درباره دکتر محمود رسا کلکسیونر کاکتوس

درباره دکتر محمود رسا کلکسیونر کاکتوس

چند روز پیش تلفنی با یکی از دوستان با تجربه (آقای صالح زاده) درباره قدیمی‌های کاکتوس ایران صحبت می‌کردم، می‌خواستم در مورد عزیزانی که به افزایش فرهنگ نگهداری کاکتوس در ایران کمک کرده‌اند بیشتر بنویسم. در حین گفتگو آقای صالح زاده به یک کاکتوس باز قدیمی بنام استاد دکتر محمود رسا اشاره کردند که متأسفانه دیگر در قید حیات نیستند. شروع کردم به تحقیق در مورد استاد رسا و یک فیلم خیلی جالب در مورد ایشان که در سال ۱۳۹۲ توسط آقای محمد رسول اخویزادگان ضبط شده برخورد کردم. این فیلم گفتگوی کوتاهی بود در گلخانه دکتر رسا که در آخر مقاله این فیلم را مشاهده می‌کنید.

درباره مرحوم محمود رسا علاقه‌مند و عاشق کاکتوس

استاد محمود رسا در سال ۱۳۰۷ در رشت به دنیا آمد. ایشان در رشته پزشکی و زمین شناسی تحصیل کردند و سال‌ها در رشت شروع به طبابت کردند. استاد رسا به درخواست یکی از دوستان در سال ۱۳۶۸ به شهر قزوین مهاجرت کردند و همان جا بود که زمین شناسی و پزشکی را کنار گذاشت و شروع به جمع آوری کاکتوس‌ها کرد.

بخشی از صحبت‌های استاد رسا که در این فیلم آمده است

بنده در سال ۱۳۲۵ از مشهد آمدم به تهران و در تهران در دانشکده علوم در رشته طبیعی تحصیل کردم و بعد از ۳ سال فارغ‌التحصیل شدم. پس از آن رفتم به دانشگاه افسری و دوره‌ی سربازی را گذراندم. بعد از آن در سال ۱۳۳۰ بدون کنکور به دانشکده پزشکی رفتم به مناسبت اینکه یک نفر لیسانسه علوم را می‌پذیرفتند و من در بین داوطلبان معدلم بیشتر بود و منو پذیرفتند. ضمن اینکه تدریس رشته‌ی طبیعی می‌کردم، دانشجوی رشته پزشکی هم بودم. در سال ۱۳۳۶ فارغ التحصیل شدم و به رشت رفتم و تا سال ۱۳۶۶ طبابت و تدریس کردم. بعد از آن به طالقان آمدم که در وسط یک باغ سیب خانه‌ای داشتم. در سال ۱۳۶۸ به درخواست دوستم به قزوین آمدم و از آن سال تا حالا در قزوین هستم و کار طبابت را رها کردم زیرا از این کار خوشم نمیامد و گل کاری را که اطلاعاتی از اون داشتم شروع کردم و الان گلخانه‌ی کوچکی را که بیشتر کاکتوس است اداره می‌کنم. از سال ۱۳۲۵ به جمع آوری سنگ‌ها اقدام کردم و پس از ۵۴ سال کار کردن بر روی زمین و جمع آوری سنگ و مواد معدنی و فسیل‌ها این مجموعه گران بها را به شهرداری دادم.

سرانجام استاد دکتر رسا پس از ۵۰ سال نگهداری و عشق به کاکتوس‌ها در سال ۱۳۹۲ و در کنار کاکتوس‌هایش دار فانی را وداع گفت روحش شاد

مشاهده فیلم گفتگو با مرحوم محمود رسا

آلبوم تصاویر از استاد رسا و گلخانه ای که دیگر نیست

نویسنده: کاظم دروگریان
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

 

مطالب مرتبط
5 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها