نحوه ایجاد رطوبت برای گیاهان رطوبت دوست

نحوه ایجاد رطوبت برای گیاهان رطوبت دوست

نحوه ایجاد رطوبت برای گیاهان رطوبت دوست: برخی از گیاهان در نواحی مرطوب زندگی می‌کنند و سازگار با آب و هوای مرطوب هستند. وقتی این گیاهان را خریداری می‌کنید و در خانه یا هر محلی قرار می‌دهید حتماً باید برای آن‌ها محیطی مرطوب آماده کنید. این دسته از گیاهان به خشکی هوا حساس هستند و در صورت خشکی هوا نوک برگ‌های آن‌ها سوخته و حتی رشد آن‌ها متوقف می‌شود و در دراز مدت این‌گونه گیاهان از بین می‌روند.
چند روش آسان برای ایجاد یک محیط مرطوب برای این گیاهان وجود دارد که ما سعی داریم در این مقاله آن ها را به شما معرفی کنیم.

 

۱_ اسپری آب
ساده‌ترین روش این است که یک اسپری آب خریداری کنید یا از اسپری‌های شیشه پاک کن که تمام شده‌اند استفاده کنید. دقت کنید که اگر از اسپری‌های شیشه پاک کن استفاده می‌کنید حتماً پس از اتمام مواد شوینده داخل آن، آن را به خوبی بشورید و مدتی صبر کنید تا کاملاً خشک شوند چون این مواد شیمیایی بوده و بسیار برای گیاهان مضر هستند. درون اسپری، آب پر کنید و با رعایت فاصله آب را به سطح برگ‌های گیاهان بپاشید، به نحوی که قطرات آب مانند شبنم بر روی برگ‌ها بشیند. اگر در محلی با آب و هوای خشک زندگی می‌کنید این عمل را هفته‌ای ۳ مرتبه و اگر در محلی با آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنید این عمل را هفته‌ای یک مرتبه انجام دهید. توجه کنید به هیچ عنوان وقتی آفتاب مستقیم بر روی سطح گیاه می‌تابد این کار را انجام ندهید چون قطره های اب مانند ذره بین عمل کرده و سطح برگ را می‌سوزاند. یک نکته دیگر این که هرگز برگ ها را خیس نکنید چون با این کار آسیب به گیاه وارد می‌شود و فقط در حدی که قطرات کوچکی بر سطح برگ‌ها بشیند.

 

۲_ ایجاد جزیره: 
برخی از گلدان‌ها زیرگلدانی دارند و شما می‌توانید سطح زیر گلدانی‌هایتان را با سنگریزه پر کنید و درون آن‌ها آب بریزید و گلدان را روی سنگریزه‌ها قرار دهید. دقت کنید که سوراخ‌های زهکشی (خروجی آب) گلدان هرگز با سطح آب داخل زیرگلدانی تماس پیدا نکنند و کمی فاصله داشته باشند چون اگر تماس پیدا کنند باعث جذب آب شده و گیاه آسیب می‌بیند. اگر گلدانتان زیر گلدانی ندارد نگران نباشید می‌توانید یک سینی که لبه‌های بلندی داشته باشد و از گلدان کمی بزرگ‌تر باشد را برای این کار انتخاب کنید.

 

۳_ مه پاش های خانگی: 
امروزه نازل‌های مه پاش وارد بازار شده‌اند که مخصوص خانه هستند و با فشار آب خانه کار می‌کنند و برای استفاده از آن‌ها نیاز به نصب پمپ آب ندارید. این مه پاش ها آب را به ذره‌های بسیار کوچک تبدیل می‌کنند و یک محیط مرطوبی را ایجاد می‌کنند. اگر بحث هزینه برایتان مهم نیست یکی از روش‌های بسیار عالی نصب مه پاش در کلکسیون گیاهی شما می‌باشد.

 

۴_ حوضچه‌های قدیمی در حیاط: 
اگر در حیاط خانه شما حوضچه قرار دارد یا در ویلا زندگی می‌کنید و در حیاط حوض یا استخر دارید در صورت امکان حتماً گیاهان خود را کنار این حوضچه‌ها و استخرها قرار دهید. آب درون حوضچه یا استخر تبخیر شده و برای گیاهان ایجاد رطوبت می‌کنند.

 

۵_ چیدمان گیاهان: 
اگر چند گیاه دارید و تعداد گیاهان شما زیاد است حتماً آن ها را کنار یک دیگر بچینید. این عمل هم یک نمای زیباتری ایجاد می‌کند هم باعث ایجاد رطوبت می‌شود. تمام آب دریافتی توسط گیاهان جذب نمی‌شوند و برخی از آن‌ها توسط برگ‌ها تبخیر می‌شوند و اگر آن ها را کنار هم قرار دهید باعث ایجاد رطوبت می‌شود. می‌توانید کنار گیاهانتان نیز یک ظرف آب قرار دهید تا به مرور زمان تبخیر شود و ایجاد رطوبت کند.

 

۶_ خیس کردن زمین و دیوار: 
این روش را توصیه نمی‌کنم چون باعث هدر رفتن آب می‌شود و در بحث مصرف آب روش خوبی نیست اما می‌توانید دیوارهای محیط یا کف زمین را خیس کنید تا محیط را مرطوب کند. اگر گیاهانتان در حیاط قرار دارند می‌توانید ماشینتان را در حیاط بشورید یا هر وسیله دیگر که قصد شست و شوی آن را دارید تا با این کار رطوبتی هم برای گیاهان ایجاد کنید.

 

۷_ استفاده از دستگاه‌های بخار آب: 
این گونه دستگاه‌ها هزینه زیادی دارند اما مناسب هستند. آب را درون مخزن آن‌ها می‌ریزیم و خود دستگاه با سیستمی که دارد آب را به بخار تبدیل کرده و در محیط پخش می‌کند و باعث ایجاد رطوبت می‌شود.

 

امروزه اکثر گیاهان آپارتمانی رطوبت دوست بوده و رطوبت یکی از فاکتورهای مهم در شرایط نگهداری آن‌ها می‌باشد. حتماً پس از خریداری گیاهان درباره نیاز آن گیاه به رطوبت پرس و جو و تحقیق کنید. اگر روش‌های دیگری نیز شما میدانید و تجربه آن را دارید در قسمت نظرات در میان بگذارید تا ما و دوستان از آن‌ها استفاده کنیم.

نحوه ایجاد رطوبت برای گیاهان رطوبت دوست نحوه ایجاد رطوبت برای گیاهان رطوبت دوست نحوه ایجاد رطوبت برای گیاهان رطوبت دوست نحوه ایجاد رطوبت برای گیاهان رطوبت دوست

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
20 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها