل خواهند داد. پوسیدگی ریشه، شپشک ها از عوامل بازدارنده گلدهی گیاهان بخصوص کاکتوس‌ها هستند.

۶ نکته مهم برای گلدهی کاکتوس‌ها ۶ نکته مهم برای گلدهی کاکتوس‌ها ۶ نکته مهم برای گلدهی کاکتوس‌ها ۶ نکته مهم برای گلدهی کاکتوس‌ها نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
67 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها