آموزش تصویری قلمه زدن حسن یوسف

آموزش تصویری قلمه زدن حسن یوسف : روش‌های مختلفی برای قلمه زدن گیاه حسن‌یوسف وجود دارد ولی در این مقاله یکی از ساده‌ترین و متداول‌ترین روش‌های قلمه زدن گل حسن یوسف را همراه تصویر توضیح داده می‌شود. از این روش تکثیر برای اکثر گیاهان از جمله شمعدانی نیز می‌توان استفاده کرد. مهم‌ترین نکته برای قلمه زدن گل حسن یوسف انتخاب قلمه از گیاه بالغ و سالم هست. از شاخه‌های خیلی جوان و تازه رشد کرده یا بیمار برای قلمه زنی استفاده نکنید.

نحوه قلمه زدن حسن یوسف:

قلمه زدن حسن یوسف

۱- ابتدا با یک چاقوی تیز یا قیچی تمیز وضدعفونی شده قلمه سالم و بالغ را از گیاه مادری جدا کنید. توجه داشته باشد طول قلمه کمتر از ۷ سانتی‌متر نباشد. برش‌ها را به صورت مورب و زیر گره برگ انجام دهید. طول مناسب در حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر می‌باشد.

۲- برگ‌های اضافی قسمت‌های پایین قلمه  را بِکنید و تنها چند برگ در بالای گیاه باقی بماند.

 

هرمون ریشه زایی

۳- برای ریشه زایی سریع می‌توان انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرد. البته نگران نباشید در صورتی که هورمون ریشه زایی در دسترس نباشید نیز ادامه مراحل را برای ریشه زایی انجام داد.

 

قلمه حسن یوسف

۴ – در این مرحله قلمه آماده شده را می‌توان در خاک یا آب قرار داد. قلمه در آب بعد چند روز تا چند هفته به راحتی ریشه می‌دهد. از آب تمیز برای این کار استفاده کنید.

 

خاک حسن یوسف

۵- بعد از ریشه دار شدن قلمه نوبت انتقال آن به خاک می‌رسد. برای خاک گلدان گیاه حسن یوسف می‌توانید از ترکیب خاک باغچه، خاک برگ و مقداری ماسه یا پیت ماس استفاده کنید. می‌توانید با کمک یک مداد، سوراخی برای کاشت قلمه ایجاد کنید و قلمه حسن یوسف را در گودالی که در خاک ایجاد کردید بگذارید. تا ریشه‌ها آسیب نبینند. بعد از کاشت بهتر است به آرامی اقدام به آبیاری نمایید.

 

شرایط گلخانه ای

۶- برای ایجاد رطوبت و شرایط گلخانه‌ای، روی گلدان یک کیسه پلاستیکی شفاف بکشید. همچنین می‌توانید کل گلدان را داخل کیسه پلاستیکی بگذارید. در هر صورت باید مراقب باشید پلاستیک در تماس با گیاه قرار نداشته باشد. در صورت لزوم می‌توانید برای دور کردن پلاستیک از خود گیاه از خلال دندان کمک بگیرید.

 

گل حسن یوسف

۷- پس از چند روز می‌توانید پوشش گلدان را بردارید. حال گیاه جدیدی دارید که خودتان تکثیر کرده‌اید.

توجه داشته باشید در طول تمام این مراحل از قرار دادن قلمه یا گلدان در معرض تابش مستقیم آفتاب باید خودداری کرد. گیاه تازه ریشه دار شده را کوددهی نکنید تا ریشه‌ها پر شود.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
34 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها