نکات مهمی که بعد از خرید گل و گیاهان آپارتمانی باید رعایت کنید

نکات مهمی که بعد از خرید گیاهان باید رعایت کنید

نکات مهمی که بعد از خرید گیاهان باید رعایت کنید: اکثر افراد تازه کار که گیاهی را از گلخانه یا گل‌فروشی یا از هر محل دیگری تهیه می‌کنند و آن را به محیط دیگری انتقال می‌دهند با مشکلات فراوانی روبرو می‌شوند. در این مقاله قصد داریم یکسری از نکات مهمی که هنگام خرید گیاه و انتقال آن باید رعایت کنید را نام برده و توضیح دهیم.

 

۱_ تغییر ناگهانی دما:
گیاهی را که شما از گلخانه خریداری می‌کنید در دمایی ایده آل قرار داشته و در آنجا محیط و آب و هوای مناسب آن گیاه فراهم بوده است. شما پس از خریداری این گیاه و انتقال آن به محیط جدید آن را وارد یک محیط با آب و هوای متفاوت می‌کنید و به گونه‌ای به گیاه شما شوک دمایی وارد می‌شود که برای گیاه بسیار مضر بوده و حتی در برخی موارد ممکن است گیاه شما از بین برود. حتماً قبل از خرید گیاه از دمای مورد نیاز آن مطلع شوید یا از فروشنده دمای مورد نیاز آن را پرسیده و برای گیاه، آن دما را در محیط جدید فراهم کنید.

 

۲_آبیاری بی جهت و بی مورد:
بسیار دیده شده که برخی افراد گیاهی را خریداری می‌کنند و به سرعت پس از انتقال آن به محیط جدید آن را بدون اینکه نیاز باشد آبیاری می‌کنند. آبیاری بی مورد یا افراط در آبیاری بسیار خطرناک بوده و باعث مرگ گیاه می‌شود. هر وقت نیاز به آبیاری بود گیاهان خود را آبیاری کنید و از افراط در آن پرهیز کنید.

 

۳_تعویض خاک و گلدان:
گیاهی را که خریداری می‌کنید تا یک مدت این گیاه درون شوک قرار دارد. شوک آب و هوا و تغییر ناگهانی دما و از طرفی جابه‌جایی محیط به گیاه فشارهایی وارد می‌کند و زمان می‌برد تا گیاه بخواهد به شرایط جدید عادت کند. برخی دوستان به سرعت پس از خرید گیاه جدید گلدان و خاک آن را تعویض می‌کنند که این باعث ایجاد فشار دیگری به گیاه می‌شود. در برخی موارد شاید مشکلی برای گیاه پیش نیاید اما این کار خطرناک بوده و ارزش ریسک را ندارد. اگرمیخواهید گلدان گیاه را تعویض کنید و این کار خیلی برای شما مهم و ضروری است حتماً با فروشنده صحبت کنید که گلدان را داخل محیط گلخانه تعویض کند و حداقل یک هفته گیاه را آنجا قرار دهید و سپس نسبت به انتقال آن اقدام کنید.

 

۴_ قرنطینه:
یک کار مهم و ضروری دیگر که هنگام خرید یک‌گیاه باید انجام دهید قرنطینه کردن آن است. گیاه جدیدی را که خریداری می‌کنید حتماً حداقل یک هفته جدا از گیاهان و گلدان‌های دیگر نگهداری کنید که اگر گیاه جدید دچار حشره یا آفت بوده با این کار جان گیاهان دیگر خود را نجات دهید. حتماً در این مدت که گیاه جدید را جدا نگهداری می‌کنید با چراغ گوشی یا چراغ قوه زیر و روی برگ‌ها و روی ساقه‌ها و همه‌ی نقاط گیاه جدید را برسی کنید تا اگر آفت یا حشره‌ای بر روی آن وجود داشت نسبت به درمان آن اقدام کنید.

 

۵_ خرید گیاه مناسب:
بسیاری از افراد گیاهی را خریداری می‌کنند که صرفاً جهت زیبایی آن بوده و از نحوه نگهداری آن هیچ اطلاعی ندارند و پس از مدتی گیاه از بین می‌رود و با این کار دیگران را نیز مقصر این عمل خود می‌دانند. حتماً گیاهی را خریداری کنید که بتوانید محیط و شرایط نگهداری آن را محیا کنید و در غیر این صورت حتی به آن فکر هم نکنید. برخی گیاهان بسیار زیبا بوده و برای دکور منزل یا حتی به چشم علاقه خیلی مناسب برخی افراد می‌باشند اما مناسب نگهداری در آن منطقه آب و هوایی که زندگی می‌کنید نیستند و با این کار جان گیاه را تلف می‌کنید.

۱چند نکته مهم در مورد خرید گل و گیاه

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
12 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها