آموزش قلمه زدن گل حسن یوسف

آموزش قلمه زدن گل حسن یوسف

آموزش قلمه زدن گل حسن یوسف: گیاه حسن یوسف یکی از گیاهان سریع الرشد بوده که باید با هرس رشد شاخه‌های آن کنترل شود تا ظاهر زیبای آن حفظ شود. بهترین و ساده ترین راه تکثیر این گیاه از طریق قلمه می باشد. شما می‌توانید هنگام هرس کردن گیاه شاخه‌های مناسب که برای قلمه و تکثیر می‌توان استفاده کرد را دور نیاندازید و آن ها را به راحتی ریشه دار کنید.

 

برای ریشه دار کردن قلمه‌ها می‌توانید به دو صورت تکثیر در آب و در خاک عمل کنید. تکثیر در خاک روش بهتری می‌باشد که در ادامه مقاله علت آن را توضیح خواهیم داد.

 

برای قلمه گیری بهتر است که قلمه‌هایی به طول ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر انتخاب کنید. سعی کنید که ساقه‌های سالم را برای قلمه گیری انتخاب کنید. ۲ الی ۳ سانتی متر زیر گره (محل اتصال برگ به ساقه) برش دهید. سعی کنید برای برش از یک چاقو یا قیچی تیز استفاده کنید. اگر چاقو شما کند باشد محل برش را له کرده و ریشه دهی را سخت‌تر می‌کند. حتماً قبل از برش ابزار کار خود را ضدعفونی کنید. پس از برش برگ‌های اضافی را جدا کنید و فقط ۲ الی ۴ برگ بر روی قلمه باقی بگذارید. باقی ماندن حداقل دو برگ برای ریشه دهی ضروری می‌باشد و تعداد برگ‌های زیاد باعث صرف انرژی و مانع ریشه زایی می‌شود.

 

یک گلدان و خاک انتخاب کنید و قلمه را درون آن قرار دهید. خاک باید سبک و خوب باشد چون هم ریشه دهی آسان صورت بگیرد و هم مواد تغذیه گیاه فراهم شود چون قلمه‌ تا زمان انتقال به گلدان اصلی باید در آن خاک رشد کند. گلدان انتخابی خیلی بزرگ نباشد و متناسب با سایز قلمه باشد. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید اما در آبیاری افراط نکنید تا باعث گندیدگی نشود. قلمه را به عمق ۳ الی ۵ سانتی متر داخل خاک فرو کنید. می‌توانید برای نتیجه بهتر انتهای قلمه ها را به پودر هورمون ریشه زایی آغشته کنید، البته این کار ضرورتی ندارد و فقط برای نتیجه بهتر می‌باشد.

 

عسل طبیعی یا دارچین نیز محرک ریشه بوده و می‌تواند نتیجه را بهتر کند، می‌توانید انتهای قلمه ها را به عسل یا دارچین آغشته کنید. گلدان را در محلی خنک با نور غیر مستقیم قرار دهید. دما بین ۲۰ الی ۲۵ درجه باشد تا ریشه دهی صورت گیرد. پس از ۱ الی ۲ هفته ریشه دهی صورت گرفته و اولین جوانه ظاهر می‌شود. هر وقت گیاه درشت شد و ریشه‌ها گلدان را پر کرد می‌توانید سایز گلدان را بزرگ‌تر کنید.

 

گل حسن یوسف را در هر فصلی می‌توان تکثیر کرد ولی فصل بهار بهترین زمان برای تکثیر این گیاه می‌باشد.

قلمه گل حسن یوسف.
قلمه گل حسن یوسف.
قلمه گل حسن یوسف

.

تکثیر گیاه حسن یوسف در آب:
برای تکثیر و ریشه دار کردن در آب می‌توانید بعد از برش قلمه و جدا کردن برگ‌های اضافی آن را درون ظرف آب قرار دهید. انتهای قلمه را به اندازه ۳ الی ۵ سانتی متر درون آب قرار دهید. آب را بهتر است هر روز تعویض کنید. قلمه‌ها پس از گذشت ۱ الی ۲ هفته داخل آب ریشه زایی می‌کنند. وقتی اندازه ریشه‌ها حدود ۲ الی ۳ سانتی متر شد می‌توانید نسبت به انتقال آن به گلدان اقدام کنید. چون قلمه‌ها درون آب قرار داشته‌اند، به محیط آب عادت کرده و پس از انتقال به خاک دچار شوک شده و ممکن است از بین بروند. به همین علت ریشه زایی در خاک بهتر و آسان تراز آب می‌باشد اما این‌گونه نیست که اصلاً روش آب جوابگو نیست، فقط کار شما را دشوارتر می‌کند.

 

اگر شما نیز تجربه‌ای در زمینه تکثیر گیاه حسن یوسف از طریق قلمه دارید با ما و دوستان در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید تا استفاده کنیم.

قلمه گل در آب.
قلمه گل در آب.
قلمه گل در آب

.

برای خرید بذر گل حسن یوسف اینجا کلیک کنید.

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
55 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها