شناسایی و از بین بردن شته گل‌ های آپارتمانی

شناسایی و از بین بردن شته گل‌های آپارتمانی

شناسایی و از بین بردن شته گل‌های آپارتمانی: شته یکی از آفت‌های خطرساز برای گیاهان است که آسیب‌های فراوانی را به وجود می‌آورد.  این آفت از شیره گیاهان تغذیه می‌کند و باعث ریزش برگ‌ها و بی حال شدن گیاه شده و از رشد گیاه جلوگیری می‌کند و در دراز مدت گیاه را از بین می‌برد. شته‌ها به راحتی تکثیر شده و تعداد آن‌ها زیاد می‌شود. رنگ آن‌ها سفید و کمی مایل به سبز می‌باشد و در برخی مواقع به رنگ سبز پررنگ‌تری وجود خواهند داشت و به علت نزدیک بودن رنگ آن‌ها به برگ گیاهان تشخیص آن‌ها در موارد کم بسیار سخت می‌باشد. شته‌ها بر روی برگ‌ها و ساقه‌ها و مخصوصاً محل اتصال برگ به ساقه می‌چسبند و از گیاهان تغذیه کرده و تولید مثل می‌کنند.

 

برای تشخیص این نوع آفت چند راه وجود دارد:
اولین نشانه وجود شته بر روی گیاهان چسبناک شدن برگها می‌باشد. شته‌ها اکثر گیاهان و گلهای آپارتمانی را مورد حمله قرار می‌دهند و به محض مشاهده باید نسبت به از بین بردن آنها اقدام کنید.

 

دوم اینکه مورچه‌ها عاشق شته‌ها بوده و آنها را پرورش می‌ دهند و هرگاه شما کنار گیاه خود مورچه‌های فراوانی را مشاهده کردید که از ساقه و برگ گیاهان بالا می‌روند باید متوجه شوید که ممکن است شته بر روی گیاهانتان وجود داشته باشد.

 

یکی دیگر از راه‌ها، بررسی پی در پی گیاهانتان توسط ذره بین می‌باشد. به علت اینکه شته‌ها بسیار ریز هستند و ممکن است با چشم متوجه آن‌ها نشوید از یک ذره بین مناسب کمک بگیرید و روی برگ گیاهان و محل اتصال برگ به ساقه هارا چک کنید. البته اینکار لازم نیست هرروز یا هر هفته صورت بگیرد و همین که در هرماه یکبار گیاهان خود را بررسی کنید کافی می‌باشد. البته شته‌ها به اندازه‌ای بزرگ هستند که با چشم غیر مسلح هم قابل مشاهده هستند.

 

حال پس از مشاهده و بررسی گیاهانتان و از طریق هر راه دیگر متوجه شدید که گیاه شما دچار آفت شته شده، وقت آن رسیده که آن هارا از بین برده و به گیاهان خود کمک کنید. استفاده از سموم رایج‌ترین روشی است که اکثر افراد برای اینکار استفاده می‌کنند ولی بهتر است بدانید که این سموم شیمیایی برای گیاهان مضر بوده و آثار بدی برای گیاهان خواهند داشت. در بسیاری از موارد اصلاً نیازی به سموم نبوده و می‌توان با روش‌های ساده‌ای آفت هارا از روی گیاهان از بین برد.

 

اگر متوجه وجود شته‌ها بر روی گیاهان شدید گیاه خود را با فشار آب شست و شو دهید البته مراقب باشید فشار آب به برگ و ساقه گیاهان آسیب وارد نکند یا برخی گیاهان به شست و شو زیر آب حساس هستند قبل از انجام اینکار از نیاز و شرایط گیاه خود اطمینان حاصل کنید. در بیشتر موارد با روش فشار آب شته‌ها از بین می روند.. این مرحله را چند بار هر ۲ روز یکبار انجام دهید و گیاه خود را با فشار آب شست و شو دهید.

 

اگر بعد از چند روز متوجه شدید که شته‌ها از بین نرفتند و همچنان بر روی گیاه وجود دارند از سموم ارگانیک استفاده کنید. مانند سموم فلفل قرمز، سموم سیر و… این سموم با بو و مزه تندی که دارند باعث فرار شته‌ها از گیاهان می‌شوند و حتی آسیبی به گیاهان وارد نمی‌کنند. این سموم به راحتی در فروشگاه‌ها یافت شده و حتی خودتان می‌توانید آن هارا تهیه کنید. هر هفته یکبار گیاهان خود را با این سموم توسط یک آبپاش شست و شو دهید و این عمل را چند بار تکرار کنید تا شته‌ها از بین بروند.

 

اگر بعد از انجام این عمل باز مشاهده کردید شته‌ها از بین نرفتند حال وقت آن رسیده که از سموم قوی‌تر که مخصوص شته‌ها هستند استفاده کنید. این سموم در بیشتر فروشگاه‌های گیاهان یافت می‌شود. مراقب باشید که این سموم برای گیاهان و حتی افراد و محیط خطرناک هستند و حتماً به مقدار دوز توصیه شده توسط شرکت سازنده توجه کنید و فواصل سم‌پاشی را زیاد کنید و حین کار با این سموم حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنید تا از آسیب‌های ناشی از این سموم محفوظ باشید.

شناسایی و از بین بردن شته گل‌های آپارتمانی شناسایی و از بین بردن شته گل‌های آپارتمانی شناسایی و از بین بردن شته گل‌های آپارتمانی شناسایی و از بین بردن شته گل‌های آپارتمانی
نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
58 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها