لکه های قهوه ای روی برگ گلهای آپارتمانی (علل و راه حل ها)

لکه های قهوه ای روی برگ

آیا تا به حال لکه‌ های قهوه ‌ای روی برگ گیاهان خانگی خود توجه کرده‌اید؟ احتمالاً لکه‌های قهوه ‌ای ناخوشایند روی برگ‌های گیاهانتان داشته باشید. لکه‌ های قهوه ‌ای روی برگ‌های گیاهان آپارتمانی به چند دلیل اتفاق می افتد که بیشتر آنها قابل پیشگیری و حتی قابل درمان هستند. در این مقاله، سعی بران داریم که در مورد رایج‌ترین دلایل لکه ‌های قهوه‌ ای برگ‌های گیاهان خانگی و چگونگی رفع آنها صحبت کنیم.

چه عواملی باعث ایجاد لکه‌ های قهوه‌ ای در برگ‌های گیاهان می‌شود؟
شش مشکل شایع که می‌تواند باعث ایجاد لکه‌ های قهوه ‌ای روی برگهای گیاهان شود عبارتند از:

• نور زیاد / سوختگی
• رطوبت کم
• آفات‌ها
• بیماری‌های لکه‌ های برگ
• مشکلات آبیاری
• مشکلات کود

۱- نور زیاد / سوختگی:
گیاهان خانگی غالباً گیاهان گرمسیری هستند و ریشه آنها در سایه زیر درختان جنگل رشد می‌کند. این باعث می‌شود که آنها به میزان کمتری در داخل خانه رشد ایده آل و مناسبی داشته باشند. با این حال، نور زیاد – اعم از نور طبیعی یا مصنوعی – می‌تواند باعث سوختن یا سوختگی گیاهان شود.

علائم سوختگی در گیاهان آپارتمانی به صورت لکه ‌های قهوه‌ ای سوخته روی برگها، نوک قهوه‌ای روی برگها یا حتی برگ‌های زرد و رنگ پریده دیده می‌شود. در موارد شدیدتر، ترکیبی از هر سه را مشاهده خواهید کرد. اگر این علائم را روی گیاه خود مشاهده کردید، ابتدا محل گیاه را در رابطه با منبع نور آن بررسی کنید.
آیا گیاه نور مستقیم خورشید را از طریق یک پنجره دریافت می‌کند یا از یک منبع نور مصنوعی مستقیم نور دارد؟ اگر خیلی نزدیک به نور مستقیم خورشید یا نور مصنوعی باشد، ممکن است برگ‌ها بسوزند، و باعث سوختگی نوک برگها و لکه ‌های قهوه‌ای روی برگها شوند.
گیاه را کمی جلوتر از پنجره انتقال دهید تا شدت نور کاهش یابد. از طرف دیگر،می‌توانید گیاه را از تابش مستقیم آفتاب دور کنید، بنابراین فقط نور روشن و غیرمستقیم می‌شود، که برای بسیاری از گیاهان خانگی مناسب‌تر خواهد بود.

سوختگی همچنین می‌تواند در صورت تغییر شدت نور با تغییر فصول رخ دهد. با افزایش شدت نور، ممکن است یک گیاه که در طول زمستان در روبروی یک پنجره جنوبی قرار دارد، در تابستان باید بافاصله بیشتر از همان پنجره یا همان مکان
منتقل شود.
اگر فقط چند برگ تحت تأثیر قرار گرفت می‌توانید با خیال راحت آنها را هرس کنید. اگر گیاه به شدت تحت تأثیر قرار گرفته باشد، بهتر است قبل از هرس برگهای آسیب دیده منتظر رشد و نمو سالم برگهای جدید باشید. اگر فقط نکات کوچکی از یک قسمت برگ سوخته شده است، می‌توانید آنها را با یک قیچی تیز و ضدعفونی شده کات و یا هرس کنید. سعی کنید هنگام انجام این کار از شکل طبیعی برگ‌های گیاه تقلید کنید.
آسیب سوختگی قابل جبران نیست، اما با اقدامات سریع، گیاه برگ‌های جدید و سالمی خواهد داد و برگ‌های قدیمی را می‌توان از بین برد تا گیاه دوباره سالم به نظر برسد.

۲- رطوبت کم:
اگر گیاه نقاط قهوه ‌ای ترد روی برگ پیدا کرد، لازم است سطح رطوبت در خانه و به ویژه در اطراف گیاه را ارزیابی کنید. همچنین ممکن است شاهد ریزش برگ و ریزش جوانه‌های گل باشید. اگر این مورد وجود داشته باشد، ممکن است رطوبت محیط بسیار کم باشد.
به عنوان مثال، اگر سطح رطوبت خیلی کم باشد، روی برگهای گیاه کالاتاس به سرعت لکه‌های قهوه‌ای و یا نوک برگها قهوه ‌ای خواهد شد. معمولاً رطوبت در خانه‌ها در ماه‌های سردتر زمستان بسیار کم می‌شود زیرا هوای خنک‌تر رطوبت کمتری را در خود نگه می‌دارد و همچنین گرمای مرکزی هوا را خشک می‌کند.اگر می‌خواهید گیاهان خانگی خود را به خوبی حفظ کنید، یک رطوبت سنج دیجیتال ایده خوبی است. که به شما در یک نگاه کوتاه می‌گوید که خانه شما چقدر مرطوب است و می‌توانید سطح رطوبت را در صورت لزوم تنظیم کنید.

اگر رطوبت در خانه برای گیاه بسیار کم است، می‌توانید با قرار دادن آن روی یک سینی سنگریزه (جزیره زیر گلدانی)، رطوبت اطراف گیاه را افزایش دهید. ظرفی را با سنگریزه پر کنید و روی سنگریزه‌ها آب بریزید تا آب کاملاً به بالای سنگریزه‌ها نرسد. گلدان گیاه را بالای سنگریزه‌ها قرار دهید، اما به طوری که کف گلدان با آب در تماس نباشد. این مورد به بالا بردن رطوبت در اطراف گیاه کمک می‌کند.
همچنین می‌توانید چند نوع گیاه را که شرایط نگهداری یکسانی دارند را با هم در کنار همدیگر نگهداری کنید تا سطح رطوبت اطراف گیاهان خود را بالا ببرید.
هنگامی که گیاه در مرحله بهبودی قرار گرفت، می‌توانید از قیچی‌های تیز و ضدعفونی شده برای پاک کردن نوک قهوه‌ ای برگها استفاده کنید. اگر هر برگ بیش از ۲/۳ درصد قهوه ‌ای باشد، باید کل برگ را جدا کنید.

۳- آفت‌ها:
لکه‌های کوچک قهوه ‌ای روی برگهای گیاه می‌تواند نشانه آفت کنه‌های عنکبوتی باشد، همچنین ممکن است برگهای خالدار و تارهای ریز در زیر برگها مشاهده کنید که این امر نیز وجود کنه‌های عنکبوتی را نشان می‌دهد.
ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین وسیله کنترل کنه‌های عنکبوتی، شستشوی آنها با آب دمای اتاق (آب ولرم) است. هفته‌ای یک بار گیاهان آلوده را بشورید، و مطمئناً هرگونه تار و پود را که می‌بینید از بین ببرید.
در فاصله بین شستشو رطوبت اطراف گیاه خود را بالا نگه دارید زیرا این امر باعث جلوگیری از گسترش کنه عنکبوتی می‌شود. اگر شستشوی منظم گیاه برای کنترل کنه‌های عنکبوتی کارایی ندارد، می‌توانید از سموم شیمیایی و یا سموم ارگانیک استفاده کنید،
سایر آفات مکنده می‌توانند باعث ایجاد لکه‌های قهوه ‌ای در برگ‌های گیاهان آپارتمانی شوند، شته، تریپس افت‌های رایج هستند. تمام این آفت ها با مکیدن شیره برگ و ساقه از گیاهان خانگی تغذیه می‌کنند، به قسمت کوچکی در اطراف محل تغذیه آنها آسیب می‌رسانند و باعث ایجاد لکه ‌های قهوه ‌ای یا زرد روی برگ‌ها می‌شوند.
بهتر است که گیاهان خانگی خود را به طور منظم هفته‌ای یک بار از نظر وجود هر گونه آفت بررسی کنید و در صورت مشکوک به آلودگی بلافاصله گیاه خود را قرنطینه و درمان کنید.

لکه های قهوه ای روی برگ گلهای آپارتمانی

۴- بیماری‌های لکه ‌های برگ:

۴-۱ زنگ:
زنگ به طور معمول دارای چندین لکه قهوه‌ ای روی برگ گیاهان و حلقه‌ های قهوه ‌ای زیر برگ است. این قارچ است که در محیط‌های مرطوب رونق می‌گیرد و لکه‌ های قهوه ‌ای روی برگها در واقع مجموعه‌ای از اسپورها هستند. تشخیص این کار آسان است، زیرا لکه‌ها را می‌توان تا حدودی با پارچه مالش داد. فقط یک نقطه را پاک کنید و ببینید آیا رنگ به مواد منتقل می‌شود تا ببینید آیا مشکل زنگ زدگی دارید یا خیر.
برای درمان زنگ زدگی، ابتدا برگهای آسیب دیده را بریده، در یک کیسه پلاستیکی ببندید و در سطل زباله قرار دهید. در مرحله بعدی، گیاه را با یک قارچ کش مبتنی بر گوگرد درمان کنید.

 

۴-۲ لکه برگ باکتریایی:
اگر روی برگهای گیاه خود لکه‌های قهوه‌ ای فرو رفته و ظاهری مرطوب مشاهده کردید، ممکن است با مشکل لکه برگ باکتری روبرو شوید. لکه‌های برگ باکتریایی در گیاهانی که بیش از حد آبیاری می‌شوند یا در مناطق بیش از حد مرطوب یا تهویه کم نگهداری می‌شوند، معمول است.
لکه‌های برگ باکتریایی می‌تواند یک مشکل جدی باشد. از بین بردن برگها و ساقه‌های آسیب دیده ممکن است یک عفونت خفیف را درمان کند، اما بیماری گسترده‌تر غالباً گیاه را از بین خواهد برد. برای جلوگیری از شیوع بیماری به سایر گیاهان خانگی، حتماً گیاه خود را جدا نگهداری کنید.

۴-۳ آنتراکنوز:
آنتراکنوز گروهی از بیماری‌های قارچی است که باعث ایجاد ضایعات تاریک و فرو رفته در برگها و ساقه‌ها می‌شود. با جستجوی چندین لکه کوچک، نامنظم زرد یا قهوه ‌ای روی برگ‌ها که به مرور زمان به آرامی بزرگ می‌شوند، می‌توانید آن را تشخیص دهید.
به طور معمول برای گیاهان خانگی کشنده نیست اما می‌تواند به راحتی گسترش یابد و ظاهر گیاهان را خراب کند. راه حل این است که هر گیاه آسیب دیده را قرنطینه کنید، همه‌ی شاخ و برگهای آسیب دیده را جدا کنید و گیاه را با یک قارچ کش مبتنی بر مس درمان کنید.
اگر ساقه و ریشه گیاه قهوه‌ای یا سیاه روشن شود و حالت نرمی دارد، ممکن است در مورد پوسیدگی ریشه و پوسیدگی ساقه دچار مشکل شده باشد که بهتر هست ریشه‌های گیاه را از نظر پوسیدگی بررسی کنید. پوسیدگی معمولاً در اثر غرقابی و زهکشی ضعیف خاک ایجاد می‌شود. ریشه‌های آسیب دیده را از بین ببرید و گیاه آسیب دیده را دوباره در خاک جدید وضدعفونی شده بکارید. مطمئن شوید گلدان سوراخ‌های زهکشی خوبی دارد و همیشه بعد از آبیاری گیاه، زیر گلدانی را خالی کنید. با دنبال کردن این مراحل می‌توانید گیاه را نجات دهید.

لکه ‌های برگ قارچی:
لکه‌های کوچک قهوه ‌ای با لبه‌های زرد ممکن است نشان دهنده وجود لکه‌های برگ قارچی باشد. برگ‌های آلوده را برداشته و آنها را از بین ببرید، سپس گیاه را با توجه به دستورالعمل سموم قارچ کش درمان کنید.

۵- آبیاری:
نوک برگهای قهوه‌ ای یا برگهای قهوه‌ ای در حال مرگ می‌تواند نشانه‌ای از غرقابی بودن خاک باشد، به خصوص اگر گیاه نیز آویزان باشد. بررسی کنید که خاک کاملاً خشک است یا خیر. اگر کامل خیس باشد، ممکن است زهکش گلدان گرفته باشد.
پس از تخلیه کامل گلدان حتماً زیر گلدانی را خالی کنید تا گیاه در خاک مرطوب نباشد.
برای جلوگیری از بروز مشکل دیگر، مطمئن شوید که نیازهای آبیاری گیاه را فراهم کرده‌اید. بعضی از گیاهان به خاک مرطوب اما خیس نیاز ندارند در حالی که گیاهان دیگر در بین آبیاری‌ها به خشک شدن کامل خاک نیاز دارند.

در زمستان رطوبت داخل خانه کم می شوند و دما کاهش میابد، دقیقاً مانند گیاهان در فضای باز در فصل زمستان، و به آب کمتری نیاز دارند. اما وقتی هوا گرم می‌شود و تعداد ساعات نور روز افزایش می‌یابد، نیاز گیاهان به آب افزایش می‌یابد. گاهی اوقات این تغییر فصل است که به دلیل تغییر در نیاز آب، مسائل مربوط به آبیاری را به وجود می‌آورد.

۶- کوددهی:
اگر نقاط قهوه ‌ای روی برگ گیاهان خود مشاهده کردید، مشکل می‌تواند در تجمع بیش از حد نمک‌های کود باشد. در این صورت، ابتدا باید تجمع لایه‌ای که در بالای خاک ظاهر می‌شود را از بین ببرید. سپس برای شستن نمک‌های اضافی باید خاک را کاملاً آبکشی کنید.
اجازه دهید آب برای چند دقیقه در خاک جریان یابد. پس از شستشوی کامل خاک، اجازه دهید تمام آب اضافی تخلیه شود. دوباره آبیاری نکنید تا سطح خاک خشک شود. اگر تجمع نمک‌ها شدید باشد، ممکن است لازم باشد گیاه را کاملاً در خاک تازه و جدیدی کشت کنید. برای جلوگیری از تجمع نمک در خاک می‌توانید ماهانه خاک گیاه خود را شستشو دهید.
برای جلوگیری از بروز مشکلات کود، میتونید کوددهی را کاهش دهید. بیشتر گیاهان آپارتمانی کمتر از آنچه تصور می‌کنید به کود نیاز دارند. از نیازهای کود گیاه خود مطلع شوید و با احتیاط عمل کنید.
عیب یابی لکه‌های قهوه ‌ای روی برگ‌های گیاهان آپارتمانی
گاهی اوقات ممکن است دشوار باشد که دقیقاً بفهمید مشکل گیاه چیست. اگر همه مراحل را دنبال کرده‌اید و هنوز نمی‌توانید علت ایجاد لکه‌های قهوه ‌ای روی گیاهان خود را بشناسید، کمی وقت بگذارید تا گیاه خود را مشاهده کرده و نیازهای مراقبت از آن را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که شرایط صحیحی را فراهم می‌کنید.

توصیه می‌کنم موارد زیر را انجام دهید تا بدانید که مشکل چیست:

برگ‌ها یا شاخ و برگهای آسیب دیده را جدا کنید.
تمام قسمت‌های گیاهی را تمیز و ضد عفونی کنید تا مشکل ایجاد نشود.
گیاه را فقط در زمان خشک شدن خاک آبیاری کنید و روی شاخ و برگ گیاهان آب نریزید.
گیاه خود را از نزدیک مشاهده کنید تا سعی کنید مشکل را شناسایی کنید. تمام جنبه‌های مراقبت و شرایط گیاه را در نظر بگیرید.
بهترین راه درمان برای گیاه، پیشگیری است. برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های قهوه‌ ای در برگ گیاهان خانگی، درک و تهیه آنچه گیاه نیاز دارد بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که گیاه شما مقدار مناسبی از نور خورشید، آب، رطوبت و کود را برای حفظ سلامتی و شادابی خود دریافت می‌کند.

 

نویسنده: کارشناس میهن کاکتوس
انتشار: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
32 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها